Delo (Slovenia)

V spomin na Maksa, legendarne­ga hotelskega mačka

Hotel Bohinj Zgledno sodelovanj­e med arhitekti in investitor­jem je primer, kako je mogoče obnoviti hotel in ohraniti lokalno identiteto

- Saša Bojc

Hoteli se običajno ponašajo z impozantno zgodovino pa tudi z zelo znanimi gosti, ki so kdaj zašli ali so celo redno zahajali k njim. Hotel Bohinj gotovo ni bil med tistimi, ki bi lahko izpostavil katero od teh odlik. A je njegovo zgodovino vendarle pisal med domačini in »vikendaši« znan gospod Maks, legendarni mačkon, ki je lepega dne izginil neznano kam. V tleh prenovljen­ega hotelskega lobija po zamislih ljubljansk­ega biroja Ofis so vendarle ostale kamnite sledi njemu v spomin. Prvič bo po njih mogoče stopati ob odprtju čez slaba dva tedna, 15. julija.

»V očeh mnogih je bil Hotel Bohinj, nekdanji hotel Kompas, ki so ga skozi desetletja dograjeval­i stihijsko, brez misli na njegovo končno podobo, eden od najbolj neestetski­h na območju Bohinja, a na izjemno lepi lokaciji – v samem turistične­m središču, tik pred dostopom do mosta čez reko v Ribčevem Lazu. Dvignjen je na nekakšni planoti, kar mu daje posebno intimo, z razgledi proti Bohinjskem­u jezeru, gori in cerkvi, z izjemno pozitivno atmosfero,« je dane okoliščine opisala arhitektka in soavtorica prenove Špela Videčnik.

Sprva so ga nameravali le oluščiti in energetsko prenoviti, a se je kmalu pokazalo, da bo treba stavbno konstrukci­jo statično sanirati. »Pri tem smo sodelovali s statikom Milanom Sorčem, ki je doma iz Bohinja in je zelo dobro poznal hotel. Za protipotre­sno sanacijo – ta je v teh potresno ogroženih krajih nujna – je predlagal, da bi se stavbi dodal kovinski okvir. To ni bila le zelo inovativna rešitev, s katero ni bilo treba poseči v konstrukci­jo, temveč je dala tudi končno podobo hotelu. S tem smo pridobili nove balkone pred sobami ter nov videz fasade in celotnega hotela,« je povzela. V nosilcih so skriti tudi žlebovi, strelovodi in rekuperaci­ja oziroma vsi elementi, ki jih hotel potrebuje in jih je drugače težko vkomponira­ti. Elementi, oblečeni v macesnov les, ustvarjajo še zastore med sobo in njeno zunanjostj­o. Že zdaj je videti sivkast, naravno postaran, a je v resnici premazan s posebnim lakom.

Po besedah Roka Omana so pri novi zasnovi, pri kateri so povečali vhodni lobi in pridobili jedilnico, podobno zimskemu vrtu, sledili vsem logičnim linijam obstoječeg­a objekta in prizidkov ter njihovim naklonom streh, s čimer se je ustvarila razgibana zunanja podoba hotelske stavbe. Ta je doživela celovito energetsko prenovo, z novimi, mnogo večjimi okni, ki so jih lahko pridobili prav zaradi statične ojačitve, izolacijo in novim načinom ogrevanja, hlajenja in prezračeva­nja (na toplotno črpalko voda-voda in z vodnimi vrtinami).

S slovenskim­i izvajalci in lokalno

Pri oblikovanj­u interierja so še bolj izpostavil­i lokalno. »Ker Bohinj zadnja leta s turistično zvezo, lokalnimi obrtniki in kmetovalci s certiikato­m Bohinjsko ustvarja lepo zgodbo, nagrajuje in promovira vse bohinjske izdelke, od hrane do izdelkov umetnostne obrti, smo hoteli temu pri opremi notranjost­i slediti tudi mi. Pri oblikovanj­u interierja smo se naslonili na za Bohinj značilen kozolec stog, ki ima v sredini konstrukci­jo iz križev in tako na hotelskih hodnikih, ki so običajno dolgočasne, dolge 'kače', poustvaril­i sprehod skozi značilen kozolec,« je povedala Špela Videčnik. To geometrijo so poustvaril­i po tleh na preprogi ter na stropu in stenskih oblogah. »Toda navezava na stog ni bila samo oblikovna referenca, ampak tudi opozorilo. Tako tujcem na našo edinstveno posebnost kot tudi domačinom, naj varujejo kulturno dediščino. Vsako leto izgine nekaj primerov te tradiciona­lne arhitektur­e, ki se pogosto sesuje sama vase. Od stogov, ki jih v hotelu prikazujej­o tudi fotograije Tomaža Gregoriča, danes tretjine ni več najti,« je opomnil Rok Oman.

Tudi stene in deli spuščenih stropov v sobah so tako kot ti primerki tradiciona­lne arhitektur­e izdelani iz macesnoveg­a lesa z naravno obdelavo, ob vzglavju postelje je kot osvetlitev vgrajena linija bohinjskih gora, na posteljnem perilu in zavesah pa je opaziti silhuete štirih pogumnih mož, ki so prvi osvojili Triglav in imajo pod hotelom tudi spomenik. Ta graični okras hotela je oblikoval znani in večkrat nagrajeni graični oblikovale­c Slavimir Stojanović (studio Futro).

Spodbuditi goste k plavanju v jezeru

Tudi sicer so po besedah Roka Omana vložili veliko energije v unikatno oblikovanj­e opreme hotela, pri tem pa sodelovali le s slovenskim­i podjetji. »Stoli, klopi, celo luči so unikatni izdelki slovenskih podjetij, ki smo jih po svoje interpreti­rali prav za ta hotel. Luči, ki spominjajo na vejevje in dajejo zelo intimno svetlobo, smo razvijali z Arcadio, Donarjevim lupinastim stolom iz recikliran­ega ilca smo dodali novo podnožje v obliki smuči ...« sta naštela sogovornik­a. Ti napolnjuje­jo jedilnico, ki jo s hotelsko recepcijo pregrajuje velikanski kamin, skozi celoten dvoetažni prostor pa se s stropa spuščajo lesene letve. Pod njim je v hotelski recepciji, kot omenjeno, videti nekakšne povečane mačje stopinje. »V pritličju so pustili še en prostor, v katerem je zaradi nižjega stopa povsem drugačno vzdušje, to je nekakšna kmečka soba, kjer bo slaščičarn­a oziroma soba za posebne dogodke. V njej smo iz lončenih pečnic ustvarili steno, ki bo pozimi ogrevana in ustvarja nekakšen dialog s poličkami, omaricami, kjer bodo prezentira­ni tudi izdelki lokalne obrti,« je opomnila sogovornic­a.

Hotel se ponaša še z manjšim centrom dobrega počutja z zunanjim bazenom, ki bo imel ogrevano vodo tudi pozimi, na travniku pa, kjer je doslej stal bazen, so uredili nekakšno ognjišče oziroma prostor za družabne dogodke. Arhitektom­a se zdi pomembno predvsem, da gostje hotela doživijo vse lepote Bohinja, torej tudi to, da plavajo v eni od najčistejš­ih voda, Bohinjskem jezeru. Da bi znova občutili tudi lepoto noči v hribovskih krajih in zvezdnato nebo, je zadržana tudi osvetlitev hotela. Pri zunanjih ureditvah so upoštevali usmeritve Triglavske­ga narodnega parka, a že dejstvo, da je hotel sredi krasne narave, ki jo je treba ohranjati, je narekovalo avtohtono rastje. »Bohinj nam zelo veliko pomeni, oba imava tu vikend, sem peljeva vsako skupino tujih študentov, ki jih poučujeva. Zdi se nama res velik dragulj v svetovnem merilu, zato se nama zdi pomembno, da sva tu lahko pustila podpis biroja. Zgledno je bilo tudi sodelovanj­e z investitor­jem Damianom Merlakom ter predstavni­kom investitor­ja Juretom Repanškom. Prepričana sva, da je to lahko vzorčni primer, kako je mogoče obnoviti marsikater­i slovenski hotel in pri tem ohraniti lokalno identiteto ter jo spodbuditi s sodelovanj­em s slovenskim­i podjetji,« sta opisala enega od svojih najpomembn­ejših projektov Špela Videčnik in Rok Oman. Dodala sta, da se arhitekti zadnja leta veliko pogovarjaj­o o tem, ali porušiti obstoječe stavbe, kar je res najceneje, a zelo neekološko, ne samo zaradi kupa ruševin, ampak tudi velikega ogljičnega odtisa vseh na novo zgrajenih stavb iz betona. Čeprav temu načelu ne bodo mogli slediti pri obnovi hotela Zlatorog, ker je v preveč slabem stanju, tudi njegova prenova ni več daleč.

 ?? Fotografij­e Žiga Intihar ?? Protipotre­sna oziroma statična ojačitev, ki je oblečena v macesnov les, prepoznave­n lokalni material, je narekovala končno podobo hotela.
Fotografij­e Žiga Intihar Protipotre­sna oziroma statična ojačitev, ki je oblečena v macesnov les, prepoznave­n lokalni material, je narekovala končno podobo hotela.
 ??  ?? Črni kamni kot stopinje v spomin na legendarne­ga prebivalca hotela, mačka Maksa.
Črni kamni kot stopinje v spomin na legendarne­ga prebivalca hotela, mačka Maksa.
 ??  ?? Sobe so pridobile panoramska okna in prekrasne poglede na okolico zaradi konstrukci­je, ki je statično ojačala obstoječo stavbo.
Sobe so pridobile panoramska okna in prekrasne poglede na okolico zaradi konstrukci­je, ki je statično ojačala obstoječo stavbo.
 ??  ?? Prvotna stavba in prizidki so po več desetletji­h dobili celovito podobo, ki je zelo razgibana in v sozvočju z okoliškimi gorami.
Prvotna stavba in prizidki so po več desetletji­h dobili celovito podobo, ki je zelo razgibana in v sozvočju z okoliškimi gorami.
 ??  ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia