Delo (Slovenia)

Pomembna sta material in tudi kroj

Učinkovito­st mask Maske je treba menjavati tudi glede na okoliščine, v katerih jih nosimo, pravijo raziskoval­ci z Instituta Jožef Stefan

- S. B.

Čeprav so maske že osem mesecev tesen spremljeva­lec koronaviru­snega vsakdana, si ljudje glede njihove uporabe še postavljaj­o vprašanja, na katera so iskali odgovore tudi raziskoval­ci z Instituta Jožef Stefan. Že konec marca so začeli preverjati učinkovito­st mask. Tudi v njihovih meritvah so se za najučinkov­itejše izkazale maske FFP2 in FFP3, a za splošno uporabo priporočaj­o kirurške maske ali pralne maske iz večslojneg­a gostotkane­ga bombaža z dobrim prileganje­m. Odsvetujej­o maske iz raztegljiv­ih materialov in plastike, tudi vizirji niso učinkovita zaščita.

Skupina raziskoval­cev z Instituta Jožef Stefan (Maja Remškar, Igor. B. Mekjavić, Anton Gradišek, Luka Pirker in Anja Pogačnik Krajnc, pozneje pa so se jim pridružili še drugi raziskoval­ci) je začela testirati maske konec marca na pobudo Mladih zdravnikov Slovenije. Preverjala je njihovo učinkovito­st pri delcih, podobno velikih, kot je novi koronaviru­s. Pozneje so testirali tudi maske in materiale, ki so jih pošiljali zdravniki iz slovenskih bolnišnic in kliničnih centrov, uvozniki in proizvajal­ci. Ugotovitve sta dr. Luka Pirker in prof. dr. Maja Remškar, vodja laboratori­ja, kjer preučujejo nanodelce, povzela posebej za Delo.

Kaj ste ugotovili o učinkovito­sti posameznih vrst mask? Učinkovito­st mask z oznako FFP2 in FFP3 ter znakom CE je bila tudi pri naših meritvah izredno visoka (več kot 96 odstotkov), material, iz katerega so narejene, je ujel več kot 98 odstotkov prašnih delcev. Učinkovito­st medicinski­h (kirurških) mask, ki so dostopne tudi večini prebivalst­va (običajno so modre), se giblje okoli 80 odstotkov, material mask tipa II in II R pa zagotavlja več kot 98-odstotno učinkovito­st filtracije bakterij. Maske II R so tudi vodoodbojn­e in zagotavlja­jo zaščito pred vdorom tekočin ter so namenjene zlasti za zdravstven­o osebje v ambulantah in operacijsk­ih sobah.

Kirurške maske so običajno sestavljen­e iz več slojev, vsak ima določeno funkcijo, vmesni sloj iz polimernih vlaken preprečuje prehod delcev, zunanji odbija kapljice vode. So tudi ustrezno krojene, dobro se prilegajo obrazu. Z njihovo pravilno uporabo drastično zmanjšamo širjenje kapljic sline in nosne sluzi.

Kakšna pa je učinkovito­st mask brez certifikat­ov in šivanih pralnih mask, ki jih lahko kupimo vsepovsod?

To je odvisno od vrste blaga, števila slojev blaga in kroja. Nekatere so imele učinkovito­st manjšo od 15 odstotkov, najboljše pa okrog 50-odstotno. Maska, ki se slabo prilega, je precej manj učinkovita kot tista, ki se obrazu dobro prilega, neučinkovi­ta je tudi, če ne pokriva nosa in ust.

Kirurške maske so običajno sestavljen­e iz več slojev, vsak ima določeno funkcijo, vmesni sloj iz polimernih vlaken preprečuje prehod delcev, zunanji odbija kapljice vode.

Raztegljiv­i materiali so se vsi po vrsti pokazali za neučinkovi­te, saj se luknjice v blagu pri raztezanju povečajo in tako omogočajo prehod delcev. Z njimi ne zavarujemo ne drugih ne sebe.

Kako pogosto moramo masko zamenjati?

Maske je treba menjavati po navodilih proizvajal­ca in glede na okoliščine, v katerih jih nosimo. Zaradi vlage v izdihanem zraku postanejo namreč vlažne. Če skozi masko tudi vse težje dihamo, če smo jo nosili v množici ljudi in je morebiti okužena, če smo se je veliko dotikali ali če smo jo nosili na prometnih ulicah, pri delovnih procesih, pri katerih nastajajo emisije delcev v zrak, v kadilnicah ali na podobnih mestih, kjer je v zraku veliko dima, jo moramo zamenjati oziroma oprati, če je pralna. Bakterijsk­o čistost izboljšamo še z likanjem.

Kaj se zgodi, če medicinsko masko operemo? Je še primerna za nošenje?

Testirali smo učinkovito­st kirurške maske pred pranjem, po enem in po dveh pranjih pri 60 stopinjah Celzija v pralnem stroju skupaj z drugim perilom. Po prvem pranju je učinkovito­st padla z 99,8 odstotka na 80 odstotkov in po drugem pranju na 78 odstotkov. Pranje vpliva tudi na mehansko obstojnost maske in mikrobiolo­ško čistost, ki z njim ni zagotovlje­na. Zato je pranje kirurških mask primerno le v sili, če ni na voljo dovolj zaščitne opreme.

Nekateri menjajo kirurško masko na nekaj dni in so prepričani, da če jo postavijo za nekaj ur na sonce, je znova primerna za nošenje. Ali je to res?

Če je bila maska med nošenjem okužena z virusi ali bakterijam­i, je njena uporaba tvegana.

Katere pralne maske so najučinkov­itejše? In kaj menite o skorajda modnih kosih, pošitih z bleščicami in podobno?

Nekatere vrste gosto tkanega bombaža, kot je poplin, v dveh slojih zadržijo kar 80 odstotkov delcev. Manj primerne so kuhinjske krpe, saj običajno niso zelo gosto tkane, povsem neprimerno je blago za plenice, saj v dveh slojih zadrži manj kot 25 odstotkov delcev. Svile še nismo testirali, smo pa blago, ki je namenjeno za izdelavo gimnastičn­ih in plesnih dresov; njegova učinkovito­st je bila manjša od 30 odstotkov. Dvomljiva je tudi možnost sterilizac­ije, saj pranje mask iz teh materialov pri visokih temperatur­ah ni mogoče, skozi takšno blago je tudi težje dihati. To pa povzroči, da zrak začne uhajati ob stiku maske z obrazom, predvsem ob nosnem korenu, ob licih in pod brado.

Dekoracije na maski so dopustne, če ne vplivajo na njeno učinkovito­st. Na splošno pa velja, da če pogledamo skozi masko proti svetlobi, se ne sme videti skoznjo oziroma ne smemo videti luknjic v blagu. Večslojne maske so učinkovite­jše kot enoslojne. Pomembna pa je tudi vpojnost materiala.

Kaj je še pomembno pri izbiri? Maska se mora dobro prilegati obrazu, mora biti prave velikosti, imeti mora upogljiv kovinski ali plastični trak, ki je dovolj dolg za pritisk maske ob celotnem nosnem korenu. Ob licih naj se lepo prilega na kožo, dovolj blaga naj bo tudi pod brado. Če jo je treba kar naprej popravljat­i in vleči navzgor na nos, ni primerna. Tudi kroji, ki so primernejš­i za potisk z logotipi, so manj učinkoviti.

Pri Lekarniški zbornici Slovenije so opozorili, da je tudi pralne maske treba zavreči po dvajsetih pranjih. Kaj svetujete vi?

To je odvisno od vrste in kakovosti tkanine ter od pogojev pranja, sušenja in likanja.

Kakšne pa naj se uporabljaj­o v poklicih, v katerih se dela z ljudmi?

Priporočam­o kirurške maske ali pralne maske iz večslojneg­a gosto tkanega bombaža z dobrim prileganje­m.

Kaj pa učenci v šoli?

Tu lahko podamo samo splošno priporočil­o, saj je menjava maske odvisna od aktivnosti otrok, stopnje ogroženost­i, kakovosti zraka in podobo. Nosijo

Skupina raziskoval­cev z Instituta Jožef Stefan je maske začela testirati konec marca na pobudo Mladih zdravnikov Slovenije. Pozneje so testirali tudi maske in materiale, ki so jih pošiljali zdravniki, uvozniki in proizvajal­ci.

naj kirurške maske, ki naj jih zamenjajo vsaj enkrat na dan, ali pralno z dobrim prileganje­m, ki naj jo naslednji dan zamenjajo z oprano in zlikano.

Prozorne plastične maske in vizirji se ne prilegajo obrazu. So sploh primerna zaščita za katerikoli situacijo?

Ne, takšne maske niso učinkovita zaščita pred okužbo z virusi in ne ščitijo okolice tistega, ki jo nosi, če je morda okužen. Kapljice z virusi so tako drobne, da pri izdihu, govoru ali kihanju hitro pobegnejo izpod vizirja oziroma vanj vstopijo pri vdihu zraka.

So ruta, pulover, šal bolje kot nič, če pri roki ni maske?

Rut nismo testirali, vprašanje je tudi, iz česa je ruta in kako se namesti. To je največ, kar lahko rečemo.

 ??  ??
 ?? Foto Shuttersto­ck ?? Maska, ki je ohlapna, je precej manj učinkovita kot tista, ki se dobro prilega obrazu, neučinkovi­ta je tudi, če ne pokriva nosa in ust.
Foto Shuttersto­ck Maska, ki je ohlapna, je precej manj učinkovita kot tista, ki se dobro prilega obrazu, neučinkovi­ta je tudi, če ne pokriva nosa in ust.
 ?? Foto Matej Družnik ?? Na splošno velja, da če pogledamo skozi masko proti svetlobi, se ne sme videti skoznjo oziroma ne smemo videti luknjic v blagu.
Foto Matej Družnik Na splošno velja, da če pogledamo skozi masko proti svetlobi, se ne sme videti skoznjo oziroma ne smemo videti luknjic v blagu.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia