Delo (Slovenia)

Fed bo najbrž monetarno politiko še zaostroval

Svetovni trg Nižja ameriška inflacija od pričakovan­e je dober signal, a Fed svari, da bitka z njo še ni dobljena

-

Triglav Skladi

Minuli torek objavljen podatek o višini inflacije v ZDA za november je za en dan »prehitel« ameriško centralno banko Federal Reserve (Fed), ki je v sredo sprejela še zadnjo odločitev glede višine obrestnih mer v letošnjem letu.

Inflacija v ZDA se umirja, znašala je 7,1 odstotka in je upadla več, kot so bila pričakovan­ja analitikov (7,3 odstotka). Še večjo težo ima pri objavi podatek o jedrni inflaciji, ki ne vsebuje cen hrane in energentov. Tudi ta se je na mesečni ravni zvišala samo za 0,2 odstotka oziroma na letni ravni za šest odstotkov, kar je bilo manj od pričakovan­j analitikov.

Do kam bodo zrasle obresti?

Sam podatek je bil objavljen še pred odprtjem ameriškega trga in terminski trg za glavne indekse je kazal tudi več kot štiriodsto­tno pozitivno donosnost. Trg se je sicer v torek odprl močno v zelenem, vendar je čez dan izgubil zalet – večina indeksov je sicer končala v zelenem, vseeno pa se je čakalo še sredino objavo in predvsem govor guvernerja ameriške centralne banke. Z umirjanjem višine inflacije tako trgi ugibajo predvsem o tem, ali bo Fed v letu 2023 ključno obrestno mero spravil nad pet odstotkov. Pričakovan­i dvig v višini 50 bazičnih točk se je v sredo zgodil, stališče Feda pa je vseeno treba razumeti v smeri, da boj z inflacijo še ni dobljen in da nas v letu 2023 čaka še dodatno zaostrovan­je.

Letos smo tako videli kar sedem dvigov ključne obrestne mere v skupni višini 425 bazičnih točk. Projekcije kažejo, da bomo v prvi polovici naslednjeg­a leta prišli z dvigi ključne obrestne mere vse do 5,1 odstotka, potem pa bi se zategovanj­e monetarne politike moralo ustaviti oziroma postopoma spet obrniti na ravni, nižje od štirih odstotkov.

Obveznice se že dražijo

Na obvezniške­m trgu se na daljšem delu krivulje donosnost občutno niža – povedano drugače, cene dolgoročni­h obveznic se povečujejo. Če smo v oktobru in potem tudi v novembru videli več kot 4,2-odstotno letno donosnost za 10-letno ameriško obveznico, se je v tem tednu ta spet spustila pod 3,5 odstotka in počasi se vsaj dolgoročne­jše obveznice približuje­jo neki normalizac­iji.

Dodatno je upadel dolar, ki se je približal ravni 1,07 glede na evro in

bi se ob nadaljnjem upadanju inflacije in nekoliko bolj »golobjem« stališču ameriške centralne banke lahko spet približal vrednosti 1,10 za evro.

Na podjetnišk­i ravni je sezona objav rezultatov že za nami. Morda bi veljalo omeniti delnico Tesle, ki se je znašla v nemilosti vlagatelje­v – kar je tudi povzročilo, da Elon Musk ni več najbogatej­ši zemljan. Razlogov za padec delnice je več. Eden so vsekakor posledice covidnih politik zapiJanez Javornik,

ranja na Kitajskem, kjer ima Tesla eno od največjih tovarn. Dodatni razlog je z mešanimi občutki sprejet prevzem Twitterja, ki preusmerja Muskov fokus od osnovne dejavnosti največjega proizvajal­ca električni­h vozil. Konkurenca namreč zmanjšuje zaostanek do Tesle in tega se zavedajo vlagatelji. Za piko na i pa je poskrbel še Elon Musk sam, saj je v tem tednu prodal za 3,6 milijarde dolarjev svojih delnic in s tem še povečal prodajni pritisk.

 ?? Foto Dado Ruvić/Reuters ?? Delnica Tesle je izgubila del vrednosti tudi zato, ker se Elon Musk po oceni vlagatelje­v preveč ukvarja s Twitterjem.
Foto Dado Ruvić/Reuters Delnica Tesle je izgubila del vrednosti tudi zato, ker se Elon Musk po oceni vlagatelje­v preveč ukvarja s Twitterjem.
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia