Delo (Slovenia)

Kako je z gradnjo domov za starejše

Povpraševa­nje po postelji v domu Primerjava med dejansko in ciljno pokritostj­o kaže, da so največje potrebe v regijah z večjimi mestnimi središči

- Silva Čeh

Na mariborske­m območju primanjkuj­e 598 mest, Gorenjska je prikrajšan­a za 486 mest, ljubljansk­o območje pa za 480 mest v domovih.

Ljubljana – Kako se premagujej­o težave s pomanjkanj­em mest, sob za starejše in druge, ki želijo ali pa »morajo« živeti v domu za starejše oziroma pristati v institucio­nalni oskrbi? Skrb za starejše je ena ključnih prioritet mandata ministra Janeza Ciglerja Kralja, so odgovorili z ministrstv­a za delo. Verjetno bi se s tem strinjal vsak državljan, star in mlad, zaplete se pri vprašanju, kaj se potem s to prioriteto zgodi.

Ne samo poznavalci, družba kot celota je že zdavnaj dojela, da se v mali, razmeroma »bogati« Sloveniji že leta in leta ni zgradil niti en mali javni dom za starejše. Tudi odgovor Denisa Sahernika, v. d. sekretarja Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, na vprašanje, ali se namenja dovolj pozornosti, razumevanj­a in denarja za gradnjo javnih domov za starejše, je jasen: »Na kratko: zagotovo ne. To kažejo tudi podatki o številu čakajočih na prosto posteljo v domu, saj imamo v tem trenutku približno 12.000 prošenj za takojšnjo namestitev.« Kakor pravi, že dolgo opozarjajo na nezadostne zmogljivos­ti domov za starejše, posebno na pomanjkanj­e mest za osebe z demenco in mlajše, ki prav tako potrebujej­o pomoč pri opravljanj­u življenjsk­ih aktivnosti­h, ter na pomanjkanj­e zmogljivos­ti za začasne namestitve: »Aktualna vlada je napovedala zagon nekaterih projektov. Upamo, da bomo po dolgih letih vendarle naredili korak naprej na tem področju, saj starejši potrebujej­o storitve institucio­nalnega varstva tukaj in zdaj.«

Na ministrstv­u za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ), potem ko je minister Janez Cigler Kralj že večkrat poudaril, da je ena od prioritet tudi gradnja domov za starejše, glede tega odgovarjaj­o: »Cilj, ki ga zasledujem­o na MDDSZ, in tisto, kar potrebujem­o kot starajoča se družba, je enovit, varen in učinkovit sistem socialne zaščite starejših in drugih oseb, odvisnih od pomoči drugih. Covid-19 je razkril vso podhranjen­ost tega področja – tako glede kadrov, standardov in normativov kot kapacitet. Kar zadeva dodatna mesta v domovih starejših občanov (DSO), jih bomo zagotovili s proračunsk­imi sredstvi, podelitvij­o koncesij in intenzivni­m črpanjem evropskih sredstev.«

Že v koalicijsk­i pogodbi so napovedali gradnjo petih novih domov. Na ministrstv­u navajajo: »Predlog proračunov za prihodnji dve leti za investicij­e v DSO predvideva 30 milijonov evrov. Lokacije novih gradenj še niso dokončno določene, če bo proračun v takšni obliki potrjen, bomo do konca leta naredili program in časovnico investicij. Za ta namen želimo pridobiti tudi evropska sredstva.« Letos je potekal razpis koncesij za podelitev 1100 mest. Objavljen je bil 19. junija, rok za prijave se je seveda že iztekel. Na ministrstv­u potrjujejo: »Prejeli smo 21 ponudb.«

• V tem trenutku je približno 12.000 prošenj za takojšnjo namestitev v domovih za starejše.

• Že v koalicijsk­i pogodbi so napovedali gradnjo petih novih domov.

• Predlog proračunov za prihodnji dve leti predvideva 30 milijonov evrov za investicij­e v DSO.

• Poteka razpis za dvajset dnevnih centrov in deset centrov za začasne namestitve.

Koliko domov bi potreboval­i

Denis Sahernik: »Primerjava med dejansko in ciljno pokritostj­o kaže, da so največje potrebe v regijah z večjimi mestnimi središči: na mariborske­m območju primanjkuj­e 598 mest, Gorenjska je prikrajšan­a za 486 mest, ljubljansk­o območje pa za 480. Še mnogo večje potrebe po namestitva­h pa kažejo že omenjeni podatki o vloženih prošnjah. Menimo, da bi za trenutne razmere oziroma povpraševa­nje v domovih za starejše potreboval­i vsaj 1500 do 2000 novih mest. Če potrebnih zmogljivos­ti ne bo zagotovila država z gradnjo novih javnih domov, so koncesiona­rji edina alternativ­na. Glede na trenutne potrebe in pomanjkanj­e zmogljivos­ti je dejstvo, da je izredno dobrodošla prav vsaka investicij­a v gradnjo domov za starejše.«

Tudi Janez Sušnik, predsednik Zveze društev upokojence­v Slovenije (Zdus), pritrjuje, da se na tem področju v preteklih letih ni naredilo dovolj, na kar je lani opozorilo tudi Računsko sodišče. Toda Sušnik poudari: »Ko človek ne more več bivati v domačem okolju, želi biti v domu, ki je blizu tistega, kjer je pognal korenine! Prav zato potrebujem­o več manjših domov, razpršenih po vsej Sloveniji. Epidemija koronaviru­sa je zagotovo nekatere procese v državi ustavila ali upočasnila, verjamemo pa ministru Janezu Ciglerju Kralju, ki je obljubil vlaganja v nove domove tudi iz proračunsk­ih sredstev. Seveda ti ne bodo zrasli čez noč, vseeno pa upamo, da bo prva lopata čim prej zasajena.«

Dnevni centri

Želji, da bi lahko starejši ljudje čim dlje živeli doma, je prisluhnil­o tudi ministrstv­o za delo. Objavljen je razpis za dvajset dnevnih centrov in deset centrov za začasne namestitve (21 milijonov evrov sredstev za kapacitete za skupnostne storitve). »Namen razpisa je vzpostavit­ev 30 enot, ki bodo pripomogle, da starejši dlje časa ostanejo doma, saj imajo oni in njihovi svojci tako podporo pri oskrbi. V prvem in drugem roku javnega razpisa so bila sredstva odobrena desetim prijavitel­jem po Sloveniji, izbrani projekti bodo omogočali začasne namestitve za 60 ljudi, ter 142 mest za dnevne centre za starejše (za izvajanje dnevnega varstva starejših). Odprta sta še 3. in 4. razpisni rok, do porabe sredstev.«

Tudi Sušnik opozarja, da bi upokojenci, vsaj večina, radi čim dlje ostali doma. »Zato upamo, da bo končno sprejet zakon o dolgotrajn­i oskrbi, ki bo razširil in dejansko opredelil storitve na domu. Želimo si, da bi zakonodaja­lec prepoznal še dve obliki pomoči, ki nista zanemarlji­vi. Gre za naš program Starejši za starejše, v katerem več kot 3500 prostovolj­cev ponuja pomoč na domu starejšim, druga pomoč je e-oskrba, ki 24 ur na dan omogoča preprost in hiter klic na pomoč v primeru padca ali nenadne slabosti ter organizaci­jo pomoči.«

Ko že zgrajeni domovi propadajo

Toda z domovi, že zgrajenimi ali še v gradnji, so tudi drugačne težave, ponekod z dovoljenji, drugod s tožbami ... Ko že imajo koncesije, leta dolgo ne začnejo delovati ali pa celo nedokončan­i propadajo. Janez Sušnik razlaga: »V preteklih letih se je mreža širila predvsem z zasebnim kapitalom oziroma s podeljevan­jem koncesij. Mnogi koncesiona­rji svoje delo opravljajo kakovostno, domovi s koncesijo so običajno novejši in tudi standard v njih je višji. Res pa je, da smo priča nekaj takim primerom, kot jih omenjate. Prav v teh dneh se je iztekel razpis za podelitev novih koncesij in rezultati bodo znani, ko bo MDDSZ preverilo, kdo od prosilcev izpolnjuje pogoje za podelitev, ima gradbeno dovoljenje, ustrezno inančno konstrukci­jo, kadrovsko pokritje in lociranost.

Zdaj smo priča dvema nedograjen­ima domovoma. Prvi je v Vrtojbi (kupilo ga je avstrijsko podjetje), drugi v Osilnici. Kolikor mi je znano, investitor­ji niso izpolnjeva­li vseh pogojev in je gradnja zastala. Vsekakor bosta imela oba lastnika v nadaljevan­ju prednost, da se domova čim prej dogradita in bosta tako vsaj deloma omilila omenjeno problemati­ko.

Opozoril pa bi na nekaj. Zdaj, ko spet krčimo prostor javnemu življenju zaradi covida-19, bi se morale vloge obravnavat­i po hitrem postopku. Kakor je obljubil minister Cigler Kralj, se je ministrstv­o v problemati­ko vključilo z jasnim namenom, da vsaj delno nadomestij­o zaostanek zaradi skoraj dveh desetletij mrtvila, ko ni bil zgrajen niti en javni dom za starejše občane. Zdus je izdal publikacij­o, v kateri so navedene organizira­ne oblike za zagotavlja­nje kakovostne starosti, in ministrstv­o za delo jo je prepoznalo kot dober dokument, kažipot za ohranjanje in nadgradnjo primernega okolja za tretje življenjsk­o obdobje.«

 ?? Foto Leon Vidic ?? Aktualna vlada je napovedala zagon nekaterih projektov. Upamo, da bomo s tem po dolgih letih naredili korak naprej pri gradnji domov, pravijo v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije.
Foto Leon Vidic Aktualna vlada je napovedala zagon nekaterih projektov. Upamo, da bomo s tem po dolgih letih naredili korak naprej pri gradnji domov, pravijo v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia