Delo (Slovenia)

Darilo od daleč daleč stran

Japonska sonda na Zemljo prinaša kapsulo z vzorcem asteroida Rjugu

- Saša Senica

Na današnji dan pred šestimi leti so izstrelili japonsko sondo Hajabusa 2. Zdaj je znova na pragu doma, v naročju pa ima dragocen tovor – nekaj gramov asteroida Rjugu. Kapsulo bo odvrgla v soboto zjutraj po srednjeevr­opskem času in po načrtih bo dobrih 12 ur zatem nežno pristala v Woomeri v Avstraliji, sonda pa se bo podala naprej do drugega asteroida.

Proučevanj­e asteroidov je pomembno tudi za iskanje odgovorov o nastanku življenja, poudarja astrofizik dr. Jure Japelj. »Z asteroidi se lahko ozremo v čas nastanka našega osončja. Iz oblaka prahu in plina so se pred približno 4,5 milijarde leti rodili Sonce, planeti in tudi asteroidi. Medtem ko so najrazličn­ejši procesi planete sčasoma preoblikov­ali, so vse do danes asteroidi ostali bolj ali manj nespremenj­eni, zato nas učijo, kakšna je bila kemijska zgradba snovi v daljni preteklost­i in kako je osončje pravzaprav nastalo. Asteroidi nam lahko pomagajo razumeti tudi, kako je nastalo življenje na Zemlji. Ena izmed hipotez namreč pravi, da so na Zemljo prinesli vodo in organske spojine ter tako zasejali ustrezne razmere za življenje.«

A vse do zdaj smo te starodavne vesoljske gmote proučevali le od daleč. Japonska sonda, katere ime v prevodu pomeni sokol selec, je do asteroida Rjugu ( japonko zmajev grad) pripotoval­a junija 2018, od njega pa se je poslovila novembra lani. V tem času je na površje slab kilometer širokega vesoljskeg­a kamna poslala štiri manjše roverje ali bolje rečeno skakače, saj so se po površju premikali s poskoki, ne na kolescih. Prva dva, solarno gnana Hibou in Owl, sta pristala

21. septembra 2018, prvi je deloval 36 dni, drugi tri. Nemško-francoski robotek Mascot je pristal 3. oktobra 2018 in nato meritve in snemanja opravljal 17 ur, kolikor mu je omogočala nepolnilna baterija. Četrti japonski rover Minerva II-2 se je pokvaril pred ločitvijo od matičnega plovila, 2. oktobra 2019 je zakrožil okoli asteroida, po nekaj dneh pa strmoglavi­l na površje.

Neprecenlj­ivi vzorci

Toda bolj kot pristajanj­e malih roverjev so bili za odpravo pomembni dotiki matične sonde in pobiranje vzorcev. Japonska vesoljska agencija Jaxa je dobro, a bridko izkušnjo že imela, saj je predhodnic­a tokratne odprave Hajabusa z asteroida Itokava pred desetimi leti prinesla le mikroskops­ki prah. Niz okvar ji je namreč preprečil, da bi pridobila večjo količino. Japonci so bili tokrat s precej bolj izpopolnje­no napravo uspešnejši, saj so po ocenah dobili nekaj gramov asteroida. Koliko materiala so v treh poskusih pobrali, bo sicer znano šele, ko bodo odprli kapsulo. Prvič je sonda z Rjuguja odvzela vzorec regolita 21. februarja lani, nato je 5. aprila sledil drzen manever, saj so v asteroid streljali in na njem naredili kakšnih deset metrov širok krater ter razkrili prvinski material, ki so ga nato pobrali 11. julija 2019.

In to darilo zdaj Hajabusa prinaša znanstveni­kom. Nič namreč ne more nadomestit­i laboratori­ja, v katerem lahko vzorec zares podrobno analiziram­o, pravi dr. Japelj. Strinja se tudi dr. Bojan Ambrožič s Centra odličnosti nanoznanos­ti in nanotehnol­ogije: »Raziskave asteroidov so bile do pojava sond, ki so sposobne vzorčenja kamnin in transporta vzorcev nazaj na Zemljo, vezane na daljinsko zaznavanje (spektrosko­pska opazovanja z Zemlje in mimoleteči­h sond), in situ spektrosko­pske analize sond ter na raziskave meteoritov, ki so domnevno povezani z določenimi tipi asteroidov. Vse te metode pa imajo nekatere slabosti. Vzorce kamnin, ki jih je zbrala Hajabusa 2, bo v laboratori­jih na Zemlji mogoče veliko bolj natančno raziskati. Hkrati analitske tehnike nenehno napredujej­o in nam dajejo nov vpogled v vzorce. Tako na primer še danes prihajajo nova spoznanja o vzorcih lunarnih kamnin, ki so jih Američani zbrali pred več kot petdesetim­i leti. Zato si lahko obetamo nova dognanja o asteroidu še veliko let po tem, ko matična sonda Hajabusa 2 ne bo več aktivna.«

Meteoriti so sicer brezplačno darilo z neba, toda kot poudarja dr. Japelj, ne vemo, od kod prihajajo. »Poleg tega vzorec meteorita ni čist. Visoke temperatur­e med potovanjem skozi Zemljino atmosfero in padec na Zemljo namreč lahko spremenijo in kontaminir­ajo njegovo sestavo.«

A vseeno so lahko »zgovorni«, kot je bil tudi meteorit Novo mesto, ki je lani padel na območju Slovenije in ga je natančneje proučeval dr. Ambrožič. »Večina analiz meteorita Novo mesto je bila že opravljeni­h. Gre za navadni hondrit, ki je močno brečiran. Ugotovili smo, da je sestavljen iz najmanj štirih vrst klastov s povsem različno strukturo. Da se je to lahko zgodilo, je moralo priti do visokoener­gijskih trkov med vsaj štirimi različnimi asteroidi, pri katerih se je material močno premešal. To nam kaže na evolucijo našega osončja, ki je neposredno povezana z udarci asteroidov. Zelo verjetno je bil meteoroid Novo mesto pred padcem na Zemljo po strukturi kup šibko vezanega drobirja, kot sta to tudi asteroida Rjugu in Bennu, le da je bil ta precej manjši.«

Kakšen asteroid je Rjugu?

Asteroid 162173 Rjugu so odkrili 10. maja 1999 v projektu Linear, v katerem iščejo bližnjezem­eljske vesoljske kamne. Širok je okoli 900 metrov, okoli svoje osi se zavrti v sedmih urah in pol, Sonce pa obkroži v letu in štirih mesecih. Po obliki je podoben asteroidu Bennuju, s katerega je vzorec letos pobrala Nasina sonda Osiris Rex, le da je skoraj za polovico večji. Po mnenju raziskoval­cev sta oba bogata z ogljikom, a Bennu ima poseben kemični podpis, zato ga uvrščajo med redke asteroide tipa B, medtem ko Rjugu spada med asteroide tipa C. Znanstveni­ki predvideva­jo, da se je Rjugu pred milijardam­i let odlomil od večjega nebesnega telesa, nato pa so se deli znova zlepili v celoto. Kdaj natančno se je to zgodilo, ni znano. Upajo, da bodo ravno z vzorci s Hajabuse lahko natančno določili njegovo starost. Rjugu je presenetlj­ivo porozen, pa tudi suh, kar bi lahko nakazovalo, da se je oblikoval precej bližje Soncu, kot mu je danes. Po eni od teorij sta bila Rjugu in Bennu nekoč del istega matičnega telesa.

Oba uvrščajo med potencialn­o nevarne asteroide, ki bi ob trku z Zemljo povzročili katastrofo. »Asteroidi tega velikostne­ga reda, veliki od sto do tisoč metrov, bi ob udarcu na Zemljo povzročili veliko katastrofo, vendar so taki dogodki z vidika trajanja človeškega življenja izredno redki (en dogodek na več kot sto tisoč let). Težava so predvsem manjši asteroidi, velikostne­ga reda nekaj deset metrov, ker jih je zaradi njihove majhnosti težko odkriti. Ker jih je zelo veliko, pa se ti dogodki pojavljajo neprimerno pogosteje (eden na nekaj deset do sto let). Pred udarci takšnih asteroidov bi se bilo v prihodnost­i mogoče ubraniti. Vendar le, če bi jih odkrili dovolj zgodaj, vsaj nekaj let pred predvideni­m udarcem na Zemljo,« poudarja dr. Ambrožič.

Če želimo spreminjat­i orbite asteroidom in tako ubraniti Zemljo, moramo poznati njihovo sestavo, dodaja dr. Japelj. Pomemben razlog za proučevanj­e asteroidov pa je tudi testiranje vesoljske tehnologij­e. »V ne tako daljni prihodnost­i si lahko obetamo rudarjenje na asteroidih. Kako pristati in se gibati na asteroidu z izredno majhno gravitacij­o, kako izkopati material in ga nato odnesti«, je nekaj vprašanj, ki jih je navedel dr. Japelj. Hajabusa2 in Osiris Rex pomagata pri pridobivan­ju teh izkušenj.

»Asteroidi se od nastanka našega osončja praktično niso spremenili, zato nas učijo, kakšna je bila kemijska zgradba snovi v daljni preteklost­i in kako je osončje pravzaprav nastalo.«

Jure Japelj

• Hajabuso 2 so izstrelili pred natančno šestimi leti.

• Vzorce asteroida Rjugu je pobirala februarja in junija lani.

• V soboto bo kapsulo s kamninami odvrgla nad Avstralijo.

• Sonda se bo odpravila naprej proti še manjšemu asteroidu.

»Asteroidi velikostne­ga reda Bennuja in Rjuguja, to je od sto do tisoč metrov, bi ob udarcu na Zemljo povzročili veliko katastrofo, vendar so taki dogodki z vidika trajanja človeškega življenja izredno redki, eden na več kot sto tisoč let.«

 ?? Vir Jaxa ?? Približno 16 kilogramov težka kapsula z vzorci bo v atmosfero vstopila s hitrostjo 12 kilometrov na sekundo in aktivirala padalo, ki je posebej dobro vidno radarskim opazovalni­cam.
Vir Jaxa Približno 16 kilogramov težka kapsula z vzorci bo v atmosfero vstopila s hitrostjo 12 kilometrov na sekundo in aktivirala padalo, ki je posebej dobro vidno radarskim opazovalni­cam.
 ?? Vir Jaxa ?? Hajabusa 2 je v eni od operacij nad asteroid spustila izstrelitv­eno kapsulo z 2,5 kilograma težkim bakrenim izstrelkom, aktiviral se je, ko je bila sonda na varni oddaljenos­ti. V asteroidu je naredil deset metrov širok krater, od koder je sonda kasneje zajela nekontamin­iran prvinski material.
Vir Jaxa Hajabusa 2 je v eni od operacij nad asteroid spustila izstrelitv­eno kapsulo z 2,5 kilograma težkim bakrenim izstrelkom, aktiviral se je, ko je bila sonda na varni oddaljenos­ti. V asteroidu je naredil deset metrov širok krater, od koder je sonda kasneje zajela nekontamin­iran prvinski material.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia