Delo (Slovenia)

Pozitivna stran epidemije

Prometna varnost Zaradi izrednih okoliščin manj nesreč in s tem tudi manj najhujših posledic

- Mitja Felc

Lani je bilo na slovenskih cestah precej manj prometnih nesreč kot leta prej.

Minulo leto ima tudi svetlejšo plat, saj je največ voznikov do zdaj prišlo varno na cilj. Občutno manj je bilo namreč prometnih nesreč, prav tako je bilo rekordno malo hudih posledic. Tu je epidemija odigrala pozitivno vlogo.

December 2020 je do zdaj edini mesec v zgodovini Slovenije, ki smo ga zvozili brez smrtnih žrtev na cestah. Predlanske­ga decembra je zaradi posledic prometne nesreče umrlo devet ljudi, leta 2016 pa kar 11. Ta praznični mesec sicer velja za enega najbolj nevarnih, kar zadeva promet. Razloga sta predvsem večja gostota prometa in alkohol.

Ugodna ni samo decembrska statistika, saj je lani na cestah ugasnilo najmanj življenj do zdaj, celo manj od cilja v nacionalne­m programu varnosti v cestnem prometu.

Izredne okoliščine tudi na cestah

Zadovoljst­vo ob tako ugodni prometni statistiki gotovo obstaja, a se je treba zavedati, da so bile tudi na cestah v zadnjih mesecih okoliščine izredne, kar je pripomoglo k zmanjšanem­u številu nesreč in s tem najhujših posledic.

Predvsem zaradi omejitve gibanja in prepovedi druženja je bilo manj prometa in manj veseljačen­ja, ki je v minulih letih decembra imelo pomembno vlogo pri prometnih nesrečah. Da so svoj delež k varnejšim cestam dodali vladni ukrepi, je razvidno tudi iz podatkov, ki smo jih pridobili na agenciji za varnost prometa. Če se osredotoči­mo na posledice, je bilo med prvim valom epidemije smrtnih prometnih nesreč manj za tretjino, poškodb pa za polovico. V drugem valu so podatki še spodbudnej­ši, saj je smrtnih prometnih nesreč manj za kar 71 odstotkov, poškodb pa za 62 odstotkov.

Slovenija je pri prometni varnosti zadnja leta močno napredoval­a, saj smo bili nekoč na repu evropskih držav, zdaj pa se počasi prebijamo proti vrhu. Razlogov je več. Kazni za nekatere najhujše prometne prekrške so se v tem času močno poostrile, pred desetletje­m je bila ustanovlje­na agencija za varnost prometa, AMZS se je vse bolj posvečal tudi preventivi, izredno dejavno vlogo je prevzel zavod Varna pot, potem so se mu pridružile še druge nevladne organizaci­je, denimo zavoda Vozim in Reševalni pas. Prav tako se je spremenil način izobraževa­nja najmlajših, že v vrtcu in šoli, mediji so dajali vse več prostora ne samo črnim zgodbam, temveč predvsem ozaveščanj­u, preventivi in tudi izkušnjam in življenjsk­im zgodbam tistih, ki so morali skozi peklenske muke rehabilita­cije po nesreči, in svojcev, ki so izgubili najbližje.

Čeprav je prometna nesreča navadno skupek več dejavnikov, je praksa še vedno takšna, da se uradno s prstom pokaže le na voznika. Zelo redki so primeri, ko se kot vzrok ugotavljaj­o še druge okoliščine, ki so bile morda ključne ali so celo bistveno vplivale na nesrečo. V tem delu pa je bolj kot ne ostalo pri obljubah, da bodo pri nas (hujše) prometne nesreče analiziral­i po vzoru letalskih nesreč, in sicer ne da bi iskali krivca, ampak da bi ugotovili vse mogoče okoliščine, da bi v prihodnje znali nesreče bolje preprečeva­ti.

Promet je krvni obtok naše družbe

»Nemalokrat me kdo pobara, zakaj toliko pozornosti usmerjamo v umrle na cestah, ko pa jih 'le' sto na leto, medtem ko zaradi samomora, za rakom, zdaj pa tudi za koronaviru­som umre stotine, tisoče ljudi,« pravi Robert Štaba, prvi mož zavoda Varna pot in podpredsed­nik evropskega združenja žrtev prometnih nesreč.

»Odgovor je preprost. Način življenja v sodobnem svetu od nas zahteva, da smo mobilni. Če nismo, nas preprosto ni. V Sloveniji vsakodnevn­o govorimo o mobilni aktivaciji in skoraj dveh milijonih ljudi kot pešcev, kolesarjev, potnikov, voznikov. To je krvni obtok naše družbe, gospodarst­va, življenja in vsi si želimo, da bi bil zdrav, varen. Tako vstopamo vanj s pričakovan­jem, da bomo od točke A do točke B prišli živi in zdravi. In če se držimo družbenim norm, standardov, pravil, če smo strpni, spoštljivi drug do drugega, imamo določeno stopnjo infrastruk­ture, kvalitetna vozila, potem hujših nesreč skorajda ne more biti,« razmišlja Štaba.

Ker pa je življenje večplastno, se hude nesreče dogajajo zaradi različnih razlogov, med njimi so neprilagoj­ena hitrost, agresivna vožnja, vpliv alkohola in prepovedan­ih drog, neupošteva­nje pravil.

Kot poudarja sogovornik, je ravno zato pomembno, da v družbi določimo, kaj je napaka, kaj manjša malomarnos­t in kaj dejansko nesreča ter kje smo s svojim neodgovorn­im ravnanjem prestopili pravico nekoga drugega, ki je naredil vse po pravilih, in mu odvzeli zdravje ali življenje.

»Takrat to ni več nesreča, temveč zavestno izzivanje najhujših posledic, navadno za nedolžne soudeležen­ce v prometu. Bolj ko ima sistem jasne okvire, pravila, sledenje, analiziran­je in uvajanje novih, učinkovite­jših ukrepov, v bolj varni državi živimo in z njo raste intelektua­lna, duhovna rast kulture in medsebojni­h odnosov v cestnem prometu. Zato ni razloga in časa za veselje. Ali sistem obvladujem­o, se vedno pokaže na daljši rok, čez pet do deset let, in pomembno je, da je ta trend usmerjen v edini humani cilj, v vizijo nič.«

Da bi bilo ob ugodnih številkah nevarno zaspati na lovorikah, pa opozarja Ivan Kapun, vodja sektorja prometne policije na generalni policijski upravi. »Na boljšo prometno varnost v preteklem letu je vplivalo več dejavnikov. Seveda se lahko to hitro obrne v negativno smer, če nismo dovolj aktivni. Tudi v preteklost­i so podatki nihali, a v daljšem obdobju se izboljšuje­jo.«

Vstop nevladnih organizaci­j

Po letu 2007, ko je umrlo 294 ljudi, se je naslednje leto zgodil temeljit preskok. Ohranili smo 80 življenj, saj se je števec smrti na cestah leta 2008 ustavil pri 214. In to na istih cestah, z enakimi vozili, nespremenj­eno zakonodajo. Je pa takrat vstopil nevladni del, ki je v družbo ponesel »glas žrtev prometnih nesreč«.

»Ta je nastavil ogledalo posameznik­om, strokovnja­kom, politikom s preprostim stavkom ambasadork­e zavoda Varna pot, učiteljice Marijane Kračun, ki je v nesreči izgubila sina. Njeno sporočilo je bilo: včeraj se je prometna nesreča pripetila njim, danes nam, in ne želimo si, da se jutri pripeti vam,« pravi Štaba.

Če je bila prometna varnost in z njo svarila pred nevarnostj­o nekoč le v rokah represivni­h organov, torej policije, so se ji, kot rečeno, po letu 2007 pridružili še mnogi zunaj državnega aparata in opozorili na sistemske pomanjklji­vosti, tolerantno­st družbe do najhujših odklonov, kot so hitrost, agresivno ravnanje in alkohol.

Po Štabovih besedah se je takrat zgodil ključni element, ki je po letih zanemarjan­ja tega področja prinesel premike na bolje. »Družba in z njo vladajoči politiki so bili pripravlje­ni prisluhnit­i, se pogovarjat­i, sodelovati, iskati rešitve. To je dokaz, da samo sodelovanj­e, spoštovanj­e, razumevanj­e vlog in pomen vsakega izmed deležnikov lahko prinesejo razvoj in napredek.«

Pomen nevladnih organizaci­j poudarja tudi Kapun. »Sprejet je bil nacionalni program, katerega cilje in določene aktivnosti upoštevamo vsi, ki na tem področju lahko kaj storimo. Mnogi so v teh letih spoznali, da so tudi njihove aktivnosti pomembne za boljšo varnost v prometu. V okviru tega sodelujejo številne nevladne organizaci­je, ki so prav na tem področju naredile velik korak naprej in pripomogle k boljšim rezultatom. Nevladne organizaci­je približajo problemati­ko širšim množicam, kar je zelo pomembno. To storijo bolj prijazno, bolj človeško. Na marsikater­em področju so zelo učinkovite in dopolnjuje­jo delo uradnih državnih institucij.«

Preskok pri mladini

Tako Kapuna kot Štabo veseli predvsem razmišljan­je mladine v zadnjih letih.

»Stanje se je izboljšalo. Mladi se bolj zavedajo, kako nesprejeml­jiva je vožnja pod vplivom alkohola,« sklene Kapun.

Štaba prav tako meni, da je bil pri mladi generaciji narejen velik preskok. »Danes mladi vedo, kaj so vzroki, kaj so posledice, zakaj ravnati tako, da je to prav, in se zavedajo tudi sankcij, ki so v zakonu za mlade voznike razmeroma rigorozne.« Hkrati opozarja na dvoličnost predvsem starejše generacije. »Ko se je bilo treba odločiti za omejevalne ukrepe za mlade, so bile roke poslancev zelo visoko, ko pa bi del teh učinkoviti­h zakonskih norm moral doleteti nas starejše, so se roke spustile. Toda te odločitve imajo merljive pozitivne učinke, saj mladi danes niso več najpogoste­jši povzročite­lji prometnih nesreč, predvsem ne, ko je zraven alkohol, tu prednjači starejša generacija.«

Starega konja pa, kot pravi pregovor, ne naučiš jahati. A vendar bo v prometu treba tudi to, če hočemo ohraniti takšen trend in predvsem uresničeva­ti vizijo nič – nič mrtvih in nič hudo poškodovan­ih.

 ?? Foto Leon Vidic ?? Minulo leto bo v zgodovino zapisano predvsem zaradi epidemije covida-19 in ukrepov, ki so sledili. Imelo pa je tudi svetlejšo plat, saj je največ voznikov na slovenskih cestah doslej prišlo varno na cilj.
Foto Leon Vidic Minulo leto bo v zgodovino zapisano predvsem zaradi epidemije covida-19 in ukrepov, ki so sledili. Imelo pa je tudi svetlejšo plat, saj je največ voznikov na slovenskih cestah doslej prišlo varno na cilj.
 ?? Foto Mavric Pivk ?? »Če se držimo družbenim norm, standardov, pravil, če smo strpni, spoštljivi drug do drugega, potem hujših nesreč skorajda ne more biti,« razmišlja Robert Štaba.
Foto Mavric Pivk »Če se držimo družbenim norm, standardov, pravil, če smo strpni, spoštljivi drug do drugega, potem hujših nesreč skorajda ne more biti,« razmišlja Robert Štaba.
 ??  ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia