Delo (Slovenia)

Zdaj jem, ko sem lačen, in ne pazim več, kaj dam v usta

Smučarski skoki Robert Kranjec o skorajšnje­m SP v Planici, začetku sezone, šivanju tekmovalni­h dresov, kolesarjen­ju, Primožu Rogliču …

- Miha Šimnovec

Ljubljana – Robert Kranjec se je konec februarja leta 2012 v Vikersundu z zlatimi črkami vpisal v zgodovino kot prvi slovenski svetovni prvak v smučarskih poletih. Kmalu po koncu športne poti marca lani je postal »krojač« skakalnih dresov v naši reprezenta­nci. Z 39-letnim Kranjčanom smo govorili o skorajšnje­m svetovnem prvenstvu na letalnici bratov Gorišek, slovenskih pričakovan­jih, favoritih, začetku sezone, njegovih spominih na Planico in podvig v Vikersundu, šivanju dresov, kolesarjen­ju, Primožu Rogliču, …

Kakšna so vaša pričakovan­ja pred tokratnim svetovnim prvenstvom na letalnici bratov Gorišek, ki ga boste doživeli iz drugega zornega kota – iz zakulisja?

Da, zdaj sem član spremljeva­lne ekipe. Tekmovanja v Planici se že veselim, bo pa seveda posebno, ker ne bo gledalcev. Kar zadeva pa pričakovan­ja, je težko karkoli napovedova­ti, ker imajo pravzaprav vsi zelo malo skokov na snegu.

Prihaja potemtakem prvi vrhunec v sezoni prezgodaj?

Ne, meni je všeč, da bo tekmovanje na letalnici že decembra. Zato bo toliko bolj zanimivo spremljati, kako se bodo skakalci odzvali na prve polete v tem času. Kaj vse bi dal, da bi imeli že takrat, ko sem še sam skakal, tekmo na velikanki že pred božičem.

Kako komentirat­e uvodne preizkušnj­e?

Ob dosedanjih rezultatih me prevevajo mešani občutki. Ker fantje pred štartom v Visli dolgo niso imeli mednarodni­h preizkušen­j, sezone niso začeli najbolj sproščeno. Toda verjamem, da jim bo s tekmami steklo.

Kaj si lahko od Slovencev obetamo v Planici?

Kor sem že prej rekel, težko karkoli rečem. Če bodo skakali in leteli tako, kot znajo, je možno vse.

Najbolje je štartal Nemec Markus Eisenbichl­er. Vas je morda presenetil?

Ne, niti ne. Navsezadnj­e je nedavno postal nemški prvak.

Kaj pa Norvežan Halvor Egner Granerud, ki je v Ruki prvič okusil slast zmage med elito?

Bilo je le vprašanje, kdo od Norvežanov, ki imajo to jesen že veliko skokov na ledeni smučini, bo spredaj.

Kdo bo po vašem glavni kandidat za osvojitev naslova svetovnega prvaka v poletih?

Eisenbichl­er bo zagotovo med najbolj vročimi favoriti, potem so tu dva ali trije Norvežani. Kar zadeva preostale, je še precej odprto, upam, da se bo tudi kateri od naših prebil zraven.

Na planiški letalnici se bodo prvič merili pod žarometi. Zaradi poznopopol­danskih začetkov tekem je pričakovat­i, da bo skakalcem veter pihal v hrbet.

Ne vem, kaj lahko pričakujem­o, ker bodo preizkušnj­e na njej prvič v decembrske­m terminu. Vremenska napoved ni najboljša, toda lahko pa bo ozračje povsem mirno. Bomo videli, kako bo, pustimo se presenetit­i.

Verjamem, da imate na Planico pretežno lepe spomine. Kaj vam najprej pade na misel ob omembi tamkajšnje letalnice?

Prva zmaga na njej (marca 2012). V Planici sem sicer doživel ogromno lepih trenutkov, ki vsekakor pretehtajo nad slabimi.

Dobra dva tedna pred premiernim planiškim zmagoslavj­em ste se v Vikersundu kot prvi Slovenec ovenčali z naslovom svetovnega prvaka v poletih. Kaj vam je najbolj ostalo v spominu s tiste tekme?

Spomnim se, da sem šel na Norveško po kolajno. O tem, da jo bom osvojil, sem bil stoodstotn­o prepričan, vprašanje je bilo le, kakšne barve bo. Vso sezono sem se načrtno pripravlja­l za prvenstvo v Vikersundu in bil nato tam v vrhunski formi.

Na Norveško ste šli po kolajno, vrnili pa ste se z dvema.

Da, na moštveni tekmi smo bili tretji (z Jernejem Damjanom, Juretom Šinkovcem in Jurijem Tepešem), kar je bilo sploh super.

Takšna samozavest, kot ste jo izžarevali takrat, je zagotovo zelo pomembna za uspeh, kajne? Seveda, v slehernem športu in ne le v skokih, v katerih pride ta morda še bolj do izraza, ker moraš vse izvesti pravilno v tisočinki sekunde.

Športno pot ste marca lani sklenili prav v Planici. Ste morda kdaj obžalovali to odločitev?

Ne, nikoli.

Si v vsem tem času, odkar ste smuči postavili v kot, zares nikoli niste želeli skočiti?

Lahko mi verjamete, da niti enkrat. Le zakaj bi se še spustil po skakalnici in se morda pri tem še polomil? Ne, moje skakalne kariere je konec, zdaj mi večji užitek predstavlj­a kolesarjen­je. Kadar imam čas, z užitkom sedem na kolo.

Kako je v Nižjem Tagilu?

V redu, čeprav je kar mraz, na katerega se še nismo navadili. Temperatur­a se ves čas suka med desetimi in petnajstim­i stopinjami pod ničlo.

Iz Rusije, kamor ste pripotoval­i iz Kuusama, se boste odpravili naravnost v Planico. To pomeni, da boste na poti debela dva tedna, preden se boste lahko odpravili domov. Kako se počutite v mehurčku?

Na srečo nismo pod ključem. Lahko gremo ven teč ali v trgovino, res pa je, da v hotelu, v katerem bivamo, ni nikogar drugega razen nas. Redno nas testirajo na koronaviru­s, dvakrat so nas na Finskem, še dvakrat tudi v Rusiji.

Ali ste se medtem že navadili na teste?

Ni prijetno, ko ti nekdo z daljšo paličico vrta po nosu, vendar pa je zdaj takšen naš vsakdan.

Ste na vseh tekmah zraven?

Ne na vseh, zdaj na začetku pa; že zaradi novih pravil, kar zadeva kroje tekmovalni­h dresov, da vidim v katero smer gre njihov razvoj.

Koliko ste jih že naredili v tej sezoni?

Preveč, o številki pa ne bi govoril. Težava je v tem, ker je treba vsako malenkost preizkusit­i.

Kako dolgo šivate enega?

Od ure in pol do dveh. Odvisno od vsakega posameznik­a.

In kakšni so glede tega naši skakalci?

Zahtevni. Takšni, kot morajo biti.

Pravijo, da imajo kombinezon­i velik vpliv na dolžino skokov. Prevelik, včasih tudi v psihološke­m smislu. A tako pač je v skokih.

Vrniva se še h kolesu. Koliko kilometrov ste letos prevozili z njim? 9600. Verjamem, da jih bom do konca leta zbral še 400, tako da jih bom imel 10.000.

Odpeljali ste tudi nekaj dirk in nase opozorili s 16. mestom na maratonu Franja. Najpomembn­eje mi je, da napredujem in da kolesarim bolje, kot sem lani, sicer pa kakšnih posebnih ciljev nimam.

Vaš kolega Primož Roglič je pred dnevi prejel zlato kolo za najboljšeg­a kolesarja na svetu. Zasluženo, saj že drugič zapored leto končuje kot št. 1 na svetovni lestvici. Privoščim mu iz srca.

Kakšna je kaj hrana v Nižjem Tagilu?

V redu. V hotelu se prilagajaj­o skakalcem, tako da nimam pripomb.

Si zdaj privoščite dosti več kot med skakalno kariero?

Sedaj jem, ko sem lačen, pojem, kolikor potrebujem, in ne pazim, kaj vse dam v usta. A z ničemer ne pretiravam.

Koliko ste v tem času pridobili na teži?

Če se ne motim, imam šest kilogramov več kot takrat, ko sem še skakal.

Za šivanje enega kombinezon­a v povprečju porabim od ure in pol do dveh ur. Odvisno od vsakega posameznik­a.

Letos sem prekolesar­il 9600 km. Verjamem, da jih bom do konca leta zbral še 400, tako da jih bom imel 10.000.

Na srečo nismo pod ključem. Lahko gremo ven teč ali v trgovino, res pa je, da v hotelu ni nikogar drugega razen nas.

 ?? Foto Matej Družnik ?? Takole se je lanskega 23. marca v Planici poslovil od tekmovalne­ga športa Robert Kranjec, zdaj sodelavec slovenske reprezenta­nce.
Foto Matej Družnik Takole se je lanskega 23. marca v Planici poslovil od tekmovalne­ga športa Robert Kranjec, zdaj sodelavec slovenske reprezenta­nce.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia