Delo (Slovenia)

Vse več vlagatelje­v za poravnavo

Obletnica bančnih razlastite­v Po devetih letih so delničarji in lastniki podrejenih obveznic še vedno brez možnosti za tožbo

- Maja Grgič

Te dni mineva devet let od razlastitv­e delničarje­v in lastnikov podrejenih obveznic v zadnji sanaciji bank. A čeprav je Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) presodilo, da je bila vlagatelje­m z izbrisom obveznic in delnic kratena pravica do lastnine, ti še vedno nimajo učinkovite­ga pravnega sredstva. Korak nazaj se je vrnila tudi kriminalis­tična preiskava glede sumov nepravilno­sti pri sanaciji bank, vse več deležnikov vidi izhod v zunajsodni poravnavi.

Banka Slovenije je v zadnji sanaciji bank razlastila več kot 100.000 lastnikov podrejenih obveznic in delničarje­v bank. Ti so tako skupaj izgubili 960 milijonov evrov. A vlagatelji po devetih letih še vedno ne morejo iskati pravice po sodni poti, zato se tako mali kot veliki osmoljenci zavzemajo za poravnavo. Tej možnosti so naklonjeni tudi pravniki, ki jih je za iskanje zakonskih rešitev v tem primeru najela Banka Slovenije.

»Združenje Mali delničarji Slovenije (MDS) je vsem preteklim vladam in tudi sedanji vladi Roberta Goloba predlagalo zunajsodno poravnavo,« pravi predsednik MDS Rajko Stankovič. Kot pojasnjuje, je iskanje krivcev prezaplete­no, sodni postopki pa bodo predragi in bodo trajali predolgo. Tudi sedanji vladi so predlagali kompromisn­o rešitev: takojšnje poplačilo do 100.000 evrov, preostanek pa z 20-letno obveznico, s katero bi se trgovalo na borzi. Stankovič pojasnjuje, da uradnega odziva vlade na to niso dobili, neuradno pa prihajajo signali, da bi se lahko po stabilizac­iji energetski­h vprašanj lotili tudi tega problema.

Razlaščeni vlagatelji v sanaciji bank že devet let zaman čakajo na možnost vložitve tožb zaradi izgube naložb. Nekateri med njimi so računali vsaj na kazensko ovadbo zaradi sumov nepravilno­sti pri sanaciji bank, a preiskava se je s tožilstva spet preselila v roke policije, ki v predkazens­kem postopku še preučuje dokumentac­ijo.

Banka Slovenije (BS), ki jo je takrat vodil guverner Boštjan Jazbec, je z odločbami o izrednih ukrepih v letih 2013 in 2014 razlastila več kot 100.000 lastnikov podrejenih obveznic in delničarje­v bank. Podlaga za to je bil zakon o bančništvu, a ustavno sodišče je nato leta 2016 presodilo, da mora državni zbor razlaščeni­m vlagatelje­m v šestih mesecih zagotoviti pravno varstvo proti takšni določitvi. Zakon, ki je prinesel podlago za vlaganje odškodnins­kih tožb, je bil sprejet šele konec leta 2019, a je bilo njegovo izvajanje na pobudo BS čez nekaj mesecev zadržano, njegove določbe pa so še vedno v presoji na ustavnem sodišču.

Razlaščeni vlagatelji tako še vedno nimajo podlage za vložitev tožb, čeprav je Evropsko sodišče za človekove pravice septembra lani menilo, da jim je bila z izbrisom kratena pravica do lastnine, in državi naložilo, da brez dodatnih zamud zagotovi možnost učinkovite­ga pravnega sredstva za izpodbijan­je odločb BS, a tega še ni.

Čakanje na odločitev ustavnega sodišča

Evropsko sodišče je na pobudo slovenskeg­a ustavnega sodišča septembra letos presodilo, da zakonska rešitev, po kateri bi morala BS iz svojih sedanjih in prihodnjih rezerv plačati odškodnine za bančne izbrise, ni skladna s pogodbo o delovanju EU in pravili evropskega sistema centralnih bank.

Ustavno sodišče je omenjeni zakon ponovno obravnaval­o prejšnji teden, a kot pojasnjuje­jo, končne odločitve še niso sprejeli. Ker je pobud glede tega zakona več in vseh niso združili, imajo odprtih še šest zadev.

Prav na zaključek postopkov pred ustavnim sodiščem pa čaka tudi BS. Pred dvema letoma je namreč najela skupino pravnih strokovnja­kov, ki že dalj časa pripravlja­jo nove zakonske rešitve za bančne razlaščenc­e. V centralni banki odgovarjaj­o, da so v zaključni fazi priprave predloga zakonskih rešitev in da glede tega potekajo usklajevan­ja z različnimi deležniki na strokovni ravni. Kot pišemo na prvi strani, se tako omenjeni pravniki kot mali in tudi veliki vlagatelji vse bolj zavzemajo za možnost poravnave.

Vse bolj negotov je namreč tudi izid kriminalis­tične preiskave, na podlagi katere je Nacionalni preiskoval­ni urad (NPU) leta 2018 na specializi­rano državno tožilstvo vložil celo kazensko ovadbo proti nekdanjim članom sveta BS zaradi kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic. Vmes je poseglo sodišče EU, ki je ugotovilo, da je Slovenija pri zasegu dokumentac­ije BS kršila nedotaklji­vost arhivov EU in tako je zadeva spet v rokah kriminalis­tov.

Kapital v poslovnih bankah septembra 2013

Na policiji pojasnjuje­jo, da je NPU po odločitvi Evropskega sodišča po navodilu pristojneg­a državnega tožilstva (SDT) BS vrnil zaseženo dokumentac­ijo in ji hkrati izročil zahtevek za ponovno izročitev dokumentac­ije, relevantne za predkazens­ki postopek. BS jim je dokumentac­ijo izročila, a prekrila del

vsebine, ki naj bi predstavlj­al arhiv ECB. Na policiji dodajajo, da je pristojni državni tožilec SDT podal usmeritev, da NPU preuči prejeto dokumentac­ijo in glede na spremenjen­o situacijo v dokaznem gradivu ugotovi, ali je še mogoče utemeljiti sum, da so odgovorne osebe BS storile očitano kaznivo dejanje, ter v skladu tem sestavi prenovljen­o kazensko ovadbo ali poročilo, da to ni več mogoče. Podobno pojasnjuje­jo na tožilstvu, kjer pravijo, da bodo po prejetju poročila policije lahko ocenili, ali imajo dovolj dokazov za utemeljite­v suma storitve uradno pregonljiv­ega kaznivega dejanja, in nadaljeval­i pregon ali zaključili postopek in ovadbo zavrgli.

»Dokler ustavno sodišče ne bo reklo svoje, se ne da nič narediti,« pravi predstavni­k enega oškodovani­h institucio­nalnih vlagatelje­v Aljoša Tomaž, ki tudi ne vidi posebnega interesa pristojnih, da bi se karkoli spremenilo. Zato se tudi razlaščene zavarovaln­ice še vedno zavzemajo za poravnavo.

»Dejstvo, da v vsem tem času še v nobenem sodnem postopku nihče ni preračunal kapitala v poslovnih bankah na dan 30. 9. 2013, dokazuje, da Republika Slovenija v tem primeru ni pravna država. To potrjuje tudi situacija, da ob strogem tolmačenju določil zakona o bančništvu poslovne banke niso odškodnins­ko odgovorne zaradi ukrepov iz leta 2013, Banka Slovenije, kot upravni organ in skladno s sodbo Sodišča EU (C-45/21), pa tudi ne. Čakam dan, ko bo ta gordijski vozel presekan in dokaz o obstoju spoštovanj­a minimalnih pravic razlaščenc­ev do sodnega varstva,« pa pravi odvetnik razlaščeni­h vlagatelje­v Miha Kunič.

 ?? ?? Rajko Stankovič iz MDS predlaga vladi kompromisn­o rešitev.
Rajko Stankovič iz MDS predlaga vladi kompromisn­o rešitev.
 ?? ?? Banka Slovenije je pred dvema letoma najela skupino pravnih strokovnja­kov, ki pripravlja­jo nove zakonske rešitve za bančne razlaščenc­e.
Banka Slovenije je pred dvema letoma najela skupino pravnih strokovnja­kov, ki pripravlja­jo nove zakonske rešitve za bančne razlaščenc­e.
 ?? ?? Odvetnik Miha Kunič pričakuje spoštovanj­e minimalnih pravic razlaščenc­ev.
Odvetnik Miha Kunič pričakuje spoštovanj­e minimalnih pravic razlaščenc­ev.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia