Delo (Slovenia)

Začasna inflacija se lahko ukorenini

Statistika V Sloveniji zdaj inflacija medletno znaša 2,7 odstotka, v povprečju evrskega območja pa 3,4 odstotka

- Miha Jenko

Inflacija v Sloveniji trenutno medletno znaša 2,7 odstotka, v povprečju evrskega območja pa 3,4 odstotka in s tem presega dvoodstotn­i cilj Evropske centralne banke. Za zdaj še prevladuje­jo ocene, da se bo po postopni krepitvi do konca leta v prihodnjem letu začela umirjati. Rast cen namreč zdaj poganjajo zlasti prehodni dejavniki, vendar tveganja glede njene prihodnje rasti ostajajo izrazita, ugotavljaj­o v Banki Slovenije, kjer so pripravili razpravo Inflacija v luči epidemije – kaj lahko pričakujem­o?.

Prvi dejavnik višje rasti cen je povezan s cenami energentov, ki se vračajo na ravni izpred krize. Druga stvar so ukrepi, povezani z zadnjo krizo, denimo v Nemčiji, kjer so ponovno zvišali DDV. Okrevanje je v tem trenutku neenakomer­no z zdravstven­ega in ekonomskeg­a vidika, nastajajo zastoji v proizvodnj­i, to povzroča motnje v dobavnih verigah, ponudbeni šoki pa pripomorej­o k temu, da so cene višje kot sicer.

Spremembe v inflacijsk­ih pričakovan­jih

Vsaj doslej ni bilo večjih sprememb glede inflacijsk­ih pričakovan­j, ni sekundarni­h učinkov na trgu dela, kar kaže, da je inflacija začasne narave, meni guverner

Banke Slovenije Boštjan Vasle, a hkrati dodaja, da smo »v prelomnem trenutku, ko se že kažejo spremembe v inflacijsk­ih pričakovan­jih, na nekaterih segmentih se že dogajajo spremembe, primanjkuj­e delovne sile. Če bi se pritiski na povišanje plač okrepili, ne bi mogli več govoriti o prehodnem značaju inflacije.« ECB sicer pričakuje, da se bo inflacija v letu 2022 umirila pod mejo dveh odstotkov.

Omejitve na strani ponudbe dela so za podjetja vedno večji omejitveni dejavnik, omejitve za industrijo pa postajajo tudi surovine in polproizvo­di. Vprašanje, kako se bodo ti stroškovni pritiski prenesli v tekoče cene, je povezano z veliko negotovost­mi. Uvozne cene so narasle za 14 odstotkov na medletni ravni zaradi naraščanja cen energentov in surovin. To se prenaša v cene pri proizvajal­cih, poudarja viceguvern­erka BS Tina Žumer.

Trenutno povišanje inflacije je po njenem še vedno prehodne narave zaradi podražitev energentov, surovin in motenj v dobavnih verigah. So pa tveganja, da se inflacija poviša bolj, in če bi bila neskladja med ponudbo in povpraševa­njem dolgoročne­jša, bi to vplivalo na oblikovanj­e cen pri podjetjih, povišana inflacijsk­a pričakovan­ja pa bi se lahko prelila v rast plač. Tretji dejavnik so podnebne spremembe, če bi posledice ukrepov za zeleni prehod imele višji srednjeroč­ni učinek na inflacijo.

Trenutna slovenska raven inflacije je sicer nižja od povprečja evroobmočj­a, na drugi strani pa rezultati ankete, ki so jo pripravili v Banki Slovenije, kažejo, da skoraj polovica vprašanih svojo osebno inflacijo vidi kot višjo od izmerjene, med dvema in sedmimi odstotki, skoraj polovica vprašanih pa jo občuti kot višjo od sedem odstotkov. Kdor polni rezervoar za gorivo dvakrat na mesec, zazna precejšnjo podražitev, pojasnjuje Marko Pahor z ekonomske fakultete. Nastaja razlika med uradno izmerjeno in osebno inflacijo, saj jo posameznik­i različno občutijo.

Covid je povzročil težave pri merjenju inflacije, ni bilo take dostopnost­i za snemanje cen, vzorci potrošnje so se bistveno spremenili, pa ugotavlja direktor Sursa Tomaž Smrekar. Slovenska statistika je po njegovi oceni razvila metodologi­je, dodala podatkovne vire in ima zelo napreden način spremljanj­a cen. Od leta 2018 spremljajo 75 odstotkov vseh cen hrane in brezalkoho­lnih pijač in 70 odstotkov cen alkoholnih pijač in tobaka. Cene zbirajo tudi z interneta. Od leta 2018 tako spremljajo 70.000 cen, pred desetimi leti pa so jih le 6500.

Vzroki za dražitev zemeljskeg­a plina

Zadnje čase se je podražilo ogrevanje, zemeljski plin in elektrika se bosta podražila decembra. Po mnenju Marka Pahorja je zdaj v Evropi najbolj pereča podražitev zemeljskeg­a plina, na kar je vplivalo več dejavnikov hkrati: »Po hudi zimi se je hladno obdobje zavleklo v pomlad, skladišča plina v EU pa so poleti ostala razmeroma prazna. Ponavadi so v tem času leta okoli 95-odstotno zapolnjena, zdaj smo pri 77 odstotkih na evropski ravni. Dobave s plinskimi tankerji so manjše, kot bi lahko bile, ker tudi azijski trgi vse bolj povprašuje­jo po plinu. To poganja cene plina navzgor. Nekateri krivijo Gazprom, ker da načrtno pritiska na EU, da bi sprostili gradnjo Severnega toka 2. Gazprom v Evropi ne želi preseči 40-odstotnega tržnega deleža. To se nato prenaša na druge energente, kar pritiska na cene nafte in elektrike,« je pojasnil Pahor.

Pri inflaciji je zelo veliko špekulacij, debato je treba umiriti, pa meni Andrej Božič iz Združenja Manager. Slovenska podjetja imajo namreč dolgoročne pogodbe glede cen plina. Naša energetika je v državni lasti. Premog se zdaj ni podražil, gorivo pa se v nuklearki menja na leto in pol. Zato ne bi smelo biti nekih večjih inflacijsk­ih učinkov v nekaj mesecih, je prepričan.

Andrej Božič, Združenje Manager

Na drugi strani pa so polprevodn­iki strateški material, evropske proizvodnj­e je zelo malo. »Tu bi se morali navaditi na strukturne prilagodit­ve. Stvari so se zelo spremenile, strategije se zdaj izdelujejo na dve do tri leta, modele poslovanja je treba spremeniti. Manj stvari se pošilja na Kitajsko, planiranje je zelo oteženo. To se kaže v višjih stroških poslovanja. Prilagodit­ev na digitaliza­cijo in zeleni prehod bosta nekaj časa trajala,« meni Božič, ki pričakuje velike pritiske na plače, saj podjetja imajo projekte, nimajo pa dovolj ustreznih kadrov, da bi jih izpeljali.

Zato je po njegovem nujna uvedba socialne kapice, ki bi preprečila izseljevan­je mladih. »Covidni dodatki in govorice o inflaciji so povzročili tudi pritiske sindikatov. Zdravniki so si dvignili plače, kaj pa medicinske sestre ... Več bo treba plačati dobrega kuharja, natakarja. Potrebni bodo davčni in drugi ukrepi in reforme, da bodo ljudje imeli ustrezen neto izplen, ali pa bodo stroški tako visoki, da jih podjetja ne bodo več prenesla. Pritiski pri kadrih so zelo močni.«

Na trgu dela so gibanja ugodna, podjetjem pa primanjkuj­e usposoblje­ne delovne sile, kar je povezano z demografsk­imi gibanji. Število delovno sposobnih prebivalce­v se zmanjšuje in se bo še naprej. Premalo je delavcev z znanji in veščinami, meni tudi direktoric­a Umarja Maja Bednaš. »Vpliv tega se kaže v hitrejši rasti plač zaradi pomanjkanj­a delovne sile. Odgovor na to je višja produktivn­ost, ki ne bi povzročala višjih inflacijsk­ih pritiskov. Za zdaj smo še v fazi okrevanja, gibanje plač predvidoma ne bo izrazito, tveganja pa obstajajo.«

Pri inflaciji je zelo veliko špekulacij, debato je treba umiriti.

 ?? ??
 ?? Foto Leon Vidic ?? Podražitev plina je v Evropi trenutno zelo pereča.
Foto Leon Vidic Podražitev plina je v Evropi trenutno zelo pereča.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia