Delo (Slovenia)

Petrolu prvo soglasje za prevzem Croduxa

Nakup bencinskih servisov Hrvaški varuh konkurence odobril prevzem – NLB se zanima za mBills

-

Hrvaški varuh konkurence je prižgal zeleno luč za Petrolov prevzem družbe Crodux dva, ki ima v lasti 93 bencinskih servisov na Hrvaškem. A sklenitve posla kljub temu soglasju še ni pričakovat­i, saj morajo biti za to izpolnjeni še drugi odložni pogoji, med drugim soglasja regulatorj­ev na drugih trgih, kot so Srbija, Bosna, Črna gora …

Maja Grgič

Kot ugotavlja hrvaški varuh konkurence, gre v konkretnem primeru predvsem za širjenje maloprodaj­ne mreže Petrola v južni sosedi, s čimer bo slovenska energetska družba pridobila od 20- do 30-odstotni delež na področju bencinskih servisov. Največji tržni delež bi s 40 do 50 odstotki še vedno imela hrvaška Ina. Varuh konkurence je ocenil, da gre za prosti trg in da priglašena koncentrac­ija Petrola ne pomeni nevarnosti za uveljavlje­nje višjih cen oziroma neugodnih pogojev poslovanja za potrošnike.

Crodux, katerega glavna dejavnost so uvoz, skladiščen­je, maloprodaj­a in veleprodaj­a naftnih derivatov na območju Hrvaške, je v lasti upokojeneg­a hrvaškega generala Ivana Čermaka, kupoprodaj­no pogodbo za stoodstote­n delež pa sta obe strani podpisali v začetku januarja. Z nakupom Croduxa se bo število Petrolovih bencinskih servisov povečalo na več kot 200, s čimer naj bi se njegov tržni delež povečal za desetino oziroma na približno 23 odstotkov. Ta prevzem bo največja transakcij­a Petrola v zadnjih desetih letih, vendar v družbi kupnine ne razkrivajo. Neuradno pa se je vrednost naložbe ocenjevala na 200 milijonov evrov.

Širitev na nove lokacije

Predsednic­a uprave Petrola Nada Drobne Popović je v pogovoru za Delo pred časom povedala, da na Hrvaškem vidijo potencial širitve in da bodo lahko z nakupom Croduxovih

bencinskih servisov pridobili lokacije in razširili mrežo tudi na območja, kjer Petrol doslej ni bil prisoten. »Možnosti širitve sta vedno dve, lahko se širimo z gradnjo lastnih bencinskih servisov ali z nakupom. Na Hrvaškem smo ugotovili, da je trg razmeroma zrel, da obstaja mreža bencinskih servisov, in v izhodiščih za pripravo nove strategije je bilo predvideno, da jo, če je možnost, kupimo,« je dodala.

Lastniške spremembe pa bi po poročanju Financ lahko nastale tudi v Petrolovi družbi mBills, ponudniku mobilne denarnice. Za to intech podjetje naj bi se zanimala Nova Ljubljansk­a banka, omenja pa se možnost solastništ­va Petrola in NLB. V Petrolu tega niso potrdili, odgovorili pa so, da proučujejo različne možnosti. Podobno je v pogovoru napovedala že Nada Drobne Popović. »V strategiji, ki smo jo sprejeli, ne vidimo potrebe, da bi postavljal­i še inančni steber, saj tega znanja niti nimamo v hiši. Smo se pa pripravlje­ni povezovati s partnerji in glede na to, da imamo intech platformo mBills, vidimo priložnost, da v regiji, kjer smo prisotni, ta trg z ustreznim partnerjem z bančnimi znanji pokrijemo.«

Po poročanju Financ naj bi bil eden od razlogov za interes NLB Petrolova prisotnost na hrvaškem trgu, ki se bo z nakupom Croduxa še okrepila.

• Ina ostaja največji igralec na hrvaškem trgu.

• Število Petrolovih servisov pri južnih sosedih bo preseglo 200.

• Petrol išče partnerja za razvijanje finančnih storitev.

 ?? Foto Jure Eržen ?? Petrol bo imel na Hrvaškem približno 23 odstotkov trga prodaje naftnih derivatov.
Foto Jure Eržen Petrol bo imel na Hrvaškem približno 23 odstotkov trga prodaje naftnih derivatov.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia