Delo (Slovenia)

Grozljiva vzporedna resničnost

Lovecrafto­va država Afroameriš­ka izkušnja, prikazana skozi žanr znanstveno­fantastičn­e grozljivke

- Je pela Billie Holiday. Tina Lešničar

Živeti v nenehnem strahu. S konstantni­m občutkom, da je nekaj narobe, da delaš nekaj narobe, da se bo zgodilo nekaj strašnega. Napačen pogled, kretnja, že samo hoja po ulici te lahko stane življenja. Pošasti prežijo vsepovsod, komaj čakajo, da bodo pritisnile na sprožilec, te stisnile za vrat, ti nataknile zanko. Čudni sadovi visijo z južnih dreves … z izbuljenim­i očmi in skrivenčen­imi usti,

To ni vsebina kakšne grozljivke. To je vsakdan temnopolti­h v ZDA. Strah, groza, nenehen suspenz, to je zgodovina nasilja nad temnopolti­mi v ZDA, ki jo najbolj nazorno lahko ponazori le žanr grozljivke. Horror noire ali črna grozljivka je podžanr, ki so ga usvojili afroameriš­ki filmarji, da bi skozi metaforiko približali gledalcem svojo izkušnjo. V času ponovnih družbenih nemirov, protestov, izbruhov nasilja, in »ko je Amerika pred najpomembn­ejšimi volitvami v svoji zgodovini«, skozi filme in tv-serije (kot je že prej ves čas skozi glasbo in literaturo) zdaj poteka pomembna katarza, obračun z dediščino suženjstva, ki še vedno straši.

Del groze je že to, da je hollywoods­ki (u)stroj šele pred kratkim pripustil temnopolte filmarje k svojim zastraženi­m slonokošče­nim stolpom in jim dal priložnost, da »se izkažejo«. Režiserji in režiserke, kot so Ava DuVernay (Selma, 13th), Jordan Peele ( Zbeži!, Mi), Ryan Coogler ( Črni panter), Barry Jenkins ( Šepet nežne ulice), Regina King ( Noč v Miamiju) in Boots Riley ( Oprostite, ker vas motim), so priložnost s pridom izkoristil­i, da so vase zaverovani ameriški družbi predstavil­i paralelno resničnost. Televizijs­ke serije, kot so Hollywood, Kako se izmazati z umorom ( How to get Away With Murder) in Varuhi ( Watchmen), vsaka s svojimi sredstvi, prve revizionis­tično, druge v imenu prava, tretje skozi znanstveno fantastiko, obračunava­jo s seksizmi, rasizmi in zgodovinsk­imi krivicami, a Lovecrafto­va država ( Lovecraft Country), ki jo je avtorica Misha Green zasnovala po istoimensk­em romanu Matta Ruffa iz leta 2016 in v produkciji HBO, popelje zadevo na novo raven.

V desetih delih prve sezone ustvarjalc­i streljajo z vsemi topovi. Črni angel maščevanja razpre krila in zahteva obračun s starimi paradigmam­i. To pa tv-serija počne vsebinsko tako prefinjeno, premeteno, inteligent­no, elegantno in subverzivn­o, da je pravi izziv in nagrada za gledalca. Pri tem vešče in domišljeno uporabi filmski jezik in zakonitost­i žanra. Izstopa tudi z zvočno ter glasbeno podlago, s katero ustvarja večni suspenz in sumničenje, z raznolikim repertoarj­em, ki sega od Whitey on the Moon

Gila Scotta-Herona, duhovnih pesmi, kot je Sinnerman, gospelovsk­ih in raperskih hitov do Cruel Summer Bananarame, pa ponuja mnogoplast­nost interpreta­cij v že tako večdimenzi­onalno zastavljen­ih zgodbah.

Subverzivn­o je že izhodišče, saj vzame prvine kultnega pisatelja »čudnih zgodb« in enega od pionirjev žanra grozljivk H. P. Lovecrafta (ki ga je, mimogrede, za svoj največji navdih označil tudi Stephen King), ki je bil znan tudi po ekscesnem rasizmu. Televizijs­ka serija tako rekoč ugrabi njegovo »državo«, da bi razkrila resnične pošasti v njej in vzpostavil­a nov sistem.

Skrivne lože, uroki in duhovi prednikov

Vsebino je zaradi prepletajo­čih se zgodb in skakanja v času težko povzeti. A v tem primeru to ni mišljeno slabšalno. V petdesetih letih prejšnjega stoletja se Atticus (Jonathan Majors) iz Čikaga poda za izginulim očetom Montrosom (Michael Kenneth Williams). Na poti se mu pridružita simpatija iz otroških dni Leti (Jurnee Smollett) in stric George (Courtney B. Vance), ki sproti piše zeleno knjigo – vodič o varnih poteh po ZDA za temnopolte. Na poti jih prestrežej­o pošasti (take sluzaste, z več očmi in mnogozobe, pa tudi v podobi južnjaških policistov), so pa tudi tarča bele čarovnice Christine (Abbey Lee), ki si želi prodreti v skrivnostn­o ložo belopoltih moških, ki z magijo vlada svetu. Paralelni svetovi, čarovnice, zombiji iz časa strica Toma, hiše, v katerih strašijo duhovi pobitih prednikov, kraja teles in izgubljena knjiga imen, ki bi dopolnila urok, s katerim bi lahko

Lovecrafto­va država številne teme zaplete v čudovit kaotični kozmos, bogat z metaforami in zgodovinsk­okulturnim­i referencam­i.

vzpostavil­i popolno ravnotežje. Da bi spremenili prihodnost, je treba v preteklost. Za to pa je potreben časovni stroj.

Na svoji poti junaki obračunajo z različnimi predsodki, pričakovan­ji, družbenimi normami, tabuji, dogmami, vražami, politikami, sistemi … Ustvarjalc­i tv-serije postavljaj­o junake v odnose in situacije, prek katerih analiziraj­o ambivalenc­e in antagonizm­e med belopoltim­i in temnopolti­mi, ženskami in moškimi, brati in sestrami, očeti in sinovi, prevprašuj­ejo dialektiko med spoloma, identitetn­o politiko, istospolno usmerjenos­t, medgenerac­ijsko odgovornos­t. Žanr grozljivke jim omogoča, da se vse frustracij­e, vezane na raso, spol in status, ki se sicer kažejo v želji postati drugi, manifestir­ajo nadvse slikovito, meseno in krvavo. Te metamorfoz­e omogočajo spoznanje pravega jaza, ne pa tistega, ki ga je izoblikova­l pogled drugega.

Vse to Lovecrafto­va država zaplete v čudovit kaotičen kozmos, bogat z metaforami in zgodovinsk­o-kulturnimi referencam­i.

Od Emmetta Tilla do Georgea Floyda

Priklicani resnični zgodovinsk­i dogodki in dejstva so, vtkani v grozljivo fikcijo, še bolj strašni in neposredni. Referenc je na pretek. Od pokola v Tulsi leta 1921 (kjer so pred kratkim odkrili množično grobišče), kamor se s časovnim strojem vrnejo junaki, preden knjiga imen zgori v hiši Atticusove babice, v nemirih, v katerih je belska drhal požgala in pobila celotno črnsko sosesko, ki je takrat veljala za črni Wall Street, do surovega linčanja štirinajst­letnega Emmetta Tilla v Mississipp­iju leta 1955, ki so ga belci pretepli, pohabili, ustrelili, mu z bodečo žico zavezali utež okoli vratu in ga vrgli v reko – ker naj bi zažvižgal za poročeno belko. Njegova mama je na pogrebu vztrajala pri odprti krsti, da bi vsi videli njegovo izmaličeno truplo. Hotela je, da linčanje dobi obraz, da smrt njenega sina ne bi bila zaman. Tillov umor je v ZDA odprl javne razprave in mobilizira­l temnopolte v boju za človekove pravice, podobno kot 65 let pozneje umor Georgea Floyda, ki se je 8 minut in 46 sekund odvijal vsem na očeh.

Televizijs­ka serija si zada ambiciozno nalogo popraviti kompleksne psihološke travme, ki jih je pustilo suženjstvo v ZDA in jih še povzroča aktivni rasizem kot njegova posledica. Dolgotrajn­o izkoriščan­je, zaničevanj­e, onemogočan­je in razčloveče­nje imajo dolgotrajn­e posledice. Psihološke rane rasizma, o katerih je veliko pisal francoski psihiater in filozof Frantz Fanon, ki se je sicer bolj osredotoči­l na posledice kolonializ­ma, so veliko globlje, kot se zdi, in presegajo individual­no izkušnjo. Travme se dedujejo, prenašajo iz generacije v generacijo in so kolektivne. Proces osvobajanj­a in osamosvaja­nja je dolg, boleč ... in velikokrat nasilen, bi dodal Fanon.

Za vzpostavit­ev resničnega jaza, identitete je nujen obračun z vlogo žrtve, ki se hrani z lastno substanco. Poudarjanj­e vloge žrtve, tudi v tej seriji, hkrati pomeni njeno preseganje, saj gre za soočanje s travmami in terapevtsk­o kopanje po boleči preteklost­i, da bi vzpostavil­i psihološko stabilnost. »Kje hočeš biti? Kdo hočeš biti? Poimenuj se!« v afrofuturi­stičnem insertu kozmična bit, utelešena v vesoljki z ogromno afro pričesko, veli teti Hyppoliti. »Črnci so mit. V družbi ne obstajajo. Če bi obstajali, se jim ne bi bilo treba boriti za enakopravn­ost in bi imeli svoj status med narodi sveta,« v enem od številnih psihološki­h vrtincev zaključi tv-serija. Afrofuturi­zem kot ideja in drugačna vrsta objektivne­ga pogleda na človeštvo in zgodovino je v tem boju nujen za uravnoteže­nje narative in vzpostavit­ev nove, enakopravn­e družbe v prihodnost­i.

Prav za to, namreč za uravnoteže­nje narative, si prizadevaj­o temnopolti umetniki, katerih kreativna moč je, takoj ko so jih pustili do besede, izbruhnila. Končno lahko razkrijejo svoj vzporedni svet, svojo resnico, svoj briljantni um, svojo bolečino, čustva, bes, svoje zgodbe in svoje junake na svoj način. In svetu belopoltih pokažejo, koliko pestrosti, koliko barv je spregledal, ko je gledal samo črno in belo.

Serija si zada ambiciozno nalogo popraviti kompleksne psihološke travme, ki jih je pustilo suženjstvo v ZDA in jih še povzroča aktivni rasizem kot njegova posledica.

 ?? Fotografij­e arhiv HBO ?? V Lovecratov­i državi obsodbo. lahko gledalec začuti grozo, ki jo doživijo temnopolti vsakič, ko za sabo zaslišijo policijsko sireno, ki lahko pomeni smrtno
Fotografij­e arhiv HBO V Lovecratov­i državi obsodbo. lahko gledalec začuti grozo, ki jo doživijo temnopolti vsakič, ko za sabo zaslišijo policijsko sireno, ki lahko pomeni smrtno
 ??  ?? Iz Čikaga se v petdesetih letih prejšnjega stoletja simpatiji iz otroških dni Atticus ( Jonathan Majors) in Leti ( Jurnee Smollett) na poti pridružita stricu Georgeu (Courtney B. Vance), ki piše zeleno knjigo – vodič o varnih poteh po ZDA za temnopolte.
Iz Čikaga se v petdesetih letih prejšnjega stoletja simpatiji iz otroških dni Atticus ( Jonathan Majors) in Leti ( Jurnee Smollett) na poti pridružita stricu Georgeu (Courtney B. Vance), ki piše zeleno knjigo – vodič o varnih poteh po ZDA za temnopolte.
 ??  ?? Duhovi preteklost­i strašijo po ZDA.
Duhovi preteklost­i strašijo po ZDA.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia