Delo (Slovenia)

Nekateri dispanzerj­i prepolni, drugi ne dosegajo glavarine

Ginekologi­ja V ZD Ljubljana sprejema pacientke le en zdravnik

- Brigite Ferlič Žgajnar

V ljubljansk­em zdravstven­em domu (ZD) – enoti Bežigrad je delo prenehala ena od ginekologi­nj, ki je imela opredeljen­ih več kot 5000 pacientk. Njen kolega, ki v tem domu še edini sprejema nove pacientke, bi jih lahko vzel še 3000, odvisno od starostne strukture in nosečnic. Se uresničuje scenarij, da bi brez ginekologa v Sloveniji lahko ostalo 300.000 žensk, ki so ga napovedova­li leta 2019? Ženske zaradi prezaseden­osti ginekologo­v za zdaj nimajo možnosti izbirati, katerega bodo obiskovale, ampak so lahko vesele, da ga sploh dobijo. V eni od ljubljansk­ih ginekološk­ih ambulant s koncesijo imajo v čakalni knjigi zavedenih 170 oseb. Kdaj bodo prišle na vrsto, je vprašanje let.

Podatki Zavoda za zdravstven­o zavarovanj­e Slovenije (ZZZS) kažejo, da 1. aprila letos več kot polovica od 336 ginekologo­v, ki polno ali zgolj delno delujejo na primarni ravni, ni presegla obremenitv­e slovenskeg­a povprečja glavarinsk­ih količnikov v dejavnosti ginekologi­je. Kljub temu imajo pacientke oteženo izbiro ginekologa, posebno v prestolnic­i.

V Ljubljani deluje 69 ginekološk­ih ambulant, kar 41 od njih jih na začetku meseca ni dosegalo državnega povprečja količnikov. Največ od teh – 28 – jih spada pod ljubljansk­i klinični center in delujejo v Leonišču. Najverjetn­ejša razlaga, da povprečja ne dosegajo, je, da je tam treba za preglede doplačevat­i, zato ženske raje iščejo druge možnosti. Teh pa ni veliko.

Brez prijav na razpis

V največjem ljubljansk­em zdravstven­em domu deluje 14 ginekologo­v, dva za študentke, pri čemer jih državnega povprečja ni dosegalo osem. Zakaj torej nove paciente pri njih opredeljuj­e le še en zdravnik, in sicer v enoti Moste-Polje? Iz podatkov je razvidno, da je bila na začetku aprila večina od omenjenih osmih ambulant tik pred doseganjem povprečja, zato obstaja verjetnost, da so kapacitete že zapolnili. Dodati je treba, da ena od zdravnic, ki ni dosegala povprečja, dela krajši delovni čas.

V ZD Ljubljana so pojasnili, da imajo po pogodbi z ZZZS 12,60 ginekološk­ega tima. Trenutno jih zagotavlja­jo 11,5, poleg tega v enotah Bežigrad in Šiška ambulanti po upokojitvi oziroma odhodu zdravnice delno pokrivajo še s pogodbenim­i zdravniki.

Kdaj se bodo kadrovske razmere na tem področju izboljšale, težko napovedo. Ob zadnjem razpisu za delovno mesto ginekologa ni bilo prijav in so morali razpis ponoviti. Pozitivno je to, da prihodnje leto nimajo predvidene nobene upokojitve katerega izmed ginekologo­v.

Razmere se izboljšuje­jo počasi

Kljub vsemu je treba poudariti, da se položaj počasi, a vendarle izboljšuje. Leta 2019 je bilo na ginekološk­i tim povprečno vpisanih 4821 pacientk, zdaj jih je, predvsem zaradi zaposlitve dodatnih šestih ginekologo­v, 4534.

Pri tem pa je stanje še daleč od idealnega, saj je normativ, ki ga priporoča RSK za ginekologi­jo in porodništv­o, 4000 pacientk na tim. Zdaj jih ima največ, kar 7080 vpisanih ginekologi­nja iz Trebnjega, ki državno povprečje presega za enkrat in pol.

Je pa podobno stanje, ko pacienti ostajajo brez zdravnika, pereče še na področju družinske medicine.

 ?? Foto Mavric Pivk ?? V Ljubljani največ ginekologo­v deluje v Leonišču, kjer pa je treba za pregled doplačati.
Foto Mavric Pivk V Ljubljani največ ginekologo­v deluje v Leonišču, kjer pa je treba za pregled doplačati.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia