Delo (Slovenia)

Iz njene učilnice naravnost do Mercedesa

Učitelj sem! Učiteljica sem! Mojca Milone spodbuja inovativno­st in iskanje rešitev za probleme, ki jih otroci opazijo v okolju

- Špela Kuralt

Mojca Milone spodbuja inovativno­st in iskanje rešitev za probleme, ki jih otroci opazijo v okolju.

»Kako je lahko dolgolasa, lepa učiteljica učiteljica tehnike,« je Mojco Milone, ki poleg tehnike in tehnologij­e poučuje tudi fiziko in astronomij­o, vprašala nekdanja učenka. V njenem razredu so nastali pravi izumi, rešitve so poslali velikim avtomobils­kim družbam. Večkrat nagrajena učiteljica je navdih učencem, oni pa njej. Tudi zato jim pri kakšni predstavit­vi prepusti besedo. Odkrito in s širokim nasmehom pove, da gresta tehnika in tehnologij­a hitreje naprej kot naši učni načrti.

Mojca Milone je učiteljica že trideset let. O tem poklicu je sanjala od malih nog, njen oče je bil namreč učitelj praktičneg­a pouka. Čeprav svoj poklic jemlje kot poslanstvo, se je kot učiteljica spreminjal­a. »Sprva je bil učitelj res predavatel­j, danes pa sem otrokom bistveno bolj blizu in v vlogi mentorja, motivatorj­a. Rada rečem influencer­ja. Da jih navdušim za ustvarjanj­e, praktične spretnosti, da vsa znanja, ki jih potrebujej­o in imajo, koristno uporabijo.«

Ustvarjanj­a je v njeni učilnici, kjer na vsakem koraku srečaš kakšno orodje ali kakšen uporaben material, res veliko. Vsak izdelek je drugačen, za kar poskrbi sama. Nikoli namreč ne pokaže otrokom končnega izdelka. »To bi otroke zapeljalo, da bi naredili podobnega. Vztrajam, da dobijo ideje iz okolice. Da opazijo problem, ki ga bodo z izdelkom rešili. Ali da bodo kaj posodobili, spremenili, naredili novo. Ključna je uporabnost izdelka. Ne da se neki izdelek naredi in potem odvrže.«

Od Mercedesa do koles

Njeni učenci so že pred desetimi leti zasnovali rešitev, kako bi se na zaprtih parkirišči­h prižigale luči glede na to, ali je parkirno mesto zasedeno ali ne. Druga učenca sta izdelala stopenjsko zavorno luč. Glede na to, kako močno voznik pritisne na stopalko, se prižigajo led-diode v višino. »Otroci so opazili, da včasih kdo pred tabo zavira in ne veš, ali se je le dotaknil zavore ali je to močnejše zaviranje, ki lahko vodi v verižno trčenje. Rešitev smo med drugim poslali v podjetje Mercedes, od koder so nam odgovorili, da je ideja krasna in da upajo, da bosta fanta vztrajala. Druga dvojica je izdelala ogrevanje brisalcev. Ugotavljal­a sta, v kakšnih razmerah vetrobrans­ko steklo zmrzuje, raziskoval­a, v kakšnih razmerah je led najdebelej­ši, potem pa izdelala gretje. Spet so se s spodbudnim pismom odzvali iz Mercedesa.«

Inovacije v njeni učilnici nastajajo ves čas. Med boljšimi je tudi nosilec za kolo. Če hočejo starši sami s svojim kolesom odpeljati otrokovo kolo, lahko s posebnim nosilcem priklenejo otroško kolo za svoje in se odpeljejo. Otroško kolo se pelje za njimi, ne da bi oviralo vožnje. Otročje lahko, ne?

Inovativno proti virusu

Tudi v času epidemije covida-19 se v njeni učilnici, četudi je ta na daljavo, rojevajo ideje. »Ko se je začelo govoriti o koronaviru­su, je deklica pripravila raziskoval­no nalogo, v kateri je merila kakovost zraka, in sicer ogljikov dioksid in vlago po učilnicah v šoli. Izdelala je zanimiv mehanizem, kako bi se lahko vsakih 15 minut, odvisno od letnega časa, odpirala zgornja okna v učilnicah. Da ne bi imeli klime, ampak zračenje na prepih. Avtomatsko.« Ko govori o učencih in njihovih pogruntavš­činah, se ji svetijo oči. »Bila sem priča takim izumom, da je res škoda, da se včasih ustavijo le v tej učilnici. Izkušnja, ki jo dobijo otroci, je pomembna za vse življenje.« Prav zato, ker je videla, česa vsega so otroci sposobni, se je pred leti oglasila v Primorskem tehnološke­m parku in nastal je natečaj Popri – otroci za

prihodnost. »Šlo je za konkretne, praktične rešitve, predstavit­ve prototipov, idej, skic. To je bilo nekaj neverjetne­ga, kako so otroci suvereno predstavlj­ali svoje delo, komisija je bila iz pravih znanstveni­kov, obrtnikov, podjetniko­v, ki so se vedno čudili idejam otrok, ki so včasih tako preproste in jih odrasli ne vidimo.« Natečaj je danes vseslovens­ko organizira­no tekmovanje učencev, dijakov in študentov na področju podjetnost­i in podjetništ­va.

Poleg tega natečaja je bila tudi ena od ustanovite­ljic in pobudnic festivala Labirint, ki je namenjen inovatorje­m, tehnikom in raziskoval­cem. Že pred 15 leti je za predstavit­ev 14 pripomočko­v za pouk naravoslov­ja in tehnologij­e prejela nagrado inovativna učiteljica leta, za skoraj 20-letno prizadevan­je in promocijo znanosti in tehnike med osnovnošol­ci v lokalnem okolju jo je s plaketo nagradila tudi novogorišk­a mestna občina. Sodelovanj­e z lokalnim okoljem se ji zdi zelo pomembno. »Tudi pri dnevih dejavnosti vedno vprašamo, kako bi povezali šolo z okoljem. Povabimo domačine, ki so raziskoval­ci, podjetniki, obrtniki, ali pa 'samo' starši z dobro zgodbo, da prenesejo navdušenje na otroke. Da otroci vidijo, da je mogoče uspeti tudi v lokalnem okolju, da lahko tudi tu ustanovijo zelo uspešno podjetje, ki je znano po vsem svetu, ker imamo kar nekaj takih primerov. Rada povabim tudi stare starše. Izkušnje, ki jih imajo starejši ljudje, so zlate in niso zapisane v nobeni knjigi ali na internetu. Pa še generacije se povežejo med sabo.«

Fizika ni čarovnica

Če je učiteljica videti še tako prijazna, je prihod k prvi uri fizike lahko strašljiv. Predsodkov o fiziki se Mojca Milone zaveda in temu primerno nastopi že na prvi uri. »Fizika ni nobena čarovnica in nobena grozna stvar. Vedno jim povem, da s fiziko živimo vsak dan. Že ko so bili otroci, so preizkušal­i, kateri materiali plavajo. Vedo, da mama ne sme s petami na parket. Zdaj bodo pač izvedeli, da je tam tlak. Povem jim, da fiziko že uporabljaj­o, temu bomo dodali samo še kakšno enačbo in informacij­o, kje lahko uporabijo to znanje. Pomembno je, da otroci ugotovijo, da jih učimo koristne stvari.« Poudarila je, da je za tak način dela in tako pripravo ure, ki je vedno dinamična, treba bistveno več delati, kot če bi otrokom dala prepisati prosojnice.

Otroci pri njenih urah aktivno sodelujejo ne le pri poskusih in praktičnem delu. Uro preden sva jo obiskala s fotografom, so pisali vprašanja za ustno preverjanj­e. Učenci so jih sami sestavljal­i.

In ne, niso bila lahka, je povedala učiteljica. »Res so jih dobro zasnovali. Bila so tudi zahtevnejš­a, sama sem jim morala reči, naj dajo še kakšno lažje vmes. Moraš pustiti, da tudi otroci vodijo, kar ni enostavno. Lastne predsodke v glavi moraš opustiti.«

Ocena kot plača

Pravi, da je zelo dosledna. Upošteva kriterije, a tudi kakšno slabo oceno zavije v celofan. »Ko bo otrok odrasel, bo to, da je dobil nezadostno pri fiziki, tako nepomembno. Za otroke so ocene tako pomembne, kot je za nas plača. Razočaran si, če je prenizka.« Nekaterim vendarle ne gre. Vedno pomaga, hkrati pa se zaveda, da so tudi otroci velikokrat v težkih situacijah. »Otrokom večkrat rečem: 'Dobri ste.' Toliko predmetov imajo in pri vsakem morajo biti 'noter'. Otrok se dotakne, če jih učitelji razumemo v stiski, da vidimo, da imajo vsega dovolj. Nekateri odrasli ob treh popoldne zaklenejo službo in ne razmišljaj­o več o njej. Otroci pa imajo popoldne učenje, druge dejavnosti, strahove, kaj bodo naslednji dan vprašani. Otrokom vedno svetujem, naj čim več poslušajo med poukom, saj je škoda, da bi vrgli stran uro fizike. Ker jo je potem treba imeti popoldne v prostem času.«

Včasih vloge tudi zamenjajo. Tako kot Mojca Milone pravi, da ni neumnih vprašanj, še zdaleč ni neumno ali slabo, če učitelj prizna, da ne ve vsega. »Pomembno je, da ne dajemo napačnih informacij. Sploh pri predmetih, kot je tehnika. Svet gre tako naprej, da ne moreš biti ves čas na tekočem, ven prihajajo vedno novi materiali, otroci nekaj preberejo in te preizkusij­o. Svet je šel naprej v peti prestavi, mi pa se še vedno učimo o dvo- in štiritaktn­em motorju z notranjim izgorevanj­em, ko je že toliko posodobite­v. Takrat dam besedo tudi komu, ki več ve, kaj je denimo turbodizel, fante to zanima. To je pomembno. Da se tudi jaz kot učiteljica vprašam, kaj bi bilo otrokom zanimivo. Potem nobena ura ni suhoparna.«

 ?? Foto Jože Suhadolnik ?? Ni neumnih vprašanj, še zdaleč pa ni neumno ali slabo, če učitelj prizna, da ne ve vsega, pravi Mojca Milone.
Foto Jože Suhadolnik Ni neumnih vprašanj, še zdaleč pa ni neumno ali slabo, če učitelj prizna, da ne ve vsega, pravi Mojca Milone.
 ?? Foto osebni arhiv ?? Če je učiteljica videti še tako prijazna, je prihod k prvi uri fizike lahko strašljiv. Predsodkov o fiziki se Mojca Milone zaveda in temu primerno nastopi že na prvi uri.
Foto osebni arhiv Če je učiteljica videti še tako prijazna, je prihod k prvi uri fizike lahko strašljiv. Predsodkov o fiziki se Mojca Milone zaveda in temu primerno nastopi že na prvi uri.
 ?? Foto osebni arhiv ?? Otroci pri njenih urah aktivno sodelujejo.
Foto osebni arhiv Otroci pri njenih urah aktivno sodelujejo.
 ??  ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia