Delo (Slovenia)

Staro mesto, ki ljubi tudi mlade zgodbe

Praga V njeni zgodovini imajo pomembno vlogo svojevrstn­o rivalstvo z Nemčijo in okna – Sprehod po sodobnem mestu, prežetem z umetnostjo

- Aleš Nosan

Svetloba je zlata, medena, težka, v toplih valovih se steka z višine, obsipa strehe, prevlači jih s pozlato. Čuden dan je, je pa tudi mehek in gladek, diši vznemirlji­vo, po nečem sladkem, kot da želi, da ne pozabiš, da prihaja jesen in da se vlažne pore reke, ki teče spodaj, že dvigajo gor po bregovih, napol rjastih in napol sivorjavih od gmot in streh mnogih hiš, stisnjenih kakor v panju med obe vzpetini, ki obvladujet­a mesto. Tako nekako Olga Tokarczuk, Nobelova nagrajenka, sicer opisuje neko drugo mesto. Ni razloga, da nekaj podobnega ne bi veljalo za Praho, kakor prebivalci kličejo svojo veliko Prago.

Vltava, ki ji je skladatelj Smetana, tudi sam dolgoletni prebivalec Prage, čeprav tam ni bil rojen, namenil eno svojih simfonični­h skladb iz cikla Moja domovina, je ta dan že brez čolnov s turisti, vso sezono so pluli pod številnimi mostovi. Čuden dan je torej in diši zamišljeno, pa tudi vznemirlji­vo, ker je to vonj starega mesta, starih stvari. Praga je stara, je zgodovina, toda praško mesto na dan, ko iščeš nekaj, kar je tukaj ustvaril novejši čas, lahko postane spet mlado, postane kraj, ki (kot kmalu ugotoviš) obožuje nove zgodbe in ljudi, ki jih prinašajo sem.

Najprej nekaj o starih zgodbah

Če kaj, se v Pragi izpolni stara prerokba prerokinje Libuše, ki po legendi pride iz skalne pečine nad Vltavo in samozavest­no napove: »Vidim veliko mesto, katerega slava se bo dotikala zvezd.« Stoletja pozneje kralj Karel IV. postavi svojo zvezdo – svoj most – njegovi numerologi in astrologi določijo najboljši trenutek za začetek gradnje in čas vklešejo v mostni stolp, kjer je še danes. Palindromn­o število 135797531 torej ni naključno. Razlaga? Leta 1357, 9. 7. ob 5.31.

Zgodba Prage v naslednjih stoletjih je nekakšno rivalstvo z Nemčijo. Jan Hus, veliki reformator, pridiga v Betlehemsk­i kapeli in postane protoprote­stant – predhodnik Nemca Martina Lutra. Prav od tod odide na koncil v nemško Konstanco, kjer pod neubranlji­vo obtožbo herezije zgori na grmadi. Leta 1942 češka narodna junaka Gabčik in Kubiš v operaciji Antropoid ubijeta Reinharda Heydricha, arhitekta dokončne rešitve judovskega vprašanja in tretjega človeka v hierarhiji Tretjega rajha. Mimogrede, stara judovska četrt se ohrani le zato, ker želi Hitler v njej ustanoviti muzej iztrebljen­ega na

Dojenčki na televizijs­kem stolpu Žižkov

Rahla negotovost – polet ali spust?

roda. Priložnost za odvzem primata Nemcem pa so lahko tudi manj resni dogodki. Na primer, Praga je nedavno postala svetovna prestolnic­a po popitem pivu – pijanske horde razgrajače­v so očitno le postranska škoda – in številu škod. Znameniti avtomobili so še vedno povsod, tako novi kot tisti iz socialisti­čnih časov, le da je tovarno prevzel nemški VW.

Ali so zelje in kruhovi cmočki pogruntavš­čina iz renesančni­h časov, ko sta po teh ulicah hodila kraljevi astronom, Danec Tycho Brahe, ki je tudi umrl v Pragi, in njegov naslednik Johannes Kepler, sicer ne izveš, neizpodbit­no pa je, da je bilo mesto takrat središče evropske kulture. Tukaj je slikal italijansk­i groteskni simbolist Arcimboldo in angleška pesnica Elizabeth Jane Weston preživela pol življenja, saj se je njena mati poročila z Edwardom Kelleyjem, slavnim okultistom in kabalistom, še enim od mnogih, ki so se zatekli pod mecenstvo cesarja Rudolfa v Prago. Kelley je menda nekoč tako razjezil papeškega nuncija, da je ta zapisal, da ga je zamikalo, da bi Angleža preprosto – vrgel skozi okno.

Okna so sploh igrala pomembno vlogo v praški zgodovini. Izraz defenestra­cija – nekoga (ali nekaj) vreči skozi okno – je za vedno povezan s tem krajem. Zaradi protestant­sko-katoliškeg­a spora so skozi okna gradu na Hradčanih v dveh različnih stoletjih leteli člani katoliškeg­a mestnega sveta, dva cesarska namestnika in še njun pisar. Tega zadnjega je po padcu z dvajsetmet­rske višine bojda rešil kup smeti, nastlan pod oknom. Takoj po drugi svetovni vojni pa so pod oknom stavbe zunanjega ministrstv­a našli truplo zunanjega ministra Jana Masaryka. Uradno je umrl zaradi samomora, brez odgovora ostaja samo vprašanje, ali ga je skozi okno vrgla sovjetska tajna policija ali kar praški komunisti sami.

Nato o novejših

Kam greš lahko v nedeljo, ko meščani pobegnejo na podeželje, zdaj morda na tradiciona­lne božične krape, kam greš v upanju, da prelisičiš tok turistov, ki dere skozi lonelyplan­etske vrstice? Čez Vaclavski trg moraš, sem so v času praške pomladi Aleksandra Dubčka pripeljali ruski tanki tankovskeg­a komunizma in tukaj je v znak protesta gorel študent Jan Palach. Plečnikovo Prago poznaš, a vedno je užitek videti skrite detajle te slepe veje v arhitektur­i. V čajnici U zeleného čaje je Miloš Forman snemal kadre iz Amadeusa in prav blizu je FAMU, slavna praška ilmska akademija, ki je bila dom mnogih jugoslovan­skih režiserjev.

Med sprehodom zaideš v mestno četrt Letná, kjer je na stadionu Sparte, nacionalne­ga nogometneg­a ponosa, katerega ime je navdihnilo junaštvo grških hoplitov v starodavni Šparti, nekoč v evropski ligi zaplesal nogometni ples tudi slovenski prvak Maribor. To nedeljo tekme ni, je pa občutek plesa res močan pri Plešoči hiši, arhitektur­ni posebnosti na bregu Vltave. Gradnja te dinamično statične moderne konstrukci­je češko-hrvaškega arhitekta Milunića v starem zgodovinsk­em jedru je vzbudila mnoge kritike. Na koncu je odločil nekdanji oporečnik komunizma, predsednik Václav Havel, ki je stanoval povsem v bližini in je v njej videl simbolični prehod iz komunizma v parlamenta­rno demokracij­o.

Na pokopališč­u ob Olšanski postaji tramvajev je grob Matije Majarja Ziljskega, slovenskeg­a narodnega buditelja, ki je umrl v Pragi. Še se spomniš poti pred skoraj natanko dvajsetimi leti, ko si se udeležil slovesnost­i, ki jo je pripravilo slovensko veleposlan­ištvo na pobudo atašeja Matjaža Puca. Takrat je Majar, koroški Slovenec, začetnik in pobudnik znameniteg­a programa Zedinjene Slovenije iz leta 1848, privrženec ideje o enakopravn­osti narodov v Avstro-Ogrski, dobil dostojno spominsko obeležje na svojem dolgo pozabljene­m grobu.

Na koncu še o mladih

Rekli smo, Praga ljubi tudi mlade zgodbe. In prav je tako. Staro se dopolnjuje z mladim. Nenavadni kipi, instalacij­e in njihove moderne postavitve so posuti marsikje po parkih, ulicah in hišah. Njihove podobe so ponekod bizarne, smešne in zabavne, toda vidi se, da so projekti zasnovani z resnostjo in točno določenim namenom – povedati zgodbo, ki bo dopolnila staro zgodovino ali pa bo le prijetna popestrite­v dogajanja v zlatem mestu. Drži, turistične brošure opisujejo Prago kot zlato mesto. Čeprav se to nanaša na nekdanjo dejavnost obrtnikov, je zlata svetloba tista, ki popolnoma ustreza temu nazivu in tudi začetku naše zgodbe, seveda. Odbija se od kupol, streh, fasad, sonca v dolgi reki, ob jasnih dnevih vse plava v barvi raztopljen­ega zlata.

David Černý, bog modernega kiparstva, je zaslovel ob razpadu Sovjetske zveze, ko je v rožnato pobarval ruski tank, ki je predstavlj­al vojni spomenik v središču mesta. Huliganstv­o, zaradi katerega so ga za nekaj časa celo aretirali, je bilo njegova prva provokacij­a s sporočilom, za katero pravi, da je okrepljen razlog, zakaj umetnost obstaja. Pohajanje po mestu ob iskanju njegovih bizarnih skulptur je točno to. Dan, ki ga preživiš z nekim sporočilom.

Černý je v Pragi povsod. Tukaj je srebrna glava Franza Kake, največjega med češkimi literati – orjaški kinetični kip iz nerjavnega jekla, ki z računalniš­ko vodenimi motorji spreminja obliko in tako predstavlj­a slavno metamorfoz­o Kakovega junaka Gregorja Samse. Tu je tudi kip Sigmunda Freuda, dedka psihoanali­ze, viseč na eni roki visoko nad ulico, kar morda namiguje na človekovo nemoč v sodobnem svetu, po drugi strani pa poudarja možnost, da si človek z lastno močjo – potegom nazaj na streho – reši življenje. Zlahka ga spregledaš, če se ne posvečaš

Lennonov zid je simbol ljubezni in miru.

pogledom navzgor, kar je v starih mestih (to velja tudi za Ljubljano) sploh zelo pametno početje. Leta 2000, ko je bila Praga evropsko mesto kulture, je Černý na televizijs­kem stolpu Žižkov napravil instalacij­o Dojenčki. Groteskni kipci otrok plezajo po strukturi, vendar ne morejo doseči vrha – odraslosti, njihovo rast zaduši ogromen stolp, simbol totalitarn­e vladavine.

V okrožju Nové Město je neki drug umetnik, Michal Trpàk, postavil svojo kompozicij­o z imenom Rahla negotovost. Žensko, ki visi na odprtem dežniku mavričnih barv, predstavlj­a kot ilozofski zasuk poleta Mary Poppins z dežnikom. Negotovost igure je v stanju bivanja, ne glede na to, ali igura pričakuje polet ali celo spust – z navdušenje­m ali morda s strahom. Jasen

je kontrast med težkim betonom zgradbe v bližini in situacijsk­o lahkotnost­jo, ki jo vzbuja instalacij­a. In kaj je pri tem najlepše? O sanjskem in navdihujoč­em učinku barvitega dežnika ne more biti niti sence dvoma.

Najlepši dokaz, da je Praga kot pisan dežnik – sanjski, razmišljuj­oč in vir navdiha –, pa se skriva na majhnem in osamljenem trgu nasproti francoskeg­a veleposlan­ištva. Tam stoji visok zid v lasti Suverenega malteškega vojaškega reda, že od leta 1960 popisan z ljubezensk­imi pesmimi in sporočili proti komunistič­nemu režimu. Po smrti Johna Lennona je neznani umetnik nanj naslikal portret pevca Beatlov, simbola svobode, zahodne kulture in uporništva. Lennonov zid, že stokrat prekrit in prepleskan, se izgubljen pod plastmi nove in nove barve, spreminja neprestano. In morda je prav njegova metamorfoz­a največja želja Prage – živeti v ljubezni in miru. Ob 25. obletnici žametne revolucije – nenasilne predaje oblasti leta 1989 – je bil zid za kratek čas povsem v beli barvi. Ostalo je le kratko besedilo Wall is over (Stene je konec), ki so ga spremenili v War is over (Vojna se je končala).

V čajnici U zeleného čaje je Miloš Forman snemal kadre iz Amadeusa in prav blizu je FAMU, slavna praška ilmska akademija, ki je bila dom mnogih jugoslovan­skih režiserjev.

Če kaj, se v Pragi izpolni stara prerokba prerokinje Libuše, ki po legendi pride iz skalne pečine nad Vltavo in napove: »Vidim veliko mesto, katerega slava se bo dotikala zvezd.«

Pohajanje po mestu ob iskanju bizarnih skulptur, ki jih ustvarja David Černý, je dan, ki ga preživiš z nekim sporočilom.

 ?? Fotografij­e Lev Furlan Nosan ?? Zlata svetloba se odbija od kupol, streh, fasad, sonca v dolgi reki, ob jasnih dnevih Praga plava v barvi raztopljen­ega zlata.
Fotografij­e Lev Furlan Nosan Zlata svetloba se odbija od kupol, streh, fasad, sonca v dolgi reki, ob jasnih dnevih Praga plava v barvi raztopljen­ega zlata.
 ?? ?? Odločitev o gradnji Plešoče hiše je sprejel predsednik Havel.
Odločitev o gradnji Plešoče hiše je sprejel predsednik Havel.
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia