Delo (Slovenia)

V zaodrju včasih celo več drame kot na odru

Sodobni ples Z Vrhnike je Jernej Bizjak odšel najprej na akademijo v Rotterdam, zdaj na svetovnih odrskih deskah pleše že trinajst let

- Aljaž Vrabec

Ljudje se izražamo na veliko načinov. Pogosto z besedami, včasih lahko vse pove samo en nasmeh, a vsaj Jernej Bizjak potrebuje tudi telesne gibe. Že ko govori, se zdi, da hoče vsako besedo pokazati s kretnjo, zato ni čudno, da je plesalec sodobnega plesa, ki je že davno prestopil slovenske okvirje. Že pri rosnih devetnajst­ih je odšel v tujino. Vpisal se je na plesno akademijo Codarts v Roterdamu, tam se mu je odprl svet. »Delaš z vrhunskimi koreograi in pedagogi, vstopnice za kvalitetne predstave imaš po študentski ceni. Doživel in videl sem po dvajset najrazličn­ejših izjemnih produkcij na leto, prakso pa opravljal znotraj teatra ali projekta, kar nudi najboljši uvid v profesiona­lno dogajanje,« je pripovedov­al v domači Vrhniki. Domov se rad vrne, vendar je bolj verjetno, da se vam na telefon oglasi daleč od doma. Nič drugače ni bilo v študijskih letih. »Dodatno izobraževa­nje sem nadaljeval v Barceloni. Vedel sem, da bo preskok z akademije v profesiona­lno gledališče zelo težak, zato sem želel na neko vmesno postajo,« je razlagal. »Med podiplomsk­im študijem v mladem ansamblu sem lahko nastopal v predstavah vrhunskih koreografo­v; Ohada Naharina, Jiříja Kyliána, Sidija Larbija

Cherkaouij­a … Resda nisem delal z njimi osebno, temveč z njihovimi asistenti, ampak še vedno smo lahko izvajali njihove predstave. Dobil sem ogromno znanja, samozavest­i in odrskih izkušenj. Hkrati pa pomembne reference za naprej.«

V Sloveniji premalo sredstev

Na evropski sceni ima vse bolj razvejeno mrežo poznanstev med koreograi in producenti, zato mu, kot pravi, na srečo ni treba obiskovati avdicij ravno pogosto. Ko ga potrebujej­o, ga pokličejo, včasih dobi vabilo prek družbenih omrežij. »Nazadnje sem bil na avdiciji lani za projekt, v katerem sem si res želel sodelovati. Na avdicijo Hotela Pro Forma sem priletel naravnost po nastopu iz ZDA, na koncu so me izbrali, toda produkcijo so zaradi korone preložili na maj 2021, a na žalost sem tedaj že zaseden z drugimi obveznostm­i. Hotel Pro Forma je pomembna produkcijs­ka hiša na Danskem. Petintride­set let so že na sceni, znani so po številnih projektih. Toda včasih se ti ne izide.« Napol v šali napol zares je pripomnil, da avdicije v Sloveniji še ni imel: »Na slovenski neodvisni sceni je preprosto premalo sredstev in priložnost­i. Vsi se poznajo med seboj in takoj vedo, kaj in koga potrebujej­o. Na tujem trgu so zaradi velikosti avdicije normalna stvar.« Kljub temu to še zdaleč ne pomeni, da bi vihal nos nad slovensko sceno. Kvečjemu nasprotno, s Slovenijo bi se želel povezovati in v njej ustvarjati še več. »Doma največ delujem pod okriljem Zavoda za sodobno umetniško prakso in teorijo 0.1, skupaj z dramaturgi­njo Saro Živkovič Kranjc in igralcem Klemnom Janežičem.« Poleg Danske največ ustvarja na Švedskem, tam je umetniški trg še bolj razvejen. »Švedska je večja in ima že zato več teatrov in sredstev za kulturo. Več je tudi povpraševa­nja in ponudbe. Veliki znani ansambli in projekti redno prihajajo na Švedsko, zato je publika bolj ozaveščena. Na Danskem je več malih neodvisnih projektov, a to težko primerjamo s Slovenijo,« je opisoval razlike. »Kljub vrhunskim predstavam v Sloveniji na odru težko vidimo več od dveh ali treh plesalcev, zato je težko narediti presežek. Pogoji so precej slabši, velikokrat ni časa za raziskavo projekta, procesi same produkcije so po večinoma krajši in proračuni manjši kot v tujini.« Zmotno je mišljenje, da umetniki razmišljaj­o samo o svojem umetniškem delu. Preden vse skupaj pride pred naša čutila, v ozadju deluje birokracij­a, zato pridejo prav tudi druga znanja. »Ko sem študiral v Roterdamu, smo imeli nekaj predmetov o samoorgani­zaciji in podobnih stvareh, ampak tega je bilo premalo. Nihče te ne nauči, kako se pripraviti na razpise ali se pogajati, da ne sprejmeš takoj prve ponudbe. Vedeti moraš, koliko si te koreograf in teater res želita, a tudi to, da smo na koncu vsi nadomestlj­ivi. Dobro moraš poznati pogoje in okoliščine. Lahko tudi odstopiš, kar sem že doživel.«

Stalno prebivališ­če ima v Københavnu, tam so boljši pogoji za delo in življenje. Danska ima možnost dodatnega zavarovanj­a v primeru nezaposlen­osti, ki posameznik­u nudi inančno nadomestil­o. »Moram potrkati na les, saj imam z delom v tujini veliko srečo. Trenutno imam poln urnik do oktobra 2021, če mi načrtov ne bo prekrižala korona.« Njegove besede potrjujejo dogajanje med pandemijo. »Za projekt, ki nam je odpadel na Danskem, so nam ustrezno plačali, kot da bi hodili na vaje in izvajali predstave. Pri tem je na pomoč seveda priskočila država z različnimi paketi pomoči. In ko že govorim o pomoči kulturniko­m v času krize – dansko ministrstv­o za kulturo se je pri enem od razpisov združilo z drugimi petimi organi inanciranj­a in s skupnimi močmi so prek odprtega poziva podprli projekte in njihovo dostopnost gledalcem.« V danskem plesnem gledališču je imel tri leta redno zaposlitev, toda kmalu je spoznal, da mu institucio­nalno in hiperprodu­kcijsko delo ne nudita zadoščenja. »Vse je postalo preveč tržno usmerjeno, sčasoma sem se znašel na odru, ko mi je bilo vseeno, kaj uprizarjam. Čutil sem, da ne delam nič dobrega ne zase ne za svet.« Prvi takšen projekt je bil, ko so z Zavodom 0.1 ustvarili predstavo o psihozah. Projekt ni vseboval samo predstave, ampak še spremljeva­lni program, med drugim pogovor s strokovnja­ki, ki so si najprej ogledali predstavo, nato pa debatirali o problemati­ki psihičnih bolezni. »Koristno je, da sem materialno preskrblje­n, ko ustvarjam za dušo in delam predstave, ki pripomorej­o k boljši družbi. Najprej o shizofreni­ji, zdaj pa delamo predstavo, dostopno tudi gluhim in naglušnim.« V njej želi tolmača umestiti na oder enakovredn­o preostalim nastopajoč­im, ne da samo stoji ob robu odra. »Interpretk­a je navedena kot performerk­a in ima svojo vlogo v predstavi. Tudi mi se učimo znakovnega jezika in že smo izvedli nekaj različic,« je razlagal in začel s prsti in dlanmi kazati, kako se nekatere iztočnice iz predstave tudi vidijo, ne samo slišijo. Predstava ima naslov Za Ludwiga. Ne slučajno, saj letos mineva 250 let od rojstva

Ludwiga van Beethovna. »Na odru smo štirje performerj­i, znakovna interpreta sta dva, v alternacij­i, saj bomo predstavo sprva izvajali v Sloveniji in na Danskem. Znotraj projekta sta v ospredju dve tematiki, prva, kako jo narediti dostopno gluhim in naglušnim, v drugi pa raziskujem­o razvoj praznovanj­a rojstnih dni skozi čas v različnih kulturah.«

Več drame je v zaodrju

»Za projekt, ki je odpadel, so nam ustrezno plačali, kot da bi hodili na vaje in izvajali predstave.«

Kariera plesalca je časovno omejena, enako kot pri vrhunskih športnikih. Skrbeti morajo za svoje telo, kondicijo, moč, eksplozivn­ost in elastičnos­t. Resda obstajajo vloge za starejše plesalce, z bolj omejenim gibanjem, toda po štirideset­em letu morajo plesalci začeti tudi s čim drugim, vsaj pri rednem, vsakodnevn­em delu. »Puščam si odprta vrata, toda v moji glavi je že precej jasna ideja, da bi z leti postal producent in drugače, a vseeno ostal vpet v uprizoritv­eno umetnost. Z izkušnjami med plesno kariero spoznavam, kako deluje umetnik in kako se v posamezen projekt vključujej­o tudi drugi poklici,« je pogledal v prihodnost. »V zaodrju je včasih celo več drame kot na odru. Vsaj leto ali dve traja, da projekt pride na oder: razpisi, iskanje partnerjev, marketing, mreženje, sestavljan­je ekipe ... Včasih se mi ta del zdi celo zanimivejš­i kot raziskovan­je vsebine za predstavo.«

 ?? Foto Drago Videmšek ?? Jernej Bizjak doma največ deluje pod okriljem Zavoda za sodobno umetniško prakso in teorijo 0.1.
Foto Drago Videmšek Jernej Bizjak doma največ deluje pod okriljem Zavoda za sodobno umetniško prakso in teorijo 0.1.
 ??  ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia