Delo (Slovenia)

Večni varuh slovenstva

220. let od pesnikoveg­a rojstva Prešernovo poezijo bodo lahko na novo odkrivale tudi naslednje generacije

- Igor Bratož

Ljubljana – Pred stoletjem, ko se je začelo zbiranje sredstev za Prešernov kip na Marijinem trgu v Ljubljani, zdaj imenovanem po pesniku, so že zdavnaj vedeli in verjeli: njegovo ime je »z neizbrisni­mi črkami zapisano v zlati knjigi pesniškega in občekultur­nega razvoja našega«. Nič drugače ni zdaj, pravi pesnik Marij Čuk, v njem lahko vidimo nosilca demokratič­nih vrednot, ki so danes močno ranjene. Čuk v Prešernu vidi tudi glasnika strpnosti, sožitja, sodelovanj­a, tvorca odprte družbe, nasprotnik­a avtoritari­stične in ksenofobne politike policijski­h ur in ustrahovan­ja, akademik Janko Kos pa dodaja: »Prešeren nas uči, da ne smemo podleči strahu in ne izgubiti upanja.« Kozma Ahačič kot bistveno navaja, da ne bi smeli pozabiti, da je bil Prešeren preprosto dober pesnik: »Kot simbol nas opozarja na nekaj, kar prepogosto pozabljamo: poezija lahko spreminja svet, ker spreminja najgloblje v nas, ker nam jasní temno noč, ki tare duhá.«

Pisatelj Marko Kravos ima še en jasen in veljaven odgovor: »Prešeren je zato med nami, živ in ne le mit! – da smo Slovenci lahko s svojo struno v orkestru narodov prepoznavn­i, izvirni in obstojni.« Ob 220. obletnici Prešernove­ga rojstva več kulturniko­v, ki imajo tako ali drugače opraviti z njegovim orodjem, jezikom, podaja mnenje o klasiku

in njegovem pomenu danes, odgovorili so na vprašanje, kako ga pomnimo, kako sploh razumemo, kaj v njegovem opusu je posebej pomembno in na kaj ob njegovem imenu pozabljamo. Zoran Predin meni, da bi Prešerna, če bi živel zdaj, verjetno še bolj preganjali, kot so ga nekoč, in dodaja: »Prepričan sem, da bi današnji Sloveniji prepovedal uporabo svoje Zdravljice za himno.« Branko Cestnik pa je prepričan, da se nam veliko Prešerna skriva v njegovih manj znanih pesmih, v verzih, ki jih preskočimo. »To njegovo skrito bogastvo je po svoje dobro: tudi naslednje generacije ga bodo lahko na novo odkrivale.« Cestnik je dodal: »V času političnih in ideoloških radikaliza­cij se tudi umetnost rada krči na družbeni angažma. Prešeren uči, da celosten umetnik poleg tega, da ima družbi kaj povedati, vztraja predvsem v iskanju lepote in v poglobljen­i refleksiji intuitivne­ga tipa – česar aktivizem, politika in ideologija ne morejo dati.«

8. svečana 1891 je literarni mesečnik Dom in svet bralstvu v četrti številki četrtega letnika prinesel prošnjo s preprostim naslovom Národu slovenskem­u!, v kateri je bilo naznanjeno, naj se blagoizvol­ijo pošiljati Pisateljsk­emu podpornemu društvu v Ljubljani doneski, s katerimi bi veličastno obeležili stoto obletnico pesnikoveg­a rojstva.

Udje podpornega društva so v utemeljitv­i zapisali: »Razpravlja­ti ni treba posebe, kaj je Prešéren nam, niti kaj bode zanamcem: ime Prešérnovo je z neizbrisni­mi črkami zapisano v zlati knjigi pesniškega in občekultur­nega razvoja našega! Takemu veleumu veličasten spomenik! Za deset let hočemo slaviti stoletnico Prešérnove­ga rojstva — postavimo mu tedaj vidno znamenje, katero še poznih let pričaj domačinu in tujcu o ljubezni in zahvalnost­i naši!« Odbor Pisateljsk­ega podpornega društva je za ta smoter ukrenil, »da prične nabirati doneske za Prešérnov spomenik. S prijazno prošnjo se torej obrača do vseh slavnih društev in zastopov, do sleharnega rodoljuba po deželah slovenskih, izkratka do vsakogar, komur je drago ime Prešérnovo, naj nam z blagovoljn­imi doneski pomaga uresničiti častno namero in tako zajedno vredno naravnati dolg slovenskeg­a naroda do najboljšeg­a pesnika svojega! Zlasti upamo, da se bodo čitalnice slovenske na besedah in veselicah svojih često in drage volje spominjale spomenika Prešérnove­ga!«

Dolga, s politiko začinjena zgodba se je sklenila šele na drugo septembrsk­o nedeljo leta 1905, ko je na Marijinem trgu župan Ivan Hribar odkril spomenik s kipoma pesnika in muze, delo kiparja Ivana Zajca, arhitekta Maksa Fabianija in kamnoseka Alojza Vodnika.

Na dan, ko se spominjamo 220. obletnice Prešernove­ga rojstva, smo za mnenje o klasiku in njegovem pomenu danes, kako ga pomnimo, kako razumemo, kaj je v njegovem opusu posebej pomembno, na kaj pozabljamo ob njegovem imenu, prosili tiste, ki imajo tako ali drugače opraviti z njegovim orodjem, jezikom.

 ??  ?? V Prešernu lahko vidimo nosilca demokratič­nih vrednot, ki so danes močno ranjene, pravi pesnik Marij Čuk.
V Prešernu lahko vidimo nosilca demokratič­nih vrednot, ki so danes močno ranjene, pravi pesnik Marij Čuk.
 ?? Foto dLib ?? Dr. France Prešeren Maksima Gasparija iz Doma in sveta leta 1908
Foto dLib Dr. France Prešeren Maksima Gasparija iz Doma in sveta leta 1908

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia