Hospodarske noviny

Čoho sa vyvarovať pri kúpe bývania? Pri starších bytoch dajte pozor na nástrahy

- Juraj Pivarči

Realitný trh sa v posledných mesiacoch citeľne spomalil. Ceny nehnuteľno­stí, aspoň nateraz, prestali stúpať do astronomic­kých výšok. Podľa údajov Národnej banky Slovenska dokonca od júla tohto roka mierne klesli. Spomalenie rastu cien ovplyvňuje aj stále sa zvyšujúca úroková sadzba hypoték. Kým pred rokom si mohli klienti zobrať hypotéku s úrokom aj 0,69 percenta, dnes už je priemerná úroková sadzba na úrovni 2,9 percenta.

Rozdiely podľa krajov

Podľa najnovších údajov Štatistick­ého úradu, ktorý zverejnil detailnejš­ie informácie podľa krajov, v štyroch z nich ceny rástli rýchlejšie ako na celom Slovensku. Paradoxne nešlo o oblasť okolo Bratislavy. Najvyššie zvýšenie zaznamenal­i v Trnavskom

kraji. Zaujímavos­ťou je podľa úradu to, že spomalenie rastu cien sa prejavilo len pri nových, nie starých nehnuteľno­stiach. Ich ceny boli vyššie ako pred rokom o 14,5 percenta.

„Toto spomalenie rastu cien nehnuteľno­stí a menší záujem o ich kúpu za vysoké ceny nahráva do kariet kupujúcim. Zníženie konečnej predajnej ceny hlavne starších nehnuteľno­stí je už bežná prax. Novostavby si svoje ceny ešte držia, ale dá sa očakávať aj ich pokles,“opisuje stav na trhu František Čepček, ktorý je realitným špecialist­om v spoločnost­i REINS.

Pri poisťovaní staršej nehnuteľno­sti sa dá očakávať, že predchádza­júci majiteľ ju mal poistenú. Zmluva však zmenou vlastníka zaniká. Poisťovňa na jej úplné zrušenie potrebuje listiny, ktoré zmenu vlastníka potvrdzujú. „Aby poisťovňa zmluvu zrušila, je dôležité, aby dostala podnet od klienta. Klient musí požiadať o zrušenie poistnej zmluvy vrátane informácie preukazujú­cej zmenu vlastníctv­a, napríklad list vlastníctv­a alebo rozhodnuti­e katastra nehnuteľno­stí,“radí Barbora Lipanová, manažérka správy poistných zmlúv PREMIUM Poisťovne.

Riziká staršej nehnuteľno­sti

Technický stav nehnuteľno­sti, rozvodov, starších rekonštruk­cií alebo zateplenia budovy sú pred kúpou často neznámou. Málo kupujúcich sa o tieto detaily zaujíma bližšie. „Zle spravená rekonštruk­cia staršej nehnuteľno­sti je častý jav. Predávajúc­i v snahe zvýšiť kúpnu cenu spravia rýchle úpravy, často svojpomocn­e. Prípadne si objednajú firmu, ktorá robí lacno, no kvalitou zaostáva,“vysvetľuje Čepček. Ich technický stav by mal zodpovedať štandardom. Prekvapiť môže nekorektný prístup developera. Po zlých skúsenosti­ach sú klienti opatrní, ak majú developero­vi zložiť zálohu, keď ešte nestojí projekt.

 ?? ?? Zle spravená rekonštruk­cia staršej nehnuteľno­sti je častý jav.
FOTO: ARCHÍV HN
Zle spravená rekonštruk­cia staršej nehnuteľno­sti je častý jav. FOTO: ARCHÍV HN

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia