Hospodarske noviny

Slovensko zdolalo USA

-

Moncton – Slovenskí hokejoví reprezenta­nti do 20 rokov sa na majstrovst­vách sveta postarali o prekvapeni­e. Zdolali jedného z favoritov na titul USA 6:3. Výborný vstup Slovákov do zápasu priniesol pre zverencov Ivana Feneša aj prvý gól. Onedlho však Boucher využil presilovú hru a vyrovnal. Američania tesne po jeho skončení opäť udreli, do vedenia ich poslal Brindley. V druhej tretine hrali na začiatku zámorskí hokejisti ďalšiu presilovku, ale Slováci sa ubránili. Favorit duelu bol spočiatku aktívnejší, ale súvislejší tlak si nedokázal vypracovať. Naopak, v dôležitej fáze zápasu sa slovenskí mladíci dostávali čoraz viac k zakončeniu, ale Mešár svoju šancu nepremenil. To sa však v 31. minúte podarilo Dvorskému, ktorý strelou švihom v presilovej hre vyrovnal. Zlepšená hra Slovákov priniesla ovocie v 32. a v 34. minúte. Najskôr sa presadil Bačo a po ňom so šťastím aj Mešár. Američania tento stav niesli ťažko, pritvrdili hru a po hite Connorsa na Nátneho hrali Slováci päť minút presilovú hru. Početná výhoda bola rozdelená prestávkou, Gajan v úvode tretej tretiny výborne zasiahol po strele Stramela. Zámorskí hokejisti v tejto fáze zápasu zlepšili pohyb a dôraz, mali aj streleckú prevahu. V defenzíve však museli ísť do rizika, a to mal šancu pretaviť do gólu Libor Nemec. V nájazde ho však vychytal Mbereko. V ďalšom nájazde sa však presadil Repčík a priblížil Slovákov k prekvapivé­mu triumfu. Na ňom už nič nezmenil ani gól Bouchera, naopak, do opustenej bránky poslal ešte jeden puk Čiernik.