Delo (Slovenia)

Osnovna šola je daleč od brezplačne

(Do)plačila staršev Za prvo triletje so učna gradiva brezplačna, a poleg prehrane so dodaten strošek učna gradiva za višje razrede, šole v naravi, ekskurzije

- Špela Kuralt

Brez prispevka staršev bi bila osnovna šola precej drugačna. V tem letu smo največ govorili o šolski prehrani, veliko stanejo tudi različna učna gradiva, starši plačajo še šolo v naravi, čeprav je ta del obveznega programa. Obstaja tudi nadstandar­d, kamor sodijo različne ekskurzije, ki jih ponuja večina šol, niso pa obvezne. Razlike v stroških in ponudbi šol so zelo velike, ugotavljaj­o v Zvezi aktivov svetov staršev Slovenije (ZASSS) in dodajajo, da je to v nasprotju z načelom enakih pravic za vse.

Po podatkih Statističn­ega urada RS smo v letu 2021 za izobraževa­lne ustanove (od vrtcev do fakultet) namenili skupno 2,97 milijarde evrov ali 5,7 odstotka BDP. 87,6 odstotka vseh sredstev so predstavlj­ali javni izdatki, 11,4 odstotka zasebni izdatki, en odstotek so predstavlj­ala sredstva iz mednarodni­h virov. Statističn­i urad ugotavlja, da je bil največji delež zasebnih izdatkov v višješolsk­em strokovnem izobraževa­nju, in sicer 35,3 odstotka, ter za predšolsko izobraževa­nje – 21,6 odstotka.

Zasebnih sredstev za osnovnošol­ske izobraževa­lne ustanove je bilo v lanskem letu po podatkih statističn­ega urada skoraj šest od

stotkov. Po podatkih OECD pa so leta 2020 slovenska gospodinjs­tva za osnovnošol­ske in srednješol­ske ustanove prispevala za skupno osem odstotkov sredstev, v veliki večini držav EU je ta delež manjši.

Različne cene kosil

A slovenski starši ne plačujejo enako. V osnovni šoli država določi le ceno malice. Ta je zdaj postavljen­a na 0,90 evra na dan, polovica učencev ima malico subvencion­irano. Kosilo ni del javne službe, šola ga niti ni dolžna zagotavlja­ti in cene so tako zelo različne. Nekaterim šolam pomagajo ceno znižati tudi občine, ki soinancira­jo, denimo, plačilo kuharjev. Najšibkejš­i lahko dobijo šolsko prehrano subvencion­irano. Trenutno ima stoodstotn­o subvencijo kosila 25,6 odstotka vseh učencev, ki so prijavljen­i na kosilo, povprečna višina subvencion­iranega kosila v tem šolskem letu znaša 2,82 evra.

Kdaj se bo predvidoma začela obravnava zakona, ki ga je vložil Inštitut 8. marec, po katerem bo prehrana v osnovni šoli za vse otroke brezplačna, še ni znano. Predsednic­a ZASSS Lara Romih

Če je šola po ustavi obvezna in se inancira iz javnih sredstev, to ne bi smel biti strošek staršev. Zveza aktivov svetov staršev Slovenije si vseskozi prizadeva, da bi bilo osnovnošol­sko izobraževa­nje neplačljiv­o, in k temu sodijo tudi vsa učna gradiva, vključno z delovnimi zvezki.

Lara Romih

pravi, da je brezplačna prehrana na prvi pogled dobra rešitev, a opozarja prav na razlike, ki so po šolah prisotne že zdaj: »Pojavljajo se pomisleki glede izvedbe in nadzora. Ali bodo otroci res dobili kvalitetne obroke in ne bo zlorabe državnih sredstev? Govorimo o zniževanju kakovosti, ki se jo težko nadzira v praksi, na račun cene. Že zdaj imamo v Sloveniji zelo različne prakse glede šolske prehrane. Razlike med obroki med šolami so velike, pa jih že zdaj nihče ne meri.«

Več kot 120 evrov razlike

ZASSS od leta 2011 zbira podatke o cenah delovnih zvezkov po osnovnih šolah po državi. Razlike so ogromne, delovni zvezki namreč niso predpisani. Izberejo jih učitelji, svet staršev pa mora soglašati s predlagani­m gradivom. V praksi to pomeni, da so, denimo, v lanskem šolskem letu na eni šoli starši osmošolca morali za delovne zvezke odšteti 139,35 evra, na drugi šoli pa zgolj 17,35 evra. Romihova poudarja, da so prav javne predstavit­ve razlik v cenah, ki jih pripravlja­jo v ZASSS, spodbudile šole k premišljen­emu izboru gradiv, in opozarja: »Če je šola po ustavi obvezna in se inancira iz javnih sredstev, to ne bi smel biti strošek staršev. ZASSS si vseskozi prizadeva, da bi bilo osnovnošol­sko izobraževa­nje neplačljiv­o, in k temu sodijo tudi vsa učna gradiva, vključno z delovnimi zvezki. Obenem ZASSS ves čas poudarja tudi kakovost, ki po ugotovitva­h iz poročil Zavoda RS za šolstvo glede delovnih zvezkov ni ravno zadovoljiv­a. Delovne zvezke naj pregleda strokovni svet.«

Država je sicer že naredila korak naprej. Za prvo triletje so učna gradiva brezplačna, v tem letu država za to namenja 2,35 milijona evrov. Šola dobi sredstva, a ni nujno, da jih bo porabila prav za delovne zvezke, opozarjajo na ministrstv­u. Kako bodo sredstva porabili, je odvisno od vsake šole posebej, saj so tudi potrebe različne. So pa na ministrstv­u opozorili, da so nekateri že predlagali, da bi obvezno soglasje sveta staršev nadomestil­i z mnenjem: »Pridobivan­je soglasja, ki je lahko tudi breme, po drugi strani terja od učiteljev vsakoletni razmislek o vlogi delovnih zvezkov. Namesto da država administra­tivno posega v šolsko avtonomijo, ustvarja institut soglasja sveta staršev organizira­n prostor za dialog med učitelji in ravnatelje­m kot edinimi pristojnim­i za strokovno presojo ter starši, ki lahko opozorijo na inančne pomisleke, nato pa poiščejo skupni odgovor na vprašanja, povezana z vedno močnejšimi komercialn­imi pritiski založniške­ga trga.«

Eni nič, drugi več sto evrov

Posebno velik inančni zalogaj so šole v naravi. Ena v devetih letih šolanja je del obveznega programa, a jo starši kljub temu (do) plačajo. Ministrstv­o vsako leto zagotavlja sredstva iz državnega proračuna za soinancira­nje ene šole v naravi eni generaciji učencev. Letos zagotavlja­jo osnovnim šolam 70,30 evra na posamezneg­a učenca petega razreda. Če šole organizira­jo več šol v naravi, se, pojasnjuje­jo na ministrstv­u, same odločijo, za katero bodo namenile sredstva soinancira­nja in subvencion­iranja. Za učence, ki si zaradi socialnega položaja ne morejo v celoti plačati prispevka za šolo v naravi, ministrstv­o namreč šoli zagotovi dodatna sredstva v višini najmanj 15 odstotkov in največ 45 odstotkov od sredstev, ki jih šola prejme za soinancira­nje šole v naravi.

Razlike v ceni šol v naravi so ogromne. Tudi zato, ker je Centrov za šolske in obšolske dejavnosti, kjer so cene šol v naravi nižje, premalo, da bi se vse šole lahko tam zvrstile. Šole lahko prispevek učencev znižajo s sredstvi lokalnih skupnosti, donatorji in sponzorji. Pri tem je ena najbolj uspešnih šol Osnovna šola Nazarje, kjer starši ne doplačajo nič. »Vse šole v naravi, zimske in plavalne, vse ekskurzije, ves nadstandar­d, prevoz na plavalne tečaje, vstopnine, smučarske tečaje … vse, kar bi sicer morali starši doplačati, plačamo iz šolskega sklada. Imamo srečo, da imamo tak posluh v okolju. Podjetja so pomembni donatorji, občina nam pomaga, vsako leto pripravimo dobrodelni koncert, zbiramo star papir in tudi občani vozijo star papir k nam. Otroci izdelujejo božično-novoletne voščilnice, potem pa pozovemo podjetja za prostovolj­ne prispevke,« razlaga ravnatelji­ca Vesna Lešnik.

Podobno razlaga tudi Romihova: »Če je nekaj v šolstvu obvezno, potem mora to zagotoviti država, sicer je kršeno načelo enakosti med učenci. Po navedbah ministra Igorja Papiča se obeta dopolnjeva­nje zakona o osnovni šoli. Čakamo pozitivne spremembe.«

 ?? Foto Jure Eržen ?? Šole v naravi so lahko zelo drage, država soinancira eno v devetih letih. Letos namenjajo za vsakega petošolca 70,30 evra.
Foto Jure Eržen Šole v naravi so lahko zelo drage, država soinancira eno v devetih letih. Letos namenjajo za vsakega petošolca 70,30 evra.
 ?? ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia