Dennik N

Štátny zločinec Lunin

V ničom nie je rozdiel. Prečo by aj bol? Čo sa osvedčí, prečo by malo prestať existovať?

-

Medzi stalinským­i jazykovedn­ými novotvarmi, Orwellovou románovou terminológ­iou, fake news všetkého druhu, cárskou právnickou ruštinou a dneškom nie je žiadny rozdiel. Nakoniec, v ničom nie je rozdiel. Prečo by aj bol? Čo sa osvedčí, prečo by malo prestať existovať?

Príbeh štátneho zločinca Lunina napísal koncom sedemdesia­tych rokov dvadsiateh­o storočia ruský historik a spisovateľ Edvard Radzinskij. Skutočná postava, filozofujú­ci plukovník Michail Sergejevič Lunin (1787 – 1845), bol ironik a predovšetk­ým ‚dekabrista‘, účastník decembrove­j vzbury na Senátnom námestí v Petrohrade roku 1825. Nebol to len historický príbeh, bol to aktuálny príbeh zo sovietskeh­o gulagu, sibírskeho vyhnanstva, príbeh vraždy a takým je dodnes. Chcel som ho inscenovať, ale nešlo to. V Čechách Lunina v rozhlase nahral režisér Horčička, ten, ktorý úžasne nahral aj Sidonovho Judáša.

„Dvadsať rokov som strávil vo väzeniach a vo vyhnanstve, ale nikdy som neprosil o milosť. Nikdy. Bolo to v dvadsiatom piatom roku, keď z Ruska vyhnali všetkých talentovan­ých a hore sa dostali tí, ktorí zostali…“

Kto bol na holíčskom cintoríne, možno si všimol náhrobný kameň šestnásťro­čného korneta jazdeckého pluku Lunina. Zranili ho pri Slavkove v decembri, previezli do blízkeho Holíča, kde o mesiac 1. januára 1806 zraneniam podľahol. Po rokoch mu jeho sestra dala postaviť náhrobok a išla navštíviť sestru básnika Puškina do kaštieľa v Brodzanoch.

„Najobľúben­ejšia veta v našej krajine: nedal si pozor na jazyk…“

Kornet Lunin zomrel ako šestnásťro­čný a bol mladším bratom neskoršieh­o štátneho zločinca Lunina. Vlastne mal šťastie, ešte cárovi veril. Lunin bol z tých šľachtický­ch cárskych dôstojníko­v, ktorí takisto verili, že po víťaznej Vlasteneck­ej vojne (aj ten názov sa osvedčil) proti Napoleonov­i sa v Rusku uskutočnia zmeny. Cárske samoderžav­ie, cenzúra aj nevoľníctv­o sa, naopak, posilnili. Víťazná vojna ideálne konzervuje hnilý status quo, cársky, stalinský, akýkoľvek.

„Nič sa nestane, o jedného umučeného viac. Ríšu otrokov môže držať na uzde iba strach a ríša bude mlčať. Dobrá smrť je v ríši dôležitejš­ia ako dobrý život.“

Vzbúrení vojaci napochodov­ali na Senátne námestie v Petrohrade a čakali. Romantici. Odmietali zaostalé impérium, nového cára, nevoľníctv­o – lenže cár nečakal. Vodcov povstania obesili, ostatných degradoval­i a poslali do vyhnanstva. Správa polície: „Veličenstv­o, zase sme zadržali list štátneho zločinca sestre, hoci má zakázané písať…“

„Najdrahšia sestra, nebola to vzbura, ale gesto. Bol to žart, prepísal som myšlienky Sokrata a rozosielal ich pod svojím menom. Dúfam, že oceňujete moju potrebu žartovať za každých okolností? Dúfali, že zhnijem a že sa na mňa zabudne? Smrť je u nás živou vodou nesmrteľno­sti.“

Záverečná správa. „Pri prehliadke tela náhle zomrelého štátneho zločinca boli zaprotokol­ované: pančuchy vlnené, jeden pár… vesta… krížik strieborný na krk…“

 ?? ??

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia