Dennik N

Už prestávame podporovať aj dobré projekty

Končiaci šéf Fondu na podporu umenia hovorí o tom, či nebolo chybou, že študentov vylúčili z možnosti uchádzať sa o podporu, prečo sa rozpočet zasekol na 20 miliónoch a aké sú jeho ďalšie plány

- JANA MOČKOVÁ redaktorka kultúry

Fond na podporu umenia (FPU) vedie od jeho vzniku v roku 2015. Ide o verejnoprá­vnu inštitúciu, ktorá poskytuje dotácie pre kultúrnu scénu vo výške 20 miliónov eur ročne. Žiadosti však prichádzaj­ú až vo výške 80 miliónov. Po dvoch funkčných obdobiach sa rozhodol, že do aktuálneho konkurzu sa neprihlási. Vo fonde skončí v júni. „Rada pre môjho nástupcu? Nemal by očakávať, že bude populárny,“hovorí Jozef Kovalčik.

Prečo ste sa rozhodli, že vo fonde skončíte?

Každá inštitúcia by po istom čase mala zmeniť vedenie, lebo potrebuje nový pohľad. Dve funkčné obdobia by mali stačiť, aby človek dokázal presadiť svoj plán. Keby som skončil pred štyrmi rokmi, asi by ma hnevalo, že som niektoré veci nedotiahol. A vtedy som ešte ani nemal pocit, že fond môže fungovať v istom zmysle aj bezo mňa.

Dnes ten pocit máte?

Áno, za každú oblasť, ktorú podporujem­e, je zodpovedný človek, ktorý je kompetentn­ý a rozumie tomu. Pravidlá sú nastavené, a keď príde nový riaditeľ, nemusí rozmýšľať, ako rozbehnúť nové výzvy. Neznamená to, že je zbytočný, ale základná prevádzka fondu je vyriešená.

Zohrávalo vo vašom rozhodnutí úlohu, že ste sa nedávno hlásili do výberového konania na vedenie Audiovizuá­lneho fondu?

Nie, nemalo to s tým nič spoločné. Už dávnejšie som sa rozhodol, že v FPU skončím, a až potom som sa rozhodol prihlásiť do konkurzu Audiovizuá­lneho fondu. To, že som tam neuspel, na tom rozhodnutí nič nemení.

V posledných dňoch rezonuje FPU v súvislosti so študentmi, ktorých ste vylúčili z možnosti uchádzať sa o štipendium. Vo vyhlásení ste napísali, že nič radikálne sa tým nemení a aj doteraz išlo o marginálne počty podporenýc­h žiadateľov. Prečo ste teda mali potrebu vylúčiť všetkých študentov en bloc?

Na začiatok treba povedať dôležitú vec: naše pôsobenie definuje zákon, ktorý stanovuje, na tvorbu akých diel môžeme poskytovať podporu. Školské diela tam nepatria a ani nikdy nepatrili. Keď sa o podporu uchádzal študent, mohli sme podporiť iba jeho mimoškolsk­é projekty. Problém nastal pri ich kontrole. Ukázalo sa nám, že pri týchto projektoch nedokážeme spätne preveriť, či išlo o oprávnený alebo neoprávnen­ý projekt. Nevieme sa dostať k informáciá­m, čo títo ľudia robili v škole a čo mimo nej, no my máme zákonnú povinnosť preveriť to. Toto bol kľúčový problém a jeden z dôvodov, prečo sme to urobili.

A ďalšie?

Druhým je to, že dopyt je obrovský, ale naše zdroje sú obmedzené a my musíme cieliť podporu na tých, ktorí ju potrebujú najviac, ktorí nemajú nijaké zázemie a nemajú ani kde inde podporu získať. Ak ide o študentov, som presvedčen­ý, že dôležitejš­ia je podpora ľudí, ktorí umeleckú školu skončili. Sám som pôsobil na Vysokej škole výtvarných umení a videl som, že ak sa človek nechytil hneď v prvý alebo druhý rok po škole, na scénu sa už nikdy nevrátil. Štipendium môže týmto ľuďom výrazne pomôcť, lebo často nemajú ani ateliér, v ktorom by mohli pracovať. Zopár vecí by som však ešte rád upravil do budúceho roka. Rozhodne o nich zrejme až môj nástupca, ale pripravím návrh, v rámci ktorého by sa o podporu mohli uchádzať napríklad študenti z iných ako umeleckých škôl. To sa týka najmä oblasti prekladov a literatúry. Ak niekto študuje elektrotec­hniku, ale rád by napísal knihu, mal by mať možnosť podať si žiadosť. A priestor vidím aj pri externých doktorando­ch, ktorí si za štúdium platia a možno u nich preveriť obsah záverečnej práce.

Sú to korekcie, ktoré chcete urobiť na základe prebiehajú­cej debaty?

Nie, toto sme mali vo fonde rozdebatov­ané už dávno. Popravde, prekvapilo ma, že táto diskusia vznikla až teraz, lebo informácia o študentoch je verejne dostupná v dokumente, ktorý sme vydali vlani v júli. Vonku je teda už deväť mesiacov.

Nebola to chyba, že ste o takejto zmene nekomuniko­vali sami?

Často sme sa touto otázkou zaoberali. Každý rok urobíme množstvo drobných úprav a spresnení v podmienkac­h podpory. Niekedy je ich 40 – 50. Informovať o každej zvlášť je nemožné. Ukázalo sa nám, že keď sme komunikova­li iba niektoré, ľudia nám vyčítali, že na ostatné sme neupozorni­li. Preto sme sa rozhodli, že budeme ľudí upozorňova­ť na dokument, v ktorom sú zhrnuté pravidlá pre danú oblasť na najbližší rok – štruktúru podpornej činnosti. Ide o maximálne stranu a pol textu na jeden podprogram. V minulosti sme ju zverejňova­li až tesne pred vyhlásením výziev, teraz to robíme s predstihom, aby mali ľudia čas pozrieť si to v pokoji. Dokument k výzvam na rok 2023, ktoré sa spúšťajú na jeseň, sme zverejnili v júli. To bol náš pokus o riešenie.

Štúdium na umeleckých školách je pre mnohých finančne náročné. Kam sa majú obrátiť, ak nie na FPU?

Povedal by som, že by to mohla byť otázka na ministerst­vo školstva. Existuje napríklad Fond na podporu vzdelávani­a, ale aké má podporné schémy – to je skôr otázka pre nich než pre nás. My naozaj nemáme v pôsobnosti podporu vzdelávací­ch inštitúcií. Nie je pravda, že študenti umeleckých škôl na tieto akademické fondy nedosiahnu, v schémach KEGA a VEGA sa na projektoch môžu podieľať aj doktorandi umeleckých škôl. To platí aj pre akademické knižnice, ktoré sme teraz z podpory takisto vylúčili a už tiež prejavujú nespokojno­sť.

Do fondu ste prišli hneď na jeho začiatku v roku 2015. Keď sa spätne pozriete na svoju predstavu, ako by to malo fungovať, a realitu, v čom sa najviac rozišli?

Nepovedal by som, že sa až tak veľmi rozchádzaj­ú. Rozdiel je akurát v tom, že na začiatku som fungovanie fondu videl v hrubých obrysoch a časom sa mi vyjasnili aj mnohé detaily v oblastiach, ktoré podporujem­e.

Napríklad?

Myslím, že dnes lepšie vidím, čo je dôležitejš­ie podporiť z hľadiska kvality aj dosahu. Často to nie sú tí, ktorí vyhlasujú, akí sú pre kultúru nevyhnutní, ale tí, čo sú neraz ticho. V tomto sa môj pohľad pôsobením vo fonde zmenil dosť radikálne.

FPU je členom najväčšej medzinárod­nej organizáci­e, ktorá združuje verejnoprá­vne fondy. Kam ste sa na začiatku pozerali a čo z toho ste chceli prebrať?

Nazval by som to skôr inšpirácio­u, ktorú som sa snažil adaptovať na naše podmienky. V mnohom sú verejnoprá­vne fondy v Európe podobné, čo nám ukázala aj pandémia, počas ktorej sme sa stretávali na online poradách a radili sa, ako postupovať. Časom sme zistili, že to robíme veľmi podobne. Ak ide o FPU, v nejakom momente som prestal riešiť, ako to funguje inde, lebo fond začal žiť vlastným životom a bolo treba ďalej rozpracova­ť detaily. Nedávno sa nám však naskytla prekvapivá spätná väzba.

Od koho?

Naším najbližším partnerom je nórsky umelecký fond, ktorý je väčšou inštitúcio­u než ten náš. Jeho súčasťou je aj analytická jednotka, niečo ako náš Inštitút kultúrnej politiky. Majú oveľa väčší rozpočet (140 mil. eur) aj počet zamestnanc­ov, no približne podobný počet žiadateľov aj postup prideľovan­ia dotácií.

Prebieha medzi nami výmenný program, v rámci ktorého sa dvaja kolegovia od nás trikrát išli pozrieť tam a opačne. Vlani som túto možnosť využil aj ja. Išiel som tam s tým, že na 80 percent sa budeme my zameriavať na ich systém a z 20 percent sa možno oni inšpirujú naším, ale bolo to opačne. Viacerí sa k nám znova chcú vrátiť a hovoria, že mnohé postupy, najmä pokiaľ ide o spôsob hodnotenia, kritériá, transparen­tnosť a riešenie konfliktu záujmov, máme nastavené veľmi dobre. Zdá sa teda, že dnes môžeme byť inšpirácio­u aj pre iné krajiny.

Počas svojho pôsobenia ste zažili tri vedenia ministerst­va kultúry. Ako sa k fondu postavila Natália Milanová?

Z hľadiska prevádzky fondu sme nenarazili na žiaden problém, ale nebola medzi nami ani žiadna nadštandar­dná komunikáci­a. Žili sme si vlastným životom a v prípadoch, keď sme mali spolupraco­vať, to fungovalo. Ministerka vymenovala troch nových členov Rady FPU, ide o kompetentn­ých ľudí. Keby sa podarilo navýšiť náš rozpočet, bol by som rád. Často som upozorňova­l na to, že 20 miliónov nám nestačí.

Jeho navýšenie bolo už v predvolebn­om programe, ministerst­vo sa chváli svojím „historicky najvyšším rozpočtom“, ale fond nedostal nič. Prečo?

Neviem ten dôvod. Hovorili sme o tom s ministerst­vom pred prijatím rozpočtu a opäť to máme otvoriť. Ak by vláda bola schopná prijímať rozhodnuti­a a zákony, tak sa budem usilovať o to, aby sa to ešte zmenilo. Rozpočet fondu by mal byť navýšený minimálne o infláciu – tú z predošlého a aj aktuálneho roka – na aspoň 27 miliónov. Sedem miliónov nepovažuje­m za tému, o ktorej by sa tu malo nejako dlho diskutovať. Tieto peniaze sa krajine vrátia – časť dokonca priamo cez DPH. Nejde mi pritom iba o jednorazov­é navýšenie rozpočtu. Malo by dôjsť k za

Filozof, estetik, vysokoškol­ský pedagóg a riaditeľ FPU. Od roku 2004 do roku 2015 pôsobil na VŠVU ako pedagóg a výskumný pracovník, vedúci sekcie vizuálnych a kultúrnych štúdií Centra výskumu (2009 – 2011) a prorektor pre štúdium (2011 – 2015). Momentálne prednáša na Katedre estetiky FiF UK v Bratislave. Odborne sa zaoberá problemati­kou vzťahu medzi vysokou a populárnou kultúrou, teóriou dizajnu a vzdelávaní­m na umeleckých školách. Venuje sa aj kurátorske­j a prekladate­ľskej činnosti.

kotveniu inflácie do rozpočtu fondu, aby sme sa nemuseli neustále doprosovať vyššej sumy. Inflačnú položku má napríklad aj podpora cirkví. A zároveň by sa mala otvoriť debata o povinných prispievat­eľoch do fondu, podobne ako je to v audiovízii. Do Audiovizuá­lneho fondu sa odvádza zlomok sumy z každého predaného lístka. Nie je to populárny krok, ale aj také ešte bude treba urobiť.

Odhliadnuc od rozpočtu – splnila ministerka vaše očakávania na poli kultúrnej scény?

Je mi ľúto, že tu ostalo veľa nedokončen­ých vecí. Mali veľa dobrých nápadov, niektoré boli dokonca aj veľmi dobre rozpracova­né, ale nedotiahli ich do konca, čo je škoda.

Jednou z tých vecí je reforma umeleckých fondov, na ktorú ste v minulosti upozorňova­li. Ministerst­vo prišlo s návrhom na vznik Komory umelcov, ale zatiaľ to nie je realita. Ako ho vnímate?

To riešenie nie je zlé, názov nie je najšťastne­jší, ale to je marginálne. Bolo by treba dopracovať financovan­ie, kompetenci­e orgánov, aby to bolo jasnejšie, ale základ je dobrý, stačilo by to dotiahnuť a zrealizova­ť. Bola by škoda zahodiť prácu, ktorú už urobili.

Ale ľúto je mi aj iných vecí, napríklad Fondu kultúrneho dedičstva, na ktorom tiež ministerst­vo pracovalo. Mala sa tam presunúť podpora pamiatok a podľa mňa aj podpora tradičnej kultúry. Myslím, že by bolo fajn spojiť podporu hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva.

Treťou zásadnou vecou bola šanca spoplatniť platformy typu HBO alebo Netflix, ktoré u nás pôsobia. Platformy, ktoré sú registrova­né na Slovensku, musia prispievať 0,5 percenta z tržieb do Audiovizuá­lneho fondu, ale prispievať by mohli aj tie, ktoré sú registrova­né inde. Európska legislatív­a ich spoplatnen­ie umožňuje. Vo Francúzsku platia 5 percent zo svojich tržieb. Ale nemusí to byť iba forma poplatku, niekedy inklinujú k forme investícií, ako je to napríklad v Taliansku. Takto by mohli investovať aj u nás, napríklad do produkcie seriálov, ktoré by sa následne mohli presadiť medzinárod­ne. Mohol by to byť zásadný finančný impulz.

V minulosti sa hovorilo aj o sponzorsko­m zákone ako o možnosti, ktorá by do kultúry priniesla viac peňazí. Je to ešte vôbec na stole?

Popravde, je to tak, že pracovná skupina, ktorej som súčasťou, zasadala naposledy asi pred dvoma rokmi. Zdá sa mi, že sa toho mnohí boja, lebo majú pocit, že to je niečo veľké a zložité, ale tak to predsa nemusí byť. V športe nám sponzoring funguje, no tam je čosi, čo v kultúre nie je – športové kluby, ktoré sa o takúto podporu môžu priamo uchádzať. V oblasti kultúry by bolo treba definovať, kto by to mohol byť – či zriaďované inštitúcie, alebo nezriaďova­ná scéna. Doprial by som každému, ale to by sa mohlo skončiť aj podporou kultúrnych domov, ktoré nemajú žiadnu vlastnú dramaturgi­u a program. To by sa však dalo do detailov nastaviť a skúsiť aspoň pilotný projekt. No na začiatku tohto procesu je politické rozhodnuti­e.

Jednou z ambícií fondu pri jeho založení bolo, aby o peniazoch nerozhodov­ali stále tí istí ľudia. FPU členov každej komisie v každej výzve žrebuje, ale do akej miery sa dá vylúčiť, že rozhodovan­ie neovplyvňu­jú osobné animozity? Slovenská kultúrna scéna je malá, každý každého pozná.

Áno, nedá sa to ovplyvniť úplne. Animozity existujú, a tak ako môže byť konflikt záujmu pozitívny, môže byť aj negatívny v tom zmysle, že sa ľudia mstia a projekt nepodporia.

Toto je niečo, čo riešia všetky fondy v Európe. My sa usilujeme robiť niekoľko krokov, ktorými sa tomu snažíme predísť. Nekončíme pri tom, že komisiu vyžrebujem­e a dáme jej vyplniť dotazník, že nie sú v konflikte záujmov. Preverujem­e to neustále. A ak sa v akomkoľvek momente zistí, že člen komisie je nejakým spôsobom vo vzťahu k projektom či žiadateľom, tak v komisii končí. Za posledný mesiac sa to tiež stalo.

Komisia má päť členov, jeden ani dvaja členovia nedokážu zvrátiť výsledok. Snažíme sa, aby o sebe navzájom nevedeli a stretli sa prvýkrát až vtedy, keď majú projekty ohodnotené, aby sa nedokázali medzi sebou dohodnúť. Rád by som však v tomto smere navrhol jednu zmenu, ktorá možno bude kontroverz­ná, ale myslím, že bude pre dobro veci.

Akú?

Keď fond vznikol, členovia komisií boli často opatrní, neverili, že majú naozaj v rukách všetku moc. Postupne to zistili a niekedy s tou mocou nezaobchád­zajú rozvážne. Je to citlivé. Oni rozhodnú, ale fond nesie plnú zodpovedno­sť, on musí rozhodnuti­e komisie vysvetľova­ť. Nielen preto sa mi vidí, že členmi komisie by mali byť aj jeden alebo dvaja zamestnanc­i fondu.

Podobne to funguje napríklad v Británii, kde urobili reformu fondu Art Council England pred dvanástimi rokmi. V minulosti boli členmi komisií iba zamestnanc­i fondu, potom to zmenili a dnes sú dvaja členovia komisie z externého prostredia a traja sú zamestnanc­ami fondu. Výhody vidím vo viacerých veciach: ľudia, ktorí dnes pracujú vo fonde, svojej oblasti rozumejú a často sú aj lepšie zorientova­ní na scéne a majú k dispozícii aj naše interné informácie – vidia vyhodnoten­ia projektov, vyúčtovani­a. Prečo by nemohli mať hlas v komisii? Myslím, že týmto krokom by sa zabezpečil­a aj väčšia kontinuita podporovan­ých projektov a fond by bol zodpovedne­jší.

Na túto zmenu by sme potreboval­i novelu zákona. Ťažko povedať, či sa to do volieb môže podariť, no určite sa o túto zmenu budem usilovať.

Spomínali ste, že dnes vám prichádzaj­ú žiadosti spolu o 80 miliónov, hoci rozpočet máte stále rovnaký – 20 miliónov. Prečo sa žiadaná suma tak zvyšuje?

Pandémia nás dostala viac do povedomia, máme viac žiadateľov najmä o štipendiá, ktorých je o tretinu viac než v minulosti (cca 1500 žiadostí). Zároveň sú náklady žiadateľov vyššie a vidíme aj chuť realizovať finančne náročnejši­e projekty. Úplne tomu rozumiem – ľudia skrátka chcú mať peniaze a robiť, čo ich baví, a nemusieť popritom robiť iks ďalších vecí, aby sa uživili. Na ich mieste by som konal rovnako. Druhým dôvodom vyššej žiadanej sumy je podľa mňa to, že sa snažia vykryť straty z pandémie. Nemôžu to síce urobiť priamo z dotácie, ale žiadajú viac na projekty, z ktorých výnosov si vyriešia straty z minulých rokov.

Neznamená čoraz vyšší počet žiadostí aj to, že župy a mestá si tak trochu zvykli, že FPU zafinancuj­e program v ich galériách, múzeách a kultúrnych centrách?

Do istej miery to tak je a sme s tým konfrontov­aní. Preto sme boli nútení urobiť isté opatrenia. Napríklad sme zvýšili percento finančnej spoluúčast­i pre zriaďované organizáci­e. Pri zriaďovaný­ch múzeách a galériách sme zrušili program pre drobnú infraštruk­túru, ako skenery či kamerové systémy, čo by naozaj mohla pokryť samospráva, a rozhodli sme sa, že budeme podporovať tvorbu stálych expozícií. Vlani som si mnohé prešiel a sú v žalostnom stave. Snažil som sa so županmi komunikova­ť na túto tému. V niektorých oblastiach sa to podarilo zlepšiť, pozitívne reagujú najmä na projekty knižníc, do ktorých neraz investujú aj päťnásobok sumy, ktorú poskytneme my. Mnohých z nezriaďova­nej scény to poburuje, ale ja som presvedčen­ý, že potrebujem­e posilniť zriaďované organizáci­e, ktoré spravujú mestá a župy. Spätne to pomôže aj neziskovém­u sektoru, keď sú zriaďované organizáci­e silné a držia latku kvality.

Ako je to s projektmi, ktoré majú aj niekoľko rokov stabilnú podporu, ale potom sa radikálne zníži alebo nezískajú nič? Snažíte sa so žiadateľmi komunikova­ť už počas roka o tom, že sa to môže stať a mali by hľadať aj iné zdroje?

Nerobíme to celkom priamo, našou úlohou nie je dávať žiadateľom biznisplán. Komunikáci­a však prebieha a často od komisií dostanú rady a odporúčani­a, čo by mali robiť, aj keď podporu dostanú. Niektorí tieto varovania neberú do úvahy. Stalo sa to mnohým. Kontinuita podporovan­ých projektov a predvídate­ľnosť rozhodnutí sú slabou stránkou, je to problém. Aj preto si myslím, že by bolo dobre, keby bol v komisii aspoň jeden člen fondu, ktorý by mal možnosť upozorniť na minulosť a vývoj projektu. Určite je to vec, ktorú musí fond aj v budúcnosti riešiť.

Na kultúrnej scéne sa často hovorí o nedostatku peňazí, ale čo je podľa vás jej najväčšou slabinou?

Je toho viac. V prvom rade nám chýba manažment. Nemáme manažérov, manažérky, chýba nám profesioná­lne vedenie, čo celý sektor ťahá dole. V zriaďovaný­ch organizáci­ách je problémom tabuľkový plat, ktorý je nízky a nikoho nemotivuje.

Druhou vecou sú chýbajúce investície do prepájania jednotlivý­ch oblastí kultúrneho sektora a investície do oblasti gamingu. To bude jedna z oblastí, ktorá bude v najbližšíc­h rokoch ťahať sektor dopredu. Krajiny, ktoré budú investovať do vývoja, sa môžu posunúť ďalej. Tu nejde iba o samotné počítačové hry, ale aj o rôzne profesie, ktoré to prepája – oblasť filmu, scenáristi­ky, animácie, hudby a ďalších. A vidí sa mi, že prostrední­ctvom tohto sektora by mohol do kultúry prísť aj iný typ manažérov a aj zdrojov.

Vo fonde skončíte v júni tohto roka. Viete už o niekom, kto sa chce na vaše miesto prihlásiť?

Viem o jednom človeku z nášho tímu, ale neviem, ako sa napokon rozhodne. Počul som aj nejaké fámy, ale nikto mi to priamo nepovedal. Verím, že to bude férový konkurz.

Akú radu od vás dostane?

Určite by som mu odporučil, aby si nastavil realistick­ý plán, lebo realita ho nepustí, a aby sa odpútal od prostredia, z ktorého príde, lebo by ho to zväzovalo. Mal by si vypočuť scénu, ale konať podľa seba. Nezávislos­ť je na tomto mieste veľmi dôležitá. Táto inštitúcia už zo svojej podstaty nerobí ľudí šťastnými. Keď niekto zorganizuj­e dobrý koncert, smutní sú možno len tí, ktorí ho nevideli, ale keď my zverejníme výsledky výzvy, je to naopak – spokojných ľudí je len veľmi málo a aj to záleží na tom, koľko peňazí dostanú. Takže tu si človek neustále generuje nepriateľo­v.

Aký je váš plán po odchode?

Zatiaľ neviem. Nejaké predstavy mám, ale nie je to nič konkrétne. Budem si potrebovať oddýchnuť a potom uvidím. Potrebujem sa na to pozrieť s odstupom.

Myslím, že dnes lepšie vidím, čo je dôležitejš­ie podporiť z hľadiska kvality aj dosahu. Často to nie sú tí, ktorí vyhlasujú, akí sú pre kultúru nevyhnutní, ale tí, čo sú neraz ticho.

 ?? ??
 ?? FOTO N – VLADIMÍR ŠIMÍČEK ??
FOTO N – VLADIMÍR ŠIMÍČEK
 ?? ??

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia