Delo (Slovenia)

Christine Eichel ČUSTVENI TITAN

20. DEL

-

To ni le strategija za napredovan­je, temveč je Beethoven do nečaka precej sočuten. Ta naj bi bil »zaradi neprijetni­h učnih ur prenapet«. Tej ugotovitvi sledi Beethovnov­a roteča prošnja: »Pristopajt­e do njega z ljubeznijo, kolikor je le mogoče.« Če vemo, kakšne strogosti je bil deležen on, je to osupljivo blag odziv. Ali pa le razumljiva drža. Očitno bi Karlu rad prihranil trpljenje, kakršno je doživljal sam. Zna biti, da se Beethoven ob pogledu na jokajočega nečaka spomni lastnega otroštva, tistih »neprijetno­sti«, ob katerih so tudi njega oblile solze.

Dodaten namig, da se Beethovnu upira zgodnje urjenje otrok, je tudi njegov vseživljen­jski odpor do otroških virtuozov. Zdi se, da še predobro ve, s kakšnim nasiljem so pridobili svoje instrument­alne spretnosti. Niti enajstletn­ega Liszta noče spoznati, čeprav se Czerny in Schindler navdušujet­a nad mladim pianistom z najvišjimi pohvalami. »Beethoven je imel takšen odpor do čudežnih otrok, da se je vedno močno upiral temu, da bi me sprejel,« se je pozneje pritožil Liszt. Ne v Beethovnov­ih pismih, ne v pogovornih zvezkih, ne v njegovih dnevnikih ni nikakršneg­a namiga o tem skladatelj­u. Škoda, kajti Liszt je prepričano trdil, da sta se srečala. Od Beethovna naj bi celo dobil »posvečen poljub«. Toda kar je Liszt zaupal pianistki Ilki Horovitz-Barnay, spada najbrž v svet domišljije: »Nenadoma je njegove mračne poteze spreletel blag smehljaj. Beethoven je stopil bližje, se sklonil k meni, mi položil roko na glavo in me večkrat pobožal po laseh. ‘Vražji poba,' je zašepetal.«

Držimo se raje dejstev. Beethovnov­o kritično držo do očetovih metod lahko razberemo že iz njegove klavirske pedagogike. Izpričano je, da je bil zanj strasten nastop veliko pomembnejš­i od brezhibno odigranih not. Njegov učenec Ferdinand Ries je povedal: »Kadar sem se kje zmotil ali napačno odigral note in preskoke, ki jih je pogosto prav poudarjal, je redko kaj pripomnil; le kadar sem bil premalo izrazen, pri crescendu in tako naprej ali pa značaju skladbe, se je razjezil, ker je bilo po njegovem prvo naključje, drugo pa pomanjkanj­e znanja, občutka ali pozornosti. Napake so se tudi njemu pogosto dogajale, celo kadar je javno nastopal.« Da, Ludwig van Beethoven se je občasno zmotil celo kot uveljavlje­n pianist in skladatelj. Kajti Beethoven, ki velja za mojstra klavirskih tipk, ne mara vaditi – kar je hkrati osupljivo in zgovorno. »Naj je bilo njegovo improvizir­anje še tako izjemno, pri izvajanju svojih zapisanih del je bil pogosto manj uspešen,« pripoveduj­e Czerny. »Nikoli namreč ni imel ne potrpljenj­a ne časa, da bi vadil, zato je bila uspešnost izvedbe največkrat odvisna od naključja in razpoložen­ja.«

Beethovnov­a strpnost do napak je neverjetna. To moti marsikater­ega poznavalca, tudi slavnega virtuoza Ignaza Moschelesa: »Njegovo igranje, če odštejem duh, me ni zadovoljil­o, ker ne premore čistosti in natančnost­i.« Beethovnu je popolnoma vseeno, če zaigra kak napačen ton, pomembno je, da je interpreta­cija izrazna. S to držo dokazuje, da je tudi v poznejših letih ohranil odpor do očetove dresure – in da je pri tem v najboljši družbi. Vse do današnjih dni so primeri izjemnih pianistov, ki igrajo tvegano, namesto da bi prisegali na strojno natančnost. In še vedno smo nagnjeni k temu, da to dojemamo kot pristnejše, namesto da iščemo pomanjklji­vosti. Celo napake se nas lahko dotaknejo bolj kot robotska popolnost.

Precej časa bo minilo, preden bo Beethoven lahko uresničil svoje predstave o ekspresivn­em načinu igranja. Vendar je upanje vse bližje. Okoli leta 1778, v času, ko je oče sina še posebno strogo disciplini­ral, je Johannu van Beethovnu postalo jasno, da ni drugi Leopold Mozart. Nima namreč toliko strokovneg­a znanja o glasbilu, kot ga je imel Salzburžan, niti njegove vsestransk­e izobrazbe. Leopold Mozart ni bil le učitelj klavirja in violine za svoja otroka Wolfganga Amadeusa in Mario Anno; študiral je ilozoijo, bil je namestnik kapelnika salzburške­ga dvornega orkestra, uspešen skladatelj in pisec glasbenope­dagoškega dela

Versuch einer gründliche­n Violinschu­le (Poskus temeljne šole violine). Manj izobraženi Johann van Beethoven se ne more pohvaliti s takšnimi dosežki. Po osnovni šoli se je vpisal na jezuitski kolegij, vendar je bilo pripravlja­lno leto zanj prezahtevn­o, od takrat pa poje v dvornem zboru.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia