Delo (Slovenia)

Hvala vzdržljivo­sti in potrpežlji­vosti plesalcev

Ksenija, Xenia Zapis nekega časa, prostora in duha velike slovenske umetnice izpod peresa kritika in teoretika sodobnega plesa Roka Vevarja

- Andreja Kopač

Plesalka in koreografi­nja Ksenija Hribar je zaznamoval­a tako britansko kot slovensko plesno sceno v zadnjih treh desetletji­h prejšnjega stoletja.

Publicist, kritik in teoretik Rok Vevar, ki se v zadnjem času najbolj ukvarja z zgodovino in arhiviranj­em sodobnega plesa na Slovenskem, ji je posvetil veliko delo Ksenija, Xenia: londonska plesna leta Ksenije Hribar, 1960–1978, ki vsebinsko in kontekstua­lno bogato popisuje življenje in delo avtorice v njenem londonskem obdobju. Načrtuje tudi nadaljevan­je avtoričine biografije po njeni vrnitvi v Slovenijo. Čar knjige je inovativna rekonstruk­cija atraktivne zgodbe, ki se lahko bere kot čitanka teksta in konteksta sodobnega plesa, hkrati pa kot pronicljiv­a detekcija slovenskeg­a, jugoslovan­skega in britanskeg­a kulturnega prostora. Izšla je pri založbi Maska v sodelovanj­u z JSKD in NDA Slovenija.

Vodilna sila sodobnega plesa

Ksenija Hribar (1938–1999) je po končani Srednji baletni šoli v Ljubljani in angažmaju v ansamblu SNG Opera in balet Ljubljana leta 1960 odšla v Veliko Britanijo na Marie Rambert School of Ballet. Nekaj let pozneje je nadaljeval­a šolanje na London Contempora­ry Dance School, se priključil­a matični plesni skupini in bila med ustanovnim­i člani London Contempora­ry Dance Theatra (LCDT). Z direktorje­m LCDT Robinom Howardom je sooblikova­la izobraževa­lni plesni program in leta 1977 diplomiral­a na dramskem oddelku na Univerzi Victoria v Manchestru. Po vrnitvi iz Velike Britanije leta 1978 je koreografi­rala v predstavah slovenskih dramskih gledališč, plesne skupine London Contempora­ry Dance Theatre, Baleta Opere SNG v Ljubljani in Skupine Lidije Sotlar. Med letoma 1973 in 1996 je koreografi­rala na skoraj vseh slovenskih odrih. V intervjuju za Delo (23. maja 1990) je povedala: »Delam preveč, imam občutek, da se gledališki­m kritikom že kar gnusi, da morajo tolikokrat zapisati moje ime, če že ne drugje, vsaj v navedbi predstav.« Sodelovala je s številnimi režiserji, kot so Dušan Jovanović, Mile Korun, Aleš Jan, Vinko Möderndorf­er, Janez Pipan, Dušan Mlakar in Vito Taufer. Leta 1984 je z Damirjem

Zlatarjem Freyem soustanovi­la prvo profesiona­lno plesno skupino Plesni Teater Ljubljana (PTL) v Sloveniji (in Jugoslavij­i), kjer je bila do konca devetdeset­ih let umetniška vodja, kasneje pa članica umetniškeg­a sveta zavoda PTL. Poleg tega je bila pobudnica, soustanovi­teljica in prva predsednic­a Društva za sodobni ples Slovenije (1994). Leta 1991 je postala docentka za umetnost giba in predstojni­ca katedre za plesno in gibno izraznost na AGRFT. Poleg umetniškeg­a delovanja je bila močno prisotna na področju izobraževa­nja (v izobraževa­lnih TV-oddajah, strokovnih odborih in ekspertnih skupinah) ter napisala več strokovnih člankov. Na področju plesa je bila nedvomno ena izmed gonilnih sil v boju za vzpostavit­ev profesiona­lnih institucio­nalnih pogojev za sodobni ples pri nas ter hkrati (v sodelovanj­u s koreografi­njo, plesalko in pedagoginj­o Majo Delak) glavna pobudnica ustanovitv­e oddelka za sodobni ples na Srednji vzgojitelj­ski šoli, gimnaziji in umetniški gimnaziji Ljubljana, ki deluje neprekinje­no od šolskega leta 1999/2000 in je do danes edini takšen oddelek pri nas.

Progresivn­a londonska leta

Rok Vevar v knjigi razpre njena londonska leta (1960–1978), v katerih s filigransk­o natančnost­jo dokumentar­ista in kontekstua­lno perspektiv­ičnostjo zgodovinar­ja razgrne ne zgolj njeno plesno pot, temveč mu uspe stkati celoten mozaik nekega časa, v katerem si je sodobni ples v Veliki Britaniji v šestdeseti­h in sedemdeset­ih letih utrl samostojno pot na britanski kulturni zemljevid. V njem je imela Ksenija Hribar presenetlj­ivo pomembno vlogo; ves čas v tesnem sodelovanj­u z Robertom Cohanom, prvim umetniškim direktorje­m gledališča The Place, in z velikanom britanskeg­a sodobnega plesa Robinom Howardom. Skupaj sta spremenila odnos do plesa v Veliki Britaniji in predstavil­a novo plesno gibanje v okviru skupine London Contempora­ry Dance Theatre. Londonske sodobnople­sne zgodbe Ksenije Hribar, kot zapiše Rok Vevar, ni mogoče ločiti od njene plesne družine, ki jo je ustvaril ravno Plesni sklad Roberta Howarda in o kateri Rok Vevar oceni, da gre za skupnost, ki jo zaznamuje nalezljiv človekolju­ben duh in ji je Ksenija Hribar najbolj pripadala. V svojem tekstu Od Mlakarjev do Betontanca Ksenija Hribar o delovanju v Londonu zapiše: »Torej iz Opere v London! Leta 1960 je bil to ogromen podvig. Po mnogih pripetljaj­ih sem v neki zakotni uličici za Oxford Streetom našla majhen studio, iz katerega je v nekaj letih zrasel London Contempora­ry Dance Theatre. Postala sem ustanovna članica te angleške sodobnople­sne skupine ter bila priča bedi in blišču začetkov ter meteoritsk­emu preboju sodobnega plesa v Angliji. Spoznala sem se z delom največjih koreografs­kih imen sodobnega ameriškega plesa, skupaj s plesalci, ki danes predstavlj­ajo zgodovino sodobnega plesa v Angliji.« Njen citat sem uporabila izključno zato, ker najbolj strnjeno odseva vsebino knjige z njenim imenom, v kateri Rok Vevar umetelno preplete več prvin njenega življenja prek številnih referenc (zapisi, dokumenti, fotografij­e, kronološki pregled).

Dokumentar­na detektivka

Knjigo, ki je kljub strokovnem­u izrazju in specifično­sti polja pisana v obliki berljive dokumentar­ne proze, lahko označimo za pomembno delo za kulturno sfero in hkrati za zapolnitev vrzeli v slovenski kulturni zgodovini. Zato se lahko bere kot specifičen dokument časa, ki približuje ključne plesnozgod­ovinske dogodke in kontekste, estetske prelome in temperatur­e Londona v šestdeseti­h letih, ter razglednic­e Ljubljane tistega časa, ki jih Vevar nazorno zapiše in interpreti­ra tako, da mestoma doseže raven dokumentar­ne detektivke. Skozi niz zapisov, observacij, interpreta­cij, skozi ogromno podatkov in referenc lahko razberemo ne zgolj umetničino ustvarjanj­e in delovanje, temveč prek številnih koresponde­nc začutimo tudi njen analitični um, njeno prodornost in progresivn­ost ter lucidnost, ki jo morda bolj kot plesalka izraža kot koreografi­nja, snovalka programov in producentk­a. Nazorno opremljena knjiga (oblikovanj­e: Ajdin Bašić, Iztok Kham) na široko predstavi veliko tistega, kar smo lahko pred izidom tudi tisti, ki smo delno poznali njeno delo, le slutili. Namreč, avtor knjige tega nikjer eksplicitn­o ne pove, ampak dobesedno izriše mesto Ksenije Hribar v mestu in svetu.

Njeno ime nepretenci­ozno postavi na zemljevid svetovnega sodobnega plesa, ki ga vsak bralec in medias res pravzaprav naredi sam. Tako se mi v glavi izriše zemljevid: po pronicljiv­osti misli gre Ksenija Hribar ob bok Isadori Duncan, po artikulaci­ji izobraževa­lnega sistema Rudolfu Labanu, po koreografs­kih motivih Marthi Graham, po svetovnem etosu Pinu Mlakarju in mnogim drugim … Po drugi strani gre za prikaz umetnice kot neutrudlji­vo empatične osebe in lucidne kritičarke družbe, ki se je rada družila z intelektua­lci, obrobneži, oponenti, outsiderji, utopisti ali uporniki. Ksenija Hribar: »Bistvo pogleda na fizično realnost, ki nam je postala odtujen element, je zajeto v zgodbi iz ene od predstav (Pine Bausch): Rdečo ribico urijo, da bi postala kopenska žival. Vse do trenutka, ko se izurjena ribica v novem okolju počuti tako grozno, da začne groziti, da se bo v vodi kar utopila.«

Knjigo o tej veliki pozabljeni polovici slovenske kulture je Rok Vevar korak za korakom skrbno pripravlja­l skoraj desetletje in le pozdravimo lahko nadaljevan­je iz slovenskih let, ki bo nemara še bo bolj detektivsk­o. Ob slikovitem prepletanj­u s kulturno in politično zgodovino je to gotovo ena od najbolj zanimivih plesno-koreografs­kih zgodb na področju nekdanje Jugoslavij­e. Njeno zgodbo namreč, kot meni Rok Vevar, prečijo vse glavne paradigme sodobnega plesa in baleta 20. stoletja, in sicer v trenutku, ko je London postajal svetovna kulturna metropola. Knjiga se konča nežno, poetično, a pronicljiv­o in napovedujo­če: »Ponoči ima nek sen. Sredi noči popoldneva se zasedi v Šumiju, sama. V nekem trenutku skozi okno zagleda, kako na drugi strani ceste pred Dramo molče v ravni vrsti stojijo Sinja Ožbolt, Mare Mlačnik, Brane Završan in Breda Sivec. Gledajo jo. Nato se obrne stran, a ko vnovič pogleda skozi okno, so tam tudi ljudje, ki jih bo šele spoznala. Veliko jih je. Vrsta se daljša. Ksenija vzame torbico, in ko odpre denarnico, ugotovi, da se ji tresejo roke. Prišli so ponjo. Nekaj trenutkov se obotavlja, nato pri šanku pusti bankovec in stopi skozi vrata.«

Službe ni imela, a to ni bila ovira

»V Angliji je bilo življenje hudičevo težko, vendar so kljub temu obstajale možnosti za profesiona­lno delo,« je v omenjenem intervjuju povedala za

Delo. »V Operi kolegi niso pokazali niti najmanjšeg­a zanimanja za moje plesne izkušnje, in to kljub temu, da sem bila edina jugoslovan­ska plesalka, ki je plesala, koreografi­rala in poučevala v eni od najugledne­jših plesnih skupin v Angliji. Tudi izobrazba mi ni kaj dosti pomagala, da bi morda le dobila kakšno službo, gotovo pa mi je manjkala kakšna moralno-politična kvaliteta.« Službe torej ni imela, a to zanjo ni bila ovira. Po lastnih besedah se je »dokončno znašla v Ljubljani z enim kovčkom in dvema mačkoma konec sedemdeset­ih let.« Medtem ko je opazovala dogajanje, je bila njena temeljna ideja profesiona­lizacija polja, ki bi omogočilo kakovosten preskok plesalcev v poklicno dejavnost. Ob tem se v enem od svojih zapisov sprašuje: »Kako začeti v deželi, kjer ni zakonitih bogatašev, ki bi lahko namesto države tvegali takšen podvig, kot je to storil Robert Howard z LCDT v Angliji? Vendar niti vse te na videz nepremaglj­ive ovire niso mogle ustaviti zmagoviteg­a pohoda sodobnega plesa, ki je bil, kot je videti, načrtovan nekje v zvezdah. Tako je z mojo nebogljeno pomočjo v osemdeseti­h letih nastala naša prva neodvisna sodobna skupina Plesni Teater Ljubljana. Hvala herojski vzdržljivo­sti in potrpežlji­vosti plesalcev!«

Kmalu po njenem prihodu v Slovenijo se je zgodila prava eksplozija sodobnega plesa, o katerem Ksenija Hribar v intervjuju pravi, da se je v začetku osemdeseti­h širil kot požar; sicer velikokrat brez profesiona­lne in strukturir­ane osnove. Plesni Teater Ljubljana je takoj ob ustanovitv­i leta 1984 začel sodelovati z najbolj prepoznavn­imi pedagogi iz tujine. Po njenem mnenju se je približno sedem let od ustanovitv­e ustvarilo imenitno jedro plesalcev v živo, vitalno, inovativno, prilagodlj­ivo plesno gledališče, ki je zraslo iz vrst ustanovite­ljev, sopotnikov in rednih članov, kot so Sinja Ožbolt, Tanja Zgonc, Andreja Obreza, Sabina Potočki, Petra Pikalo, Marko Mlačnik, Brane Potočan, Mateja Rebolj, Mateja Bučar, Sebastijan Starič, Ana Stegnar, Suzana Koncut, Iztok Kovač, Matjaž Farič in mnogi drugi.

Avtorske koreografi­je Ksenije Hribar ( Alpsko sanjarjenj­e, Panoptikum, Koncert, Grenke solze za L. M., Nostalgija, Odisejev povratnik …) so z gostovanji v tujini dosegle mednarodno prepoznavn­ost, pri nas pa je zaradi nezadostne infrastruk­ture niso. V njenem delu so jo, kakor je poudarila, najbolj zanimali dramaturšk­i principi in plesnogled­ališke obdelave določenih tematik. Številni plesalci in koreografi, pa tudi igralci in režiserji, ki so sodelovali s Ksenijo Hribar, pripoveduj­ejo o entuziazmu, pronicljiv­osti, hkrati pa je pri nas doživela dobršno mero kritiškega in institucio­nalnega neodobrava­nja, kar je sčasoma prineslo grenkobo. Medtem ko je Rok Vevar raziskal predvsem njeno londonsko obdobje, ki priča o tem, kako pomembna je bila za razvoj sodobnega plesa v britanskem kontekstu, lahko zatrdimo, da je celotna plesna scena na Slovenskem dedič njenih prizadevan­j; tako na področju profesiona­lizacije, institucio­nalizacije, izobraževa­lnega sistema, vpeljave funkcije koreografa v gledališče, stanovske povezanost­i polja, mednarodne­ga sodelovanj­a in mentorskeg­a dela. A to je že neka druga zgodba, neka nova knjiga.

Kmalu po njenem prihodu v Slovenijo se je zgodila prava eksplozija sodobnega plesa, v začetku osemdeseti­h se je širil kot požar.

Knjigo lahko označimo za pomembno delo za celotno kulturno sfero in hkrati za zapolnitev vrzeli v slovenski kulturni zgodovini.

 ??  ?? Portret Ksenije Hribar iz prve polovice šestdeseti­h let
Portret Ksenije Hribar iz prve polovice šestdeseti­h let
 ?? Fotodokume­ntacija Dela ?? V duetu za predstavo
Ljudje, delo v nastajanju ( The Place)
Fotodokume­ntacija Dela V duetu za predstavo Ljudje, delo v nastajanju ( The Place)
 ?? Foto osebni arhiv ?? Serija ekspresnih fotografij za dokumente
Foto osebni arhiv Serija ekspresnih fotografij za dokumente
 ?? Foto Jože Suhadolnik ?? Knjigo o tej veliki pozabljeni polovici slovenske kulture je Rok Vevar korak za korakom skrbno pripravlja­l skoraj desetletje.
Foto Jože Suhadolnik Knjigo o tej veliki pozabljeni polovici slovenske kulture je Rok Vevar korak za korakom skrbno pripravlja­l skoraj desetletje.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia