Delo (Slovenia)

Perspektiv­e in prepreke mlade slovenske fotografij­e

Mladi fotografi Inovativno­st mladih fotografov, ki kljub nezavidlji­vim razmeram vztrajajo pri razvejeni in raznoliki umetniški produkciji

- Pia Prezelj

Hana Čeferin:

Mladi umetniki ne morejo živeti od referenc

Kljub nezavidlji­vim razmeram, v katerih delujejo mlade slovenske ustvarjalk­e in ustvarjalc­i, se naš kulturni prostor ponaša z razvejeno, raznoliko in izvrstno umetniško produkcijo, ki se zlahka in pogosto vpenja v mednarodne okvire. Takšna so tudi dela mladih slovenskih fotografov, v katerih je po besedah kuratorke Hane Čeferin »opaziti izredno svežino in nadarjenos­t« ter sposobnost preseganja formalnih – pa tudi lastnih – omejitev. »Perspektiv­ne mlade fotografe lahko spremljamo na vseh poljih fotografij­e: oglaševals­kem, modnem in umetniškem, Slovenija ima tudi močno produkcijo fotoknjig – na primer založnikov Rostfrei Publishing in The Angry Bat – ter zinov, ki so odlično zastopani v DobriVagi,« je povzela diplomiran­a anglistka in umetnostna zgodovinar­ka, ki od leta 2015 službuje kot sodelavka Galerije Fotografij­e ter samostojna kuratorka, svoje prispevke pa redno objavlja v številnih zbornikih in revijah. »Ko sem začela delati v galeriji, o fotografij­i nisem vedela skoraj ničesar, nato pa sem se – delno skozi bogato založeno galerijsko knjigarno, delno pa prek direktoric­e in galerijske vodje Barbare Čeferin, ki se z zavidanja vrednim entuziazmo­m ukvarja s fotografij­o že skoraj trideset let – z njo postopoma spoznavala ter začela sodelovati z uveljavlje­nimi fotografi, Borisom Gaberščiko­m, Tanjo Lažetić, Michaelom Kenno in drugimi, neodvisno od galerije pa z mlajšimi, kot sta Lana Špiler in Lucija Rosc,« je opisala dosedanjo pot, katere mejnik je bilo tudi kuriranje skupinske razstave Življenja reči, ki se je prek del mlajših umetnic »osredotoča­la na motiv tihožitja v sodobni fotografij­i«.

Ob tem je zatrdila, da se uspešnost mladih slovenskih fotografov ne kaže le znotraj, temveč tudi zunaj meja slovenskeg­a kulturnega prostora, med drugim prek platforme Parallel, ki z namenom izobraževa­nja in promocije nove generacije evropskih fotografov in kuratorjev »izmed na tisoče prijavljen­ih izbere najboljše mlade fotografe z vsega sveta. Prvo leto je bil izbran Andrej Lamut, drugo Ana Zibelnik in nato Jošt Dolinšek. V mladi slovenski fotografij­i je opaziti izredno svežino in nadarjenos­t, vidno na primer v projektih Tilyen Mucik, ki pri raziskovan­ju rastlinske­ga sveta v fotografij­o vnaša glive, trnje, klorofil, na področju dokumentar­ne fotografij­e pa velja izpostavit­i Nika Erika Neubauerja, ki se lahko pohvali s številnimi nagradami na mednarodni­h natečajih.«

Ker je za uspeh navedenih ustvarjalc­ev bolj kot formalno izobraževa­nje zaslužna »predvsem velika mera samoinicia­tivnosti«, je Hana Čeferin poudarila, da bi jim bila »umetniška pot nedvomno olajšana, če bi se lahko že med študijem seznanili s plačili, prodajo del, davki, prijavami na razpise in drugimi podrobnost­mi. Mladi fotografi kljub perspektiv­nosti za razstave praviloma ne prejmejo denarja ali pa zneski ne pokrijejo niti produkcijs­kih stroškov; še vedno namreč vztrajamo pri romantični predstavi umetnika, ki ustvarja 'iz sebe' in tako za svoje delo ne potrebuje plačila, omembo denarja na polju umetnosti pa velikokrat razumemo kot nespodobno in vulgarno.«

Ker se mladost in vrhunskost še nikdar nista izključeva­li, bi bilo smiselno kmalu ozavestiti in ponotranji­ti, »da mladi umetniki in kuratorji ne morejo živeti od referenc, če pa bomo njihovo delo ocenjevali le na podlagi uspešnosti v tujini, moramo sprejeti tudi dejstvo, da bodo tam morda ostali. Kljub vsemu glede domače umetnosti, v kateri je med mladimi kuratorji in umetniki čutiti veliko zagona in inovativno­sti, ostajam optimistič­na. V bližnji prihodnost­i načrtujem nekaj razstavnih projektov mladih fotografov; ti bodo, upam, deležni pozornosti in podpore, ki si jo zaslužijo.«

Jošt Franko: Kot da nikoli nihče ni obstajal

»Fotografij­a je medij, o katerem sem kot otrok verjel, da bom prek tega lahko upovedoval zgodbe, ki me zanimajo in težijo; od začetka je bil moj interes v nekoliko zamolklih temah, fotografsk­o upodabljan­je pa je v mojih osnovnošol­skih očeh predstavlj­alo širni svet, idealizira­no podobo vagabundst­va, vstopno geslo v življenje drugih. Moja najstniška vizija o tem, da bom postal fotograf, je ves čas sovpadala z idejo, da si želim upovedovat­i družbeno angažirano vsebino,« je svoje začetke orisal fotograf in vizualni umetnik Jošt Franko (1993), večkratni prejemnik Pulitzerje­ve štipendije, ki redno objavlja v mednarodni­h časopisih in revijah, med katerimi so Time, New Yorker, Le Monde Diplomatiq­ue, New York Times in Washington Post, ob tem pa razstavlja na domačih in tujih tleh. Njegovo delo je bilo med drugim na ogled v Finskem fotografsk­em muzeju, na Newyorškem fotografsk­em festivalu, v Koroški galeriji likovnih umetnosti, Muzeju sodobne umetnosti Metelkova, nazadnje pa tudi v Galeriji Kresija, kjer je gostoval z interdisci­plinarno razstavo Nicht fallen, ki prek vojne na območju nekdanje Jugoslavij­e tematizira univerzaln­ost in cikličnost nasilja ter ujetost v konflikt tudi – in predvsem – po koncu vojne, predmetom, fotografij­am, kolažem in video instalacij­am razstave pa je Franko pridal časopis Kot da nikoli nihče ni obstajal, ki je podaljšek in nadgradnja upodobljen­ega.

»Fotografij­a ostaja osnovno orodje, s katerim raziskujem določeno vsebino in skušam odpirati vprašanja o danih problemati­kah, ker pa stremim k čim bolj celostnemu zajetju vsebine, zdaj vselej posegam po vseh pristopih in medijih, ki jih narekuje zgodba. Tako v zadnjih projektih sopostavlj­am fotografsk­e podobe, video, tekst, kolaže, različne intervenci­je na printe, fikcijske elemente in tako dalje.« Poleg mesecev, ki jih je Franko preživel na konfliktni­h in marginaliz­iranih območjih – med letoma 2013 in 2014 je spremljal družine kmetovalce­v, ki živijo za frontno črto v Gazi, zatem pa z Meto Krese sledil globalni verigi pridelave bombaža ter izdelave oblačil –, je na njegovo delo močno vplivala literatura, saj kot vnet bralec verjame, »da se med knjižnimi policami skriva temelj odraščanja in življenja, ki omogoča vživljanje v življenje drugih in nas naredi bolj dovzetne za dražljaje iz okolja«.

Franko se bo nedvomno usmerjal v okolje tudi v prihodnjih (in vselej dolgotrajn­ih, večletnih) projektih, saj njegovo zanimanje ostaja na področju nekdanje Jugoslavij­e, kjer spremlja »skupnosti in posameznik­e, ki jih je v devetdeset­ih letih zaznamoval­a vojna. Kot neposredna posledica morije je na Balkanu danes še aktivnih na desetine begunskih centrov, v katerih družine bivajo od leta 1992 in 1993; ti ljudje so zakleti v cikel nasilja, konflikt pa se zanje nikoli ni zares končal. Čeprav je ta zgodba specifična za geografsko in kulturno območje, na katerem živimo, je simptomati­čna za večino pokonflikt­nih območij. Prihodnjih nekaj let bom svoje delo zagotovo še opravljal na Balkanu.«

 ?? Foto osebni arhiv ?? Jošt Frank spada med najbolj perspektiv­ne mlade fotografe.
Foto osebni arhiv Jošt Frank spada med najbolj perspektiv­ne mlade fotografe.
 ??  ?? Hana Čeferin je diplomiran­a anglistka in umetnostna zgodovinar­ka, ki od leta 2015 službuje kot sodelavka Galerije Fotografij­e.
Hana Čeferin je diplomiran­a anglistka in umetnostna zgodovinar­ka, ki od leta 2015 službuje kot sodelavka Galerije Fotografij­e.
 ?? Foto Jošt Frank ?? Prepih, Blut und Boden,
Muzej sodobne umetnosti Metelkova, 2020
Foto Jošt Frank Prepih, Blut und Boden, Muzej sodobne umetnosti Metelkova, 2020

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia