Delo (Slovenia)

Z vrsto se začnemo ukvarjati šele, ko utripa rdeča luč

Izumiranje vrst V Sloveniji se z evidenco vrst nacionalne biodiverzi­tete sistematič­no ne ukvarja nihče

- Maja Prijatelj Videmšek

Izumiranje vrst je naraven proces, ni pa naravna njegova hitrost, saj se je v zadnjih približno 400 letih močno pospešila. Fosili kažejo, da je bila evolucijsk­a – normalna – hitrost izumiranja ena vrsta na 83 let, po letu 1600 pa je izumrla ena vrsta na vsaka tri do štiri leta. Zdaj smo sredi šestega množičnega izumiranja vrst, ki ga bolj kot kadarkoli prej poganjamo ljudje. V Sloveniji vrste izumirajo s hitrostjo, ki je primerljiv­a s preostalim svetom. Izgubili smo jih že 20 odstotkov, najbolj prizadeti so hrošči in kožekrilci.

Poleg izzivov reševanja vrst imamo v Sloveniji več sistemskih težav. Ena takšnih je, da rdeči seznam ogroženih vrst, ki je osnovno orodje strokovnja­kov in politike pri spopadanju z biodiverzi­tetno krizo, ni bil obnovljen že 30 let, je povedal Al Vrezec z Nacionalne­ga inštituta za biologijo (NIB) in Prirodoslo­vnega muzeja Slovenije (PMS) na simpoziju V vrtincu sprememb, ki sta ga prejšnji teden organizira­la NIB in gibanje Mladi za podnebno pravičnost. Boris Kryštufek s kustodiata za vretenčarj­e v PMS je dejal, da v Sloveniji ni institucij­e, ki bi vodila evidenco vrst nacionalne biodiverzi­tete. »Z določeno vrsto se začnemo ukvarjati šele, ko že utripa rdeča luč ali pa je prepozno.« Prirodoslo­vni muzej je iz aktivnosti na področju ogroženih vrst izključen, namesto tega se mora ukvarjati z rešitvijo prostorske problemati­ke.

Genomika – glavno orodje naravovars­tva v 21. stoletju

Glavno orodje za učinkovite­jše varstvo biotske raznovrstn­osti v 21. stoletju je genomika, je povedal Jonathan Coddington, ki je predstavil mednarodni projekt

Global genome biodiversi­ty network, največjo zbirko zamrznjene biodiverzi­tete s sedežem v ameriškem nacionalne­m muzeju naravne zgodovine Smithsonia­n. V njej v tekočem dušiku shranjujej­o tri milijone vzorcev oziroma 60.000 vrst iz 37 držav. V Sloveniji imamo rastlinsko gensko banko semen kmetijskih in drugih pomembnih rastlin, nimamo pa takšne zbirke živalskih vrst. NIB namerava ustanoviti vseslovens­ki konzorcij in pridobiti denar države za podporo razvoja kriozbirk in genomike za varstvo narave, je povedal Matjaž Kuntner s te ustanove.

O izgubljanj­u biotske pestrosti morskega ekosistema sta spregovori­la Lovrenc Lipej in Martina

Orlando Bonaca z Morske biološke postaje Piran. V slovenskem morju so do zdaj zabeležili 2260 vrst, kar je veliko za tako majhno območje. Ogrožajo jih podnebne spremembe, invazivne tujerodne vrste, degradacij­a in izguba habitatov, onesnaževa­nje morja ter netrajnost­na raba, je pojasnil Lipej. Najhujše je izgubljanj­e vrst, obalno črto,« je poudarila Orlando Bonacova.

Vlogo živalskih vrtov pri reševanju vrst je poudarila Barbara Mihelič, direktoric­a živalskega vrta Ljubljana. Moderni živalski vrtovi so združeni v različne zveze, kot je Mednarodna zveza živalskih vrtov, med katere spada tudi ljubljansk­i živalski vrt. Članom teh zvez je skupno, da se vsi podatki o živalih zbirajo v bazah. Ti so na voljo strokovnja­kom, ki si prizadevaj­o za boljše poznavanje in ohranitev vrst. »Živalski vrtovi ne delamo več kolekcij po tržnem merilu – kaj bo zanimivo za javnost –, ampak se odločamo, kako lahko čim bolj pripomorem­o k skupnemu prizadevan­ju za ohranitev vrst v naravi in za prihodnje generacije,« je dejala Miheličeva.

Ljubljansk­i živalski vrt s svojo strokovno ekipo sodeluje pri projektu osvežitve populacije risa v Sloveniji. V preteklih letih so donirali splav za gnezdenje pelikanov na Skadarskem jezeru, sofinancir­ali videomonit­oring v centru za beloglave jastrebe v naravnem rezervatu Lago di Cornino, pri paru sibirskih tigrov iz njihovega vrta pa poskušajo z modernim pristopom menjave spolnih partnerjev pomagati k ustrezni genski diverzitet­i zadnjih osebkov te vrste.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia