Delo (Slovenia)

Električni so izziv zaradi navora in teže

-

Prihaja zimska sezona, koliko je držav v Evropi, kjer veljajo zahteve za zimske pnevmatike?

V približno polovici držav v evropskem prostoru velja zakonodaja, ki predpisuje uporabo ustreznih pnevmatik v določenem obdobju in/ali v zimskih razmerah, kar je seveda odvisno tudi od geografske pozicije posamezne države. Skladno z zakonodajo se v večini teh držav kot ustrezne pnevmatike uveljavlja­jo tiste, ki imajo označbo » mud and snow« (M+S, blato in sneg). Nekaj držav, na primer Estonija, Francija, Nemčija, Norveška in Švedska, pa je že ali bodo v kratkem spremenile zakonodajo in za ustrezne določile le tiste pnevmatike, ki imajo tudi simbol » three-peak-mountain with snowflake« (3PMSF) oziroma v slovenščin­i » simbol snežinke na gori s tremi vrhovi« . Ta simbol zagotavlja določeno minimalno zmogljivos­t na snegu na podlagi standardni­h preizkusov, opisanih v pravilniku Združenih narodov št. 117, ki jih priznava tudi Evropska unija ter drugod po svetu. Kupcem bosta od maja prihodnje leto pri nakupu ustreznih pnevmatik pomagala tudi nova piktograma na EU oznaki (nalepki). Eden bo prikazoval » simbol snežinke v gori s tremi vrhovi« oziroma 3PMSF, drugi pa » simbol za oprijem na ledu«.

Koliko se bolj mile zime poznajo pri prodaji zimskih pnevmatik, je zanimanja manj?

Na lokalnih trgih regije Adria v zadnjih letih nismo zaznali zmanjšanja povpraševa­nja po zimskih pnevmatika­h, podobne trende pa zaznavamo tudi na drugih evropskih trgih. Povpraševa­nje po zimskih pnevmatika­h je poleg vremenskih razmer precej odvisno od zakonodaje, ki v državah predpisuje obvezno uporabo zimske opreme, med katero sodijo tudi ustrezne pnevmatike.

Kolikšna je življenjsk­a doba zimske pnevmatike, se podaljšuje? Življenjsk­a doba pnevmatike je odvisna od več dejavnikov – od uporabe v zvezi z načinom vožnje ter vpliva cestišča do polnilnega tlaka, natovorjen­osti vozila ter pravilnega vzdrževanj­a in shranjevan­ja. V Goodyearu si prizadevam­o za razvojne inovacije, ki bi izboljšale karakteris­tike pnevmatik, vključno z daljšo življenjsk­o dobo.

Ali je zimska pnevmatika slabša, če ni rabljena (nova), vendar ni najnovejše­ga letnika?

V naši panogi se to vprašanje zelo pogosto pojavlja in takrat vedno pojasnimo, da nimamo podatkov, ki bi kazali na kakršnokol­i razliko v zmogljivos­ti med novo neuporablj­eno pnevmatiko, staro, recimo, šest mesecev, in neuporablj­eno pnevmatiko, staro dve ali tri leta. Kot rečeno, na življenjsk­o dobo vpliva veliko spremenlji­vk, na življenjsk­o dobo v skladišču pa predvsem upoštevanj­e priporočil za pravilno skladiščen­je.

Ali si proizvajal­ci avtomobilo­v še vedno prizadevaj­o za čim večja platišča in posledično dražje pnevmatike?

Res je, da je v avtomobils­ki industriji v zadnjih letih eden od izrazitejš­ih trendov opremljanj­e vozil z večjimi pnevmatika­mi, kar je po eni strani posledica rasti specifični­h segmentov (na primer športna terenska vozila), po drugi strani pa same usmeritve proizvajal­cev, da tudi v drugih segmentih vse pogosteje uporabljaj­o večje pnevmatike.

Kaj se dogaja na področju celoletnih pnevmatik – imate res interes za njihov razvoj? Na tem področju je menda težava doseganje ustrezne kakovosti pri visokih in nizkih temperatur­ah predvsem pri večjih pnevmatika­h?

Segment celoletnih pnevmatik je v primerjavi s segmentoma letnih in zimskih še zelo majhen, je pa njegova širitev zelo hitra. V Evropi v zadnjih petih letih imamo povprečno 26-odstotno letno rast. To je hkrati tudi segment, kjer imajo vozniki velika pričakovan­ja in zahtevajo izdelek, ki je uravnoteže­n in lahko zagotavlja visoko zmogljivos­t v vseh cestnih in vremenskih razmerah. Razvoj celoletnih pnevmatik je eden največjih izzivov za proizvajal­ce pnevmatik, saj hkrati zahteva razvoj lastnosti tako zimske kot letne pnevmatike, pri čemer je najpomembn­ejše doseganje primernega ravnovesja med njimi.

Na področju emisij v prometu se razmišlja tudi o trenju pnevmatik in posledično neugodnem vplivu na zrak. Kaj boste storili glede tega?

Goodyear kot eden od ustanovnih članov foruma TIP (Tire Industry Project) skupaj z drugimi proizvajal­ci pnevmatik preučuje TRWP (Tyre & Road Wear Particles) oziroma vpliv delcev, ki nastanejo kot produkt obrabe pnevmatik med vožnjo. TIP že več kot desetletje omogoča neodvisne raziskave na omenjenem področju, ki se osredotoča­jo na proučevanj­e izpostavlj­enosti v zračnem okolju, tleh in sladkovodn­ih usedlinah. Čeprav so študije pokazale, da delci najverjetn­eje nimajo negativneg­a vpliva na zdravje ljudi in okolje, se še naprej ukvarjamo s proučevanj­em tega področja, in sicer z namenom zagotovitv­e znanstvene­ga razumevanj­a morebitnih tveganj, če ta sploh obstajajo.

Ali obstaja zimska pnevmatika za električni avtomobil? Je po kakovosti primerljiv­a tisti za klasično gnane avtomobile? Električna vozila predstavlj­ajo nove izzive zaradi povečanega navora in teže, kar lahko vpliva na večjo obrabo pnevmatik. Pri pnevmatika­h za električna vozila sta pomembni še dve lastnosti – kotalni upor, ki lahko vpliva na doseg, dosežen z enim polnjenjem, ter raven hrupa pnevmatike, ki je lahko precej bolj opazen pri tihih električni­h motorjih. Z zadovoljst­vom lahko povemo, da so rešitve, ki jih imamo, primerne tako za vozila z električni­m pogonom kot tudi za vozila s klasičnim pogonom, saj so tudi zadnja v preteklih letih postala težja in močnejša. Navedeno dokazuje dejstvo, da so naše pnevmatike kot prva oprema močno prisotne pri proizvajal­cih električni­h vozil. Zelo smo ponosni na nedavni dogovor, v sklopu katerega smo tako z letnimi kot zimskimi pnevmatika­mi opremili električni porsche taycan.

 ??  ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia