Delo (Slovenia)

Premik v glavah in družbi

- Petra Juvančič izvršna direktoric­a Združenja Manager Prispevek je mnenje avtorja in ne izraža nujno stališča uredništva.

Letos se zaradi pandemije, zaustavitv­e življenja in delovanja ter s tem posledic, ki jih vse to prinaša za nadaljnjo kakovost življenja ob zmanjšanem BDP, veliko pogovarjam­o o okrevanju, večji produktivn­osti in nadaljnji gospodarsk­i rasti, ki bo morala slediti, ko bo vse to za nami. Čeprav bi to leto najraje kar hitro pozabili, ne bo tako lahko, saj smo glede ekonomskih ukrepov večno razdvojeni in s sabo nosimo tudi prtljago neizvedeni­h nujnih reform, ki jih nismo uresničili v časih gospodarsk­e rasti. O izzivih, ki so pred nami, piše tudi »biblija gospodarsk­ega in družbenega preporoda«, kot je akcijski načrt za višjo rast produktivn­osti poimenoval sedanji minister za gospodarst­vo. O tem je bilo že veliko napisanega, dokument pa opozarja na še en pogosto prezrt vidik: nujno spremembo miselnosti v družbi.

Premik v glavah. Če si to radi priznamo ali ne, sta pomemben del našega nacionalne­ga karakterja zavist in stremljenj­e k povprečnos­ti. S samo zavistjo ne bi bilo nič narobe, če bi bila razvojno naravnana in če bi šlo za zdravo tekmovalno­st, ki je spodbujeva­lne narave. Na primer, da se razveselim­o uspeha drugega in nas to motivira, da tudi sami želimo doseči vse to ali še več. Žal je v naši okolici bolj prisotna druga plat zavisti negativne narave. Dovolj je že samo kratek pregled komentarje­v pod članki o najbogatej­ših Slovencih: kdor je uspešen, gotovo krade. Razmišljan­je, da nikomur ne sme uspeti oziroma vsaj ne bolj kot meni samemu. Zakaj to ni dobro? Najprej že zato ne, ker ni zdravo. V vsakdanjem delu in življenju pa se kaže na način, da nenehno nastajajo blokade na vseh ravneh, od administra­tivnih postopkov do politike. In, ne nazadnje tudi v tem, da marsikje na ključnih položajih prevladuje negativna selekcija.

Če je v vsem tem posameznik uspešen, ga je seveda treba takoj davčno tako kaznovati, da ne bo preveč odstopal od povprečja in egalitarno­sti družbe. V Sloveniji je tako zelo težko strokovno razpravlja­ti o davčnih razbremeni­tvah najuspešne­jših in tako imenovani razvojni oziroma socialni kapici, saj se takoj pojavi kopica pravičniko­v, ki, če ne drugega, prej ali slej uporabijo besedo neoliberal­izem, kar koli že s tem mislijo. Tudi zato imamo zdaj v Sloveniji kopico uspešnih (večinoma izvozno naravnanih) podjetij, ki jih vodijo izjemni ljudje, a njihove izjemnosti ne bomo zaznali, saj želijo v miru opravljati svoje delo in ne biti na radarju medijev, politike in sosedov ter se s tem izogniti tudi nevarnosti­m nenehnih inšpekcij. Ozračje zaradi kolesarski­h uspehov Primoža Rogliča se še niti ni dobro ohladilo, že smo na twitterju lahko brali problemati­ziranje o tem, da je svoje rezidentst­vo preselil v Monako. Prav tako raje populistič­no podpiramo luksuzni davek na motorna vozila in hkrati okoli sebe opazujemo ta vozila s slovaškimi tablicami, kar ne pomeni nič drugega kot to, da so bili (nižji) davki plačani nekje drugje. Namesto da bi znali ceniti uspeh in bogastvo, ki ga to prinese, ter poskušali z razumnimi davčnimi obremenitv­ami čim več ljudi in davkov ohraniti v Sloveniji ter morda celo privabiti tujce k nam, trmasto vztrajamo pri svojem in izgubljamo še kako potrebne prilive v proračun.

Odmik od tovrstne družbene mentalitet­e kot enega od prvih pogojev v akcijskem načrtu omenja tudi prof. dr. Dušan Mramor, če se želimo približati državam, ki so nam pogosto za vzor, na primer Avstriji in Nemčiji. Ter da nehamo iskati »ad hoc« rešitve, ko se na neželeni dogodek posameznik­a ali skupine odzovemo s pisanjem nove, dodatne regulacije in pravil vedenja. Da nehamo evropsko zakonodajo prenašati še bolj omejevalno, kot je treba. In da nehamo nenehno težiti k enakosti, saj smo v neto razpoložlj­ivih dohodkih med najbolj egalitarni­mi državami na svetu. To sicer ustvarja socialno kohezijo, vendar najbolj sposobnih posameznik­ov ne motivira na način, ki bi omogočal doseganje boljših rezultatov – in tudi ne vodi v razvoj.

Kot družba bi si morali bolj prizadevat­i za spodbujanj­e uspeha, rasti in razvoja. Prav je, da smo solidarna družba in pomislimo tudi na ranljive skupine, a hkrati bi morali postati bolj naklonjeni podjetništ­vu. S tem seveda nihče ne misli nenehnega pehanja za cilji na račun kakovosti življenja, ampak tudi na način, da spodbujamo ljudi, da delajo, kar imajo radi, da so za to dobro nagrajeni in da so davki dovolj razumni, da se nikomur niti ne da iskati optimizaci­j in odhajati v tujino. Naj ne zveni kot floskula, a če imaš rad, kar delaš, nisi nikoli »v službi«. Seveda bodo vedno obstajala tudi taka delovna mesta, pri katerih je težko govoriti o ustvarjaln­osti in ljubezni do dela, a če bomo imeli dovolj prvih, bo tudi v primeru slednjih lažje govoriti o dostojnem plačilu, kot da to vprašanje redno naslavlja politika s populistič­nimi bonbončki. V sedanji družbeni klimi in miselnosti pa se odločevalc­i, na primer, bojijo celo racionalne razprave o tem, kako v času krize morda ni najbolj smiselno in vzdržno uveljavlja­ti rešitev, sprejetih pred njo v časih gospodarsk­e rasti. Zavedam se, da je politično in tudi sicer povsem nepopularn­o omenjati minimalno plačo in predloge za zamrznitev v času krize, pa vendar, tema je aktualna v času, ko velik del gospodarst­va stoji, ko v veliko panogah odpuščajo in ko je velik del gospodarst­va strah negotove prihodnost­i. In tudi za to, da bi se na tem področju razprava premaknila v racionalno smer, bi bila nujna precejšnja sprememba miselnosti v družbi, ki pa se gotovo ne more zgoditi čez noč.

Če si to radi priznamo ali ne, sta pomemben del našega nacionalne­ga karakterja zavist in stremljenj­e k povprečnos­ti.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia