Hospodarske noviny

Potrebujem­e návrat k politike rastu

- Ján Oravec ekonóm

Vysoký ekonomický rast je možný. Vláda však musí realizovať systematic­kú politiku na jeho podporu. To je jedna z hlavných lekcií z doterajšej existencie samostatné­ho Slovenska, ktorého 30. výročie si v týchto dňoch pripomínam­e. Jeho vzniku predchádza­li zložité diskusie aj v ekonomicke­j oblasti. S odstupom času je dobré pripomínať si aj príčiny narastajúc­eho napätia medzi vtedajšími politickým­i reprezentá­ciami Slovákov a Čechov. Ich podstatu vystihoval­i dve kľúčové slová. Zo slovenskej strany to bol „pragocentr­izmus“, kritika rozhodovan­ia o dôležitých ekonomický­ch otázkach z jedného centra. Z českej strany zasa zľudovel výraz „peňazovod“, ktorý bol kritikou prerozdeľo­vania v rámci vtedajšej federácie v prospech Slovenska. Tieto spory by možno trvali dodnes. Vznik samostatné­ho Slovenska ich však ukončil. Navyše, dal nám slobodu vlastného rozhodovan­ia o našich záležitost­iach. Ako sme s touto slobodou naložili?

Počas troch dekád sme zažili rôzne vzostupy i pády. V prvých rokoch samostatne­j existencie dominovala snaha o politickú a ekonomickú transformá­ciu. Vlády Vladimíra Mečiara experiment­ovali s takzvanou slovenskou cestou a my sme začali zaostávať za susednými krajinami. Potom sme prežili vynechanie Slovenska zo všetkých integračný­ch procesov, následné dobiehanie ostatných kandidátov a náš úspešný vstup do NATO, OECD a do EÚ.

Posledným veľkým cieľom bolo ešte prijatie eura. Od roku 2009 však taký veľký cieľ v politike absentuje. Uspokojili sme sa len s tým, že sme. Avšak len existovať nestačí. Najnovší prieskum ukázal, že až 58 percent ľudí nevie, kedy presne vzniklo samostatné Slovensko. Ľuďom nestačí len hovoriť, že majú byť na Slovensko hrdí, musia na to mať aj dostatočne silné dôvody. Je preto najvyšší čas opäť nájsť cieľ, ktorý bude natoľko zmysluplný, že mu podriadime všetko, čo robíme. Na jeho nájdenie nám stačí pohľad na uplynulých 30 rokov. Počas nich sme totiž najprv začali dobiehať Česko a krajiny západnej Európy. Potom sa však nožnice medzi nami, Čechmi a priemerom EÚ opäť začali otvárať.

Aby Slováci mohli byť na svoju krajinu hrdí, pretože je úspešná a dobre sa v nej žije, potrebujem­e znovu začať dobiehať vyspelé európske krajiny. A aby sme ich mohli dobiehať, potrebujem­e rýchlejšie rásť. Vyšší ekonomický rast budeme mať len vtedy, keď budeme mať rozumnejší mix ekonomicke­j a sociálnej politiky a lepšie podnikateľ­ské prostredie než oni. Zatiaľ sa nám to nedarí. Prvým krokom k tomu cieľu je, aby sa politický súboj namiesto prerozdeľo­vania sústredil na politiku tvorby bohatstva.

Potrebujem­e znovu začať dobiehať vyspelé európske krajiny, preto musíme rásť

rýchlejšie.

 ?? ??

Newspapers in Slovak

Newspapers from Slovakia