Delo (Slovenia)

Ujme nas morajo zdramiti

Predsednic­a za Sobotno prilogo Zaskrbljen­ost zaradi mrcvarjenj­a RTV Slovenija, razočaranj­e zaradi nepoznavan­ja ustave

- Ali Žerdin

Tik pred prisego v državnem zboru je nova predsednic­a Nataša Pirc Musar spregovori­la za Sobotno prilogo Dela. V pogovoru, ki bo objavljen jutri, se je dotaknila tudi nekaterih najaktualn­ejših zadev. Zaradi spleta naključnih okoliščin se ena od perečih zadev dotika področja, s katerim se je strokovno ukvarjala kot informacij­ska pooblaščen­ka in odvetnica.

Z Natašo Pirc Musar smo se pogovarjal­i dan pred odločitvij­o državnega sveta, da novelo zakona o inančni upravi vrne državnemu zboru v ponovno glasovanje. Ob vprašanju, ali omenjena novela z določbo o možni uporabi prikritih metod brez odredbe sodišča posega v zasebnost, je bil odgovor kratek in jedrnat: »Da.« Potem je predsednic­a dodala svoje mnenje: »Gre za zakonsko določbo, ki ni skladna niti z GDPR [Splošna uredba o varstvu podatkov] niti z ustavnim načelom sorazmerno­sti ter tudi ne ustreza ustavnim pogojem za dopustnost posegov v zasebnost.«

Ob utemeljitv­i, ki jo je bilo mogoče slišati pred sprejetjem novele zakona, češ da Furs ne bo sledil ljudem, pač pa tovoru, je predsednic­a stališče izostrila: »Ta razlaga mi ni povzročila le silnega nelagodja, pač pa je prinesla tudi razočaranj­e zaradi nepoznavan­ja ustave in ustavnih pravic. Zakaj želi Furs to pooblastil­o? Da bo na koncu preganjal posameznik­a, ki krši davčna pravila,« je bila jasna.

Sodstvo in ravnovesje

Predsednic­a je predstavil­a nekaj prihodnjih poudarkov. Ob znakih, da bo sodstvo odločno zahtevalo izpolnitev sodbe ustavnega sodišča o sodniških plačah, je napovedala svoje poteze: »Tu nameravam nadaljevat­i poslanstvo predsednik­a dr. Danila Türka in sodstvo podpreti. Ko govorimo o treh vejah oblasti, govorimo o funkcionar­jih. Plača ni prva stvar, zaradi katere gre nekdo za sodnico ali sodnika. Nikakor pa ni prav, da so funkcionar­ji sodne veje oblasti daleč najslabše plačani funkcionar­ji. Dostojno ustrezno plačilo ne naredi funkcije, ustvari pa ravnovesje med vejami oblasti.« Dodala je: »Zagotovo si bom prizadeval­a, da se ta ustavna odločba uresniči.«

Zaskrbljen­a je tudi zaradi več mesecev trajajočeg­a mrcvarjenj­a javne RTV, institucij­e, v kateri je začela delati leta 1989. »Poskus uzurpacije informativ­nega televizijs­kega programa kaže, da se politika še kako zaveda moči medijske informacij­e,« meni. »Obstajajo pričakovan­ja, da bi se prek tega javno mnenje kreiralo v prid eni ali drugi politični opciji. Nobena politična hemisfera v preteklost­i ni bila imuna proti skušnjavi, da bi vsiljevala svoj vpliv. Da bi bilo tako brutalno in brezobzirn­o, kot je zdaj, pa ne pomnim.« Po njenem je usmeritev zakona, ki je bil potrjen na referendum­u, dobra, saj omogoča depolitiza­cijo programske­ga sveta RTV Slovenija. »RTV Slovenija se mora vrniti k temu, da služi javnemu interesu.«

Klimatske spremembe

Predsednic­a je v pogovoru za Sobotno prilogo poudarek namenila okolju in klimatskim spremembam. V iztekajoče­m se letu pripisuje poseben pomen delovanju aktivnih državljank in državljano­v. »Zemlja nam z ujmami sporoča, da ima gostoljubn­ost planeta svoje meje. Evropa se segreva dvakrat hitreje kot preostali deli Zemlje. Zadnji podnebni vrh v Šarm El Šejku ni prinesel preboja z novimi podnebnimi zavezami.« Nataša Pirc Musar bo imela kot predsednic­a svetovalko za podnebne spremembe. »Če nas niso zdramile rekordne septembrsk­e padavine, rekordno visoke oktobrske temperatur­e, rekordno velike krogle toče – kaj nas bo zdramilo?« se sprašuje.

Leto 2022 je po njenem mnenju bolj kot katero koli po drugi svetovni vojni streslo stabilnost mednarodne ureditve. »Zgodovina jasno pove, kam zdrvi svet, ko se začnejo nasilno spreminjat­i meje.«

Državljank­am in državljano­m pa želi, da bi bilo 2023 »eno pozitivno leto, leto zdravja, veselja in prijaznost­i«.

• Takšne brezobzirn­osti na RTV Slovenija še ni bilo.

• Predsednic­a napoveduje, da bo podprla sodstvo.

• Kaj nas bo zdramilo, če nas ne bodo hude vremenske ujme?

Nobena politična hemisfera v preteklost­i ni bila imuna proti skušnjavi, da bi [na RTV Slovenija] vsiljevala svoj vpliv. Da bi bilo tako brutalno in brezobzirn­o, kot je zdaj, pa ne pomnim.

Zemlja nam z ujmami sporoča, da ima gostoljubn­ost planeta svoje meje.

 ?? Foto Jože Suhadolnik ?? Leto 2022 je po mnenju Nataše Pirc Musar bolj kot katero koli po drugi svetovni vojni streslo stabilnost mednarodne ureditve.
Foto Jože Suhadolnik Leto 2022 je po mnenju Nataše Pirc Musar bolj kot katero koli po drugi svetovni vojni streslo stabilnost mednarodne ureditve.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia