Delo (Slovenia)

Stroka se bo zaradi strehe spet sestala

Žička kartuzija Sestanek z ministrom brez rešitve, razklana stroka bo argumente za in proti pomični strehi predstavil­a v petek

- Špela Kuralt

Stroka, ki se že četrt stoletja prepira o tem, kakšno streho, če sploh kakšno, naj bi imela cerkev sv. Janeza Krstnika v Žički kartuziji, tudi na včerajšnje­m sestanku z ministrom za kulturo Vaskom Simonitije­m ni dala končnega odgovora. Nova usklajevan­ja strokovno skupino čakajo v petek na ministrstv­u. Del stroke hoče historično rekonstruk­cijo z dvokapno streho, Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) vztraja pri pomični strehi.

Sestanek v Žički kartuziji je sklical minister za kulturo Vasko Simoniti, ki ni dovolil prisotnost­i medijev in tudi izjav prisotnim medijem ni hotel dati. Bolj poveden je bil poslanec Zmago Jelinčič Plemeniti: »Vse je bilo narejeno potihem in na skrivaj. Zakaj mene, ki sem priskrbel denar, nihče ni poklical, mi ni jasno. Sem to tudi izpostavil, pa so bili kar tiho.« Konec leta 2019 sprejeti amandma, ki ga je predlagal prav Jelinčič, je bil namreč tisti, ki je za obnovo Žičke kartuzije zagotovil dva milijona evrov.

Lastnica in upravnica Žičke kartuzije, ki je spomenik državnega pomena, je občina Slovenske Konjice. Stroka se že desetletja pogovarja o obnovi cerkve, mednarodna komisija je leta 2017 predlagala, da bi jo ohranjali kot ruševino. Občina pa je z ministrstv­om za kulturo podpisala pogodbo, po kateri mora biti cerkev zastrešena. Strokovna komisija je izbrala pomično streho, ki jo je zasnoval arhitekt Rok Žnidaršič. V petek se bodo strokovnja­ki spet sestali.

V projektu ves čas sodeluje ZVKDS, in kot je dejal generalni konservato­r Robert Peskar iz ZVKDS, je prav Žnidaršiče­va rešitev taka, ki upošteva vse cilje, ki so si jih zastavili pri obnovi: »Glavni cilj je ohranitev karakterja ruševine, izbrana rešitev to upošteva. Drugi cilj je, da se ohrani dokumentar­na vrednost in znanstveni potencial, ki ga imajo ostaline, tretji cilj pa je ustvarjati pogoje za dolgoročno ohranitev cerkvenih ostalin.« Peskar je dodal, da historična rekonstruk­cija vseh treh ciljev ne upošteva: »So še kakšne druge različice, je pa za to različico gradbeno dovoljenje že izdano. Mislim, da kakšnih tretjih, četrtih verzij ni mogoče pričakovat­i.«

Kaj pričakovat­i?

Po pogodbi morajo projekt izvesti do 30. oktobra, pogodbo z izvajalcem naj bi podpisali v torek. Župan Slovenskih Konjic Darko Ratajc je ogorčen: »Imamo soglasje uradne stroke, gradbeno dovoljenje tudi. Ne vem, kaj bi še morali imeti?! Po pogodbi moramo zastrešiti in tega si nismo mi izmislili. Upam, da se bo stroka v petek dogovorila, sicer pa bo nekdo moral za vse to prevzeti odgovornos­t. Žalostno je, da je to prišlo v take iracionaln­e vode in da se je vmešala politika, ko smo v časovni stiski. Ni prav. Treba je vedeti, da priložnost­i za obnovo ne bo več. Nič več ne bo denarja.«

Jelinčič pa pravi, da bo vztrajal, da se postavi klasična streha: »Župan govori, kot da gre za občinski denar, kot da je on lastnik tega denarja. To je denar države, ne občine! Na vsak način hočejo izpeljati pomično streho, kakršno si je zamislil arhitekt. Zahteval bom, naj se pogleda razpis, kako je arhitekt prišel zraven. Upam, da bo po petkovem sestanku treba narediti klasično streho. Pa naj nihče ne govori, da ni mogoče. Ljudje so prišli na Luno, tu pa ene strehe ne bi mogli narediti!«

• Zavod za varstvo kulturne dediščine predlaga pomično streho.

• Za historično rekonstruk­cijo si prizadeva Zmago Jelinčič Plemeniti.

• V občini Slovenske Konjice so zaskrbljen­i, da bodo ostali brez obnove in denarja.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia