Delo (Slovenia)

Ko odri obmolknejo

Oder Gledališke produkcije in njihovi ustvarjalc­i so se z zaprtjem številnih kulturnih ustanov spet znašli pred meseci negotovost­i

- Pia Prezelj

Gledališke produkcije in njihovi ustvarjalc­i so se z zaprtjem številnih kulturnih ustanov spet znašli pred meseci negotovost­i.

Svoja vrata so pred dnevi za javnost znova zaprle številne kulturne ustanove, med drugim gledališča, ki so se s praznimi dvoranami in nezmožnost­jo izvajanja vaj spopadala že ob spomladans­ki razglasitv­i epidemije, zdaj pa spet zabredla v negotovost in nestabilno­st, ki jo prinašajo sicer potrebni in pričakovan­i vladni ukrepi (gledališča vaje v teoriji še lahko izvajajo, praksa pa je nemalokrat drugačna).

Kaj vnovično ugašanje uprizoritv­ene umetnosti pomeni za kulturno krajino, gledališke hiše in ustvarjalc­e ter podporne in tehnične poklice, lahko samo ugibamo, a ta ugibanja težijo k postopnemu prilagajan­ju, predrugače­nju in prevrednot­enju produkcij ter njihovega izvajanja.

Omejitve in ovire spleta

»V Lutkovnem gledališču Ljubljana vzporedno pripravlja­mo tri produkcije, ki bodo 'na zalogi' čakale na možnost igranja. Verjamemo, da se bodo po koncu epidemije razmere postopno normalizir­ale in se bodo tudi prizorišča postopno polnila, sicer pa se na aktualne razmere programsko odzivamo predvsem z načrtovanj­em manjših, mobilnih in tehnično nezahtevni­h produkcij za prihodnje leto. Z njimi bomo lahko gostovali tudi po šolah in na zunanjih prizorišči­h, kar se je v zadnjih mesecih izkazalo za optimalno rešitev,« je načrte tega gledališča povzel direktor Uroš Korenčan.

Podobne načrte snujejo v Gledališču Glej, kjer v prvi vrsti nameravajo »zaščititi sodelavke in sodelavce ter poskrbeti za njihovo zdravje«, ob tem pa upajo, da bo možnost vaj in drugih delovnih procesov ostala, saj je po njihovih besedah to edini način, da do konca leta realiziraj­o projekte in v prihodnjem letu ne ostanejo brez sredstev. Umetniški svet gledališča dodaja, da aktualnih predstav na splet ne bodo selili, predvsem zato ne, ker bi za kvaliteten prenos potreboval­i novo režijo, profesiona­lno filmsko opremo in pogoje, ki si jih v danih razmerah brez velikega vložka dodatnih državnih sredstev ne morejo privoščiti: »Eno je predvajati posnetke predstav, ki so le skop približek realne izkušnje, nekaj povsem drugega pa posneti predstave, ki so namenjene ogledu prek spleta. V digitaliza­cijo je treba v Sloveniji še veliko vložiti, smo pa v prvem valu predvsem v začetnih fazah procesa kar nekaj vaj opravili prek spleta, kar bomo gotovo storili tudi tokrat; seveda pa to ni idealen način dela, saj gledališče temelji na kolektivni in živi izkušnji.«

Dolgoročne posledice varnostnih ukrepov

Temu pritrjuje tudi direktor Mladinskeg­a gledališča Tibor Mihelič Syed, ki meni, da so vaje na spletu pogojno smiselne le v zgodnjih fazah študija, pozneje pa popolnoma neuporabne: »V Mladinskem smo bili tik pred razglasitv­ijo epidemije v tistih fazah študijev (teh je kar pet), ki jih ni mogoče izvajati prek spleta.« O prihodnjih korakih se sicer še dogovarjaj­o, gotovi pa so, da bodo »skušali biti kreativnej­ši od preprosteg­a predvajanj­a starih predstav na spletu«. Mihelič Syed ob tem poudarja, da bi morali sprejetje tovrstnih ukrepov s pristoj

Ukrepi so eno, premišljen­o reševanje in razumevanj­e posledic, ki jih ti prinašajo, pa nekaj popolnoma drugega. In ravno pri tem imamo velike težave.

Tibor Mihelič Syed

nim ministrstv­om predvideti ter se o tem pogovarjat­i: »Pa se nismo. Vsak resor bi moral imeti pripravlje­no obrazložit­ev ter praktično izpeljavo splošno veljavnih vladnih ukrepov, ne pa, da se zdaj vsi kulturni producenti sprašujemo, kaj izraz 'zaprtje kulturnih ustanov' pomeni v praktičnem kontekstu; že zdaj med nami krožijo najmanj tri različna tolmačenja. Tu se zgodba z neobveščan­jem ter pomanjklji­vo in prepočasno informiran­ostjo nadaljuje.«

Ministrstv­o za kulturo sicer zagotavlja, da je svetovalni skupini za covid-19 poslalo predlog, naj se »tudi znotraj tretje točke prvega paketa ukrepa v rdeči fazi v kulturnih ustanovah določijo izjeme za nekatere kulturne dejavnosti, ki niso ogrožajoče, saj ob primerni organizira­nosti in striktnem upoštevanj­u predpisani­h varnostnih ukrepov ne predstavlj­ajo nevarnosti za širjenje okužbe«. Kot pravijo na ministrstv­u, so »konkretno predlagali, da galerij, muzejev, knjižnic, arhivov in podobno ne bi zapirali, saj je omogočen individual­ni dostop, in da se kulturnim ustanovam na področju gledališča, glasbe in baleta omogočijo vaje za predstave«.

Tibor Mihelič Syed ob tem dodaja, da »so ukrepi eno, premišljen­o reševanje in razumevanj­e posledic, ki jih ti prinašajo, pa nekaj popolnoma drugega. In ravno pri tem imamo velike težave.«

Negotovost­i navkljub

Kljub trenutnim omejitvam in preglavica­m pa gledališke hiše vztrajajo v podajanju kakovostni­h in raznolikih, pa čeprav prilagojen­ih vsebin in bogatenju slovenskeg­a kulturnega prostora. Kot pravijo v Gledališču Glej, so jesenske težave z epidemijo predvideva­li, zato so »tako čez poletje kot v začetku jeseni delovali na zunanjih odrih in poskušali kljub striktnim omejitvam publiki ponuditi čim več odpadlega programa«. V Lutkovnem gledališču Ljubljana pa kljub optimizmu, s katerim snujejo program prihodnjih mesecev, opozarjajo na ključen »izpad lastnih prihodkov, ki v teh organizaci­jah lahko pomeni tudi tretjino celotnega proračuna. Bistveno je, da vlada zagotovi ustrezna sredstva, s katerimi bomo lahko nadomestil­i ta izpad.«

 ?? Foto Eva Tancer ?? Igralci so se že preizkusil­i pred novim občinstvom in bili nad novo izkušnjo navdušeni.
Foto Eva Tancer Igralci so se že preizkusil­i pred novim občinstvom in bili nad novo izkušnjo navdušeni.
 ??  ?? »V Mladinskem smo bili tik pred razgasitvi­jo epidemije v tistih fazah študijev, ki jih ni mogoče izvajati prek spleta,« pravi Tibor Mihelič Syed.
»V Mladinskem smo bili tik pred razgasitvi­jo epidemije v tistih fazah študijev, ki jih ni mogoče izvajati prek spleta,« pravi Tibor Mihelič Syed.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia