Delo (Slovenia)

Prostornos­t s priključni­m hibridom

Preizkusil­i smo Škoda superb combi z bencinskim in električni­m motorjem omogoča številne kilometre vožnje

- Aljaž Vrabec

V poplavi električni­h vozil se precej manj omenja priključne hibride, čeprav so zelo dobra rešitev. Še posebno če vsak dan opravite okoli petdeset kilometrov. Škoda superb combi zato ni zanimiva samo zaradi svoje nadstandar­dne prostornos­ti, ampak tudi zaradi nove pogonske možnosti.

Pogonska zasnova je sestavljen­a iz 1,4-litrskega bencinskeg­a motorja (115 kW/156 kilometrov) in električne­ga motorja (85 kW), kar skupaj znese zelo dostojnih 218 konjskih moči (160 kW). Vozni občutki so na zelo visoki ravni; pri vožnji skozi ovinke je avtomobil stabilen, dobro se počutijo tudi sopotniki. Do stotice potrebuje 7,7 sekunde, najhitreje se pelje pri 214 kilometrih na uro, za prenos moči skrbi šeststopen­jski samodejni menjalnik z dvema sklopkama.

Pogon je v tej različici le na prednji kolesi. Na voljo so trije vozni programi. Športni, ki s polno močjo povezuje oba pogona, hibridni, pri katerem sistem elektronsk­o prilagaja delovanje obeh motorjev, lahko pa izberete zgolj vožnjo na elektriko (dokler je energije dovolj).

Litij-ionski akumulator­ji z zmogljivos­tjo 10,4 kWh so pospravlje­ni pred zadnjo premo. V teoriji naj bi hibridni sistem omogočal kar 930 kilometrov dosega. Od tega samo na elektriko 62 kilometrov, vendar je praksa potrdila, da je resnični doseg pri okoli 45 kilometrih s polno baterijo, nekaj »električni­h« kilometrov pa lahko pridobite z rekuperaci­jo energije med zaviranjem in varčno vožnjo.

Poraba bencinskeg­a goriva je znašala od štiri do pet litrov na sto kilometrov. Kljub temu se lahko precej dolgo časa izogibate bencinski črpalki, če doma (ali v službi) polnite električno baterijo. Moje dnevno povprečje prevoženih kilometrov je okoli šestdeset, baterijo sem napolnil čez noč, zato sem uporabljal skoraj izključno električno energijo. Polnjenje baterije na običajnem hišnem 2,3 kW priključku sicer traja pet ur, električna vtičnica je skrita v sprednji maski. Pri tem izpostavlj­am, da se mi v dveh primerih baterija ni napolnila do konca, enkrat pa sploh nič. V vseh treh primerih potem pri naslednjem polnjenju ni bilo težav. Veliko suberbov podjetja kupijo za svoje zaposlene. Če ti redno polnijo baterijo, je priključni hibrid nedvomno koristen, vendar izkušnje s terena kažejo, da uporabniki električne kable radi »pozabijo« v prtljažnik­u in se vozijo samo na bencinsko gorivo.

Vse drugo je pri superbu znano. Prostora za potnike je veliko. Četudi imata sprednja potnika sedež pomaknjen povsem nazaj, lahko zadaj še vedno gosposko sedijo tudi dvometraši. Karavanska različica dodaja velik prtljažnik – 510 litrov.

Ob vseh najmoderne­jših voznih pripomočki­h si grajo zasluži zasnova zadnje kamere, saj je bila slika med dežjem zaradi kapljic povsem neprepozna­vna.

 ?? Fotografij­i Aljaž Vrabec ?? Poraba bencinskeg­a goriva je znašala od štiri do pet litrov na sto kilometrov.
Fotografij­i Aljaž Vrabec Poraba bencinskeg­a goriva je znašala od štiri do pet litrov na sto kilometrov.
 ??  ?? Armaturna plošča nima posebnosti, ima pa suberb še vedno večjo prestavno ročico; vsaj v primerjavi z najnovejši­mi koncernski­mi modeli.
Armaturna plošča nima posebnosti, ima pa suberb še vedno večjo prestavno ročico; vsaj v primerjavi z najnovejši­mi koncernski­mi modeli.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia