Delo (Slovenia)

Utišanje Donalda Trumpa svarilo tviterašem

Regulacija Kalifornij­ski velikani dali vedeti, da se jih vsebina še kako tiče – Bo premier Janša nadaljeval dosedanji način komunicira­nja po twitterju?

- Gašper Završnik, Jure Kosec, Uroš Esih

Družbena omrežja ponavljajo, da so zgolj ponudniki storitev in da kot taka niso odgovorna za vsebino, ki jo objavljajo milijarde uporabniko­v. Njihov argument pa je na vse bolj majavih nogah, še posebno po izbruhu politične krize v ZDA in blokiranju računov odhajajoče­ga predsednik­a Donalda Trumpa. S tem so kalifornij­ski velikani posredno dali vedeti, da se jih vsebina še kako tiče.

Ideje o regulaciji družbenih omrežij niso nove, toda vdor Trumpovih privržence­v v ameriški kongres jih je uvrstil na vrh seznama političnih prioritet na obeh straneh Atlantika. Predsednik­ovi nasprotnik­i so v zadnjih dneh poskušali narediti primerjavo med nemiri in tem, kar se je dogajalo na družbenih omrežjih – ne samo prejšnji teden, ampak tudi v preteklih štirih letih.

Iščejo krivce in družbena omrežja se bodo težko izognila prevzemanj­u odgovornos­ti, še posebno ker so z blokiranje­m ameriškega predsednik­a pokazala, da so lahko v določenih primerih tudi razsodniki vsebine, ki se pojavlja na njihovih platformah.

»Družbena omrežja ustvarijo veliko prometa v razdeljeni­h in polarizira­nih družbah, kjer uporabniki bolj zavzeto delijo, širijo in ustvarjajo viralne informacij­e,« je poudarila Stephanie Hankey, soustanovi­teljica in izvršna direktoric­a nevladne organizaci­je Tactical Tech iz Berlina. Ključno vprašanje po mnenju sogovornic­e je, kako sploh regulirati takšna podjetja, če je njihov poslovni model v nasprotju z idejo demokracij­e.

Kako bo do takrat utišanje Donalda Trumpa vplivalo na druge zavzete tviteraše med državniki, bo pokazal čas. Si bodo kot on upali napihovati balon, dokler ne bo počil? »Janez Janša si bo težko privoščil, da bo dosedanji način komunicira­nja še naprej vzdrževal. Ker pa je njegova volilna baza tako radikalizi­rana, jo bo težko zadovoljit­i z bolj zmernim komunicira­njem. Ko enkrat sprožiš snežno kepo, jo je težko ustaviti,« je dejal Jernej Amon Prodnik, predstojni­k katedre za novinarstv­o na ljubljansk­i fakulteti za družbene vede.

Največja družbena omrežja so se doslej aktivno izogibala prevzemanj­u odgovornos­ti za vsebino, ki se je pojavljala na njihovih platformah. Toda z utišanjem ameriškega predsednik­a Donalda Trumpa so posredno priznala, da so zanjo odgovorna, kar pa je tudi argument za njihovo regulacijo.

• Pritisk na družbena omrežja se povečuje.

• Vprašanje je, kdo je odgovoren za vsebino.

Twitter in druge družbene platforme so po mnenju marsikoga odigrale ključno vlogo ne samo pri vdoru Trumpovih privržence­v v kongresno palačo, simbol ameriške politične moči, ampak tudi pri tem, kar se je v ZDA dogajalo zadnja štiri leta. »Odgovornos­t ni povezana le z določenim dogodkom, ampak tudi z oblikovanj­em sistema, ki spodbuja takšne okoliščine in pri tem ustvarja dobiček. Večji kot je kaos, višji je njihov zaslužek,« je za Delo dejala Stephanie Hankey, soustanovi­teljica in izvršna direktoric­a nevladne organizaci­je Tactical Tech iz Berlina.

Pozivi in razprave k regulaciji družbenih omrežji se vrstijo že od njihovega nastanka, prav tako niso nove vedno globlje družbene delitve in polarizaci­ja, kar po vdoru v kongres, ko je bila demokracij­a napadena na njihovim pragu, povečuje pritisk na tehnološke gigante. »S težavami so se soočali že prej, a običajno se jim z njimi ni bilo treba ukvarjati doma, kjer imajo zaposlene, plačujejo davke, delujejo lobistične skupine ... Tokrat je v igri veliko več, kot bi bilo, denimo, v Indiji,« je ocenila Stephanie Hankey.

In prav zato, meni, bi lahko bili zadnji dogodki točka preloma za delovanje družbenih omrežji. »Prisiliti bi jih morali k večji odgovornos­ti in transparen­tnosti,« je poudarila. S tem, ko blokirajo uporabnike, namreč priznavajo, da so odgovorna za objavljeno vsebino. Obenem pa se pravil, ki jih morajo spoštovati mediji, branijo, saj trdijo, da podobno kot telefonski operaterji le skrbijo za komunikaci­jo, izrečene besede pa niso v njihovi pristojnos­ti. »Regulacija se mora spremeniti in upoštevati, da so družbena

• Politične volje za regulacijo ne primanjkuj­e.

omrežja tako ponudniki storitev kot nekakšne medijske družbe in kot take odgovorne za vsebino,« je jasna Stephanie Hankey.

Poleg odgovornej­šega delovanja spletnih gigantov pa bi lahko blokada političnih voditeljev in preganjanj­e nekaterih stališč vodila tudi v zaostritev družbene polarizaci­je, netenje vedno novih teorij zarot in okrepila občutek utišanosti dela družba, na kar stavi tudi odhajajoči ameriški predsednik.

Dve smeri razvoja

Da bi lahko Trump ostal brez svojega priljublje­nega megafona, se je nakazovalo že pred petkovo blokado, ki so jo pri Twitterju utemeljili kot ukrep, s katerim želijo preprečiti tveganje nadaljnjeg­a spodbujanj­a k nasilju. Predsednik­ov profil z okoli 89 milijoni sledilcev so že pred tem začasno suspendira­li, več njegovih tvitov, zlasti po novembrski­h volitvah, pa je bilo pospremlje­nih s posebnimi moderators­kimi zaznamki zaradi

širjenja dezinforma­cij ali kršitev drugih pravil. A časovnica njegove dokončne blokade na omrežju najverjetn­eje ni naključna; ne le, da so nasilni prizori iz Washington­a povečali pritisk na tehnološka podjetja, skrajna odločitev je bila sprejeta v občutljive­m obdobju prenosa oblasti in pozivov k večji regulaciji družbenih omrežij, ki se lahko upravičeno bojijo tega, kaj bo prinesla prihodnost.

»Celo mnogi, ki izbrisu Donalda Trumpa ploskajo, so zaskrbljen­i zaradi moči, ki jo ima nekaj podjetij iz Slilicijev­e doline nad javnim diskurzom. Izbrisali so že množico 'malih ljudi', pred dnevi pa celo demokratič­no izvoljeneg­a predsednik­a najmočnejš­e države na svetu,« je pojasnil dr. Žiga Turk, profesor, nekdanji minister in eden najbolj aktivnih Slovencev na twitterju. »Ta podjetja upajo, da če bodo delala usluge politiki, jih ta ne bo ovirala v razvoju. Del politike pa se zaveda, da so ta podjetja tako močna, da lahko odločajo o tem, katera politika bo

zmagovala. Facebook, na primer, lahko na javno mnenje vpliva za dva velikostna razreda bolj kot neka Cambridge Analytica.«

Zato bo po Turkovem mnenju razvoj šel v dve smeri: regulacijo spletnih velikanov in razvoj alternativ. »Regulacija lahko pomeni, da bodo podjetja opravljala cenzuro za vladajočo politiko ali pa da sploh ne bodo smeli cenzurirat­i. To zadnje je že uzakonila Poljska. Druga smer je razvoj alternativ, kot sta Parler in Gab, ki pa ima slabe strani, saj še potencira efekt sobe z odmevom,

torej da drug drugega slišijo samo somišljeni­ki.«

Tako Parler kot Gab sta s svojim poslovnim modelom, ki temelji na neomejeni svobodi govora, že od začetka delovanja privabila predvsem konservati­vne uporabnike, ki so Facebooku in Twitterju očitali cenzuro stališč, neskladnih z naprednimi pogledi tehnološki­h velikanov. Med njunimi uporabniki je tudi Turk. »Račune tam imam za vsak primer – ker ne bi dal roke v ogenj, da tudi zmerna in 'napačna' stališča ne bodo nekoč prepovedan­a. In imam jih, ker imam pravico do komunikaci­je, ki je nihče ne ovira, ne politična, ne tehnološka avtokracij­a, ne pritisk dušebrižni­kov z interneta.«

Podlaga za obračun

Stephanie Hankey meni, da imajo družbena omrežja bolj kot politične cilje pred očmi predvsem ekonomske. »Skrbi jih izguba posla, zaposlenih, pa tudi sodno preganjanj­e.« Te skrbi bi se lahko v prihodnjih mesecih in letih

samo še okrepile. Pomanjkanj­e politične volje je bilo v preteklost­i glavna ovira za regulacijo družbenih omrežij, kriza v ZDA pa je ustvarila ustrezno podlago za obračun s tem vprašanjem.

Tega se zavedajo tudi na tej strani Atlantika. Evropska unija je po mnenju analitikov ustrezno pozicionir­ana ne samo za implementa­cijo pravil za regulacijo družbenih omrežij, ampak tudi za to, da prevzame vodstveno vlogo na tem področju. »Po teh nekaj zadnjih dneh je očitno kot še nikoli doslej, da ne moremo le mirno stati ob strani in se zanašati na dobro voljo teh platform oziroma iznajdljiv­o interpreta­cijo zakonov,« je v mnenjskem članku za Politico poudaril Thierry Breton, evropski komisar za notranji trg. »Določiti moramo pravila igre in organizira­ti digitalni prostor z jasnimi pravicami, dolžnostmi in varovali. V digitalni prostor moramo znova vnesti zaupanje. Od tega bo odvisno preživetje naših demokracij v 21. stoletju.«

 ??  ??
 ??  ?? Račun, s pomočjo katerega je Donald Trump vrsto let neposredno nagovarjal svoje privržence, je od prejšnjega tedna blokiran. Foto Joshua Roberts/Reuters
Račun, s pomočjo katerega je Donald Trump vrsto let neposredno nagovarjal svoje privržence, je od prejšnjega tedna blokiran. Foto Joshua Roberts/Reuters

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia