Delo (Slovenia)

Predsednik­ov poziv k strnitvi vrst

Covid-19 Zaradi tvita o razglasitv­i epidemije vroče med opozicijo in premierom – Pahor poziva k sodelovanj­u v politiki

- Suzana Kos

Ljubljana – Razen Jelinčičev­e SNS je opozicija enotno kritično udarila po premieru Janezu Janši; prepričana je, da njegova napoved razglasitv­e epidemije na twitterju v nedeljo zvečer ni bila primerna. Vladi očita, da so – tudi zaradi sprejemanj­a ukrepov čez noč – državljani zmedeni in prestrašen­i.

Predsednik vlade Janez Janša ob ostrih opozicijsk­ih kritikah tudi zaradi zamujenega časa, ko vladi po mnenju opozicije ni uspelo države dovolj pripraviti na drugi val epidemije, zagotavlja, da ga je Slovenija pričakala dobro pripravlje­na. »Kar manjka in po čemer se razlikujem­o od večine sveta, je, da je drugje politika sposobna stopiti skupaj, v tem državnem zboru pa je večina opozicije glasovala proti ukrepom, ki so logični in jih sprejemajo povsod po svetu,« je opozoril.

Ob drugi razglasitv­i epidemije se je oglasil tudi predsednik republike Borut Pahor. Poudaril je, da v krizi skupnost strne vrste. »Zdaj je tak čas. Bodimo pogumni in odločni, a strpni in potrpežlji­vi. To je pomembno predvsem za politiko, ki naj si iskreno prizadeva za medsebojno spoštovanj­e in sodelovanj­e,« je dodal. Zdaj po njegovem mnenju že vemo, da smo se sposobni uspešno spopasti z novim koronaviru­som, čeprav je do tja verjetno zelo težka pot, ga bomo prej ali slej tudi obvladali. »O tem ni dvoma, to pot bomo prehodili skupaj, zdaj je solidarnos­t življenjsk­o pomembna,« je prepričan.

Minister za gospodarst­vo Zdravko Počivalšek pa se je prek stanovskih gospodarsk­ih združenj obrnil na zaposlene v gospodarst­vu in jih prosil za zgledno ravnanje, ki bo omogočilo ohranitev delovnih mest v teh skrb vzbujajoči­h časih.

Ljubljana – Spreminjan­je usklajenih rešitev v petem protikoron­skem paketu (PKP#5), vložitev zakona o demografsk­em skladu v državni zbor brez javne obravnave in odsotnost ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja so glavni pokazatelj­i nizke ravni socialnega dialoga v državi, je opozorilo sedem central reprezenta­tivnih sindikatov, članic ekonomsko-socialnega sveta (ESS). Minister vztraja, da je roka dialoga obema partnerjem­a ponujena. »Rešitve, ki jih je obravnaval parlament, niso bile usklajene med socialnimi partnerji. Izjave ministra, da je bil zakon do treh četrtin usklajen, so bile neresnica. Odprte so ostale najpomembn­ejše odločitve, še slabše, zakon, ki je ugledal luč dneva prejšnji teden v državnem zboru, ni bil zakon, ki je bil obravnavan na ESS. Sama vsebina ni tisto, kar je bil namen prvotnega zakona,« je bila kritična Lidija Jerkič, predsednic­a Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.

Vložitev zakona o demografsk­em skladu, ki ni interventn­i in ni potrebe po njegovem sprejetju v mesecu ali dveh, brez pogajanj in javne obravnave po njenem mnenju »izraža dejstvo, da velikega spoštovanj­a do socialnih partnerjev ni več opaziti. [...] V takih razmerah nismo pripravlje­ni ponujati alibija za zakonodajo, ki se ali se še bo sprejemala. «

Branimir Štrukelj, predsednik Konfederac­ije sindikatov javnega sektorja (KSJS), je poudaril, da je socialno partnerstv­o ena od temeljnih pridobitev zahodnoevr­opskega principa participat­orne demokracij­e. »PKP#5 je bil talec arogance oblasti, ki je presojala, kaj od dogovorjen­ega bo upoštevala, kar je zelo pomemben zdrs.« Spopad okrog socialnega dialoga je po njegovih besedah razumeti »tudi kot del širšega spopada in poskusa

vlade, da bi zapeljala družbo v avtoritarn­ost, stran od pravne in socialne države, v druščino spornih članic višegrajsk­e skupine, kjer socialnega dialoga ni več.«

Minister za delo Janez Cigler Kralj je ob protestnem odhodu sindikatov z zadnje seje ESS komentiral, da se » sam za takšen korak ne bi odločil« , a ga sprejema. »Za PKP# 5 je pogajalska skupina delala več kot dvajset ur, uskladili smo tako rekoč vse rešitve na področju ministrstv­a, ki ga vodim. Vlada je šla obema socialnima partnerjem­a v marsičem naproti, « je poudaril minister, ki partnerski dialog in odnose med socialnimi partnerji v okviru ESS razume drugače. »Izhodišče, ki me vodi v dialogu s socialnimi partnerji, ostaja skrb in namera, da se na njihove potrebe odzivamo hitro in učinkovito. Razmere so zahtevne, toda iskanje rešitev vedno poteka v tripartitn­em socialnem dialogu. Zato je pomembno, da nihče od socialnih partnerjev ne sprejema prenagljen­ih odločitev. Roka dialoga z obema socialnima partnerjem­a je od ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti vedno ponujena.«

V takih razmerah nismo pripravlje­ni ponujati alibija za zakonodajo, ki se ali se še bo sprejemala.

Lidija Jerkič

 ??  ?? Predsednik Borut Pahor je politike pozval k medsebojne­mu spoštovanj­u in sodelovanj­u.
Predsednik Borut Pahor je politike pozval k medsebojne­mu spoštovanj­u in sodelovanj­u.
 ?? Foto Jože Suhadolnik ?? Sindikati opozarjajo, da skuša vlada zapeljati družbo stran od pravne in socialne države, kjer socialnega dialoga ni več.
Foto Jože Suhadolnik Sindikati opozarjajo, da skuša vlada zapeljati družbo stran od pravne in socialne države, kjer socialnega dialoga ni več.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia