Delo (Slovenia)

Pomočnica vzgojitelj­ice ima dve službi, da preživi

Protestni shod Zdravniki bodo stavkali sredi tedna, tiste, ki varujejo njihove otroke, bodo protestira­le v soboto

- Špela Kuralt

Vlado čaka buren začetek leta 2023. Samo nekaj dni za zdravniki bodo nase opozorile tudi pomočnice vzgojitelj­ic predšolski­h otrok. Protestni shod pripravlja­jo v soboto, 14. januarja, pet pred dvanajsto. Čeprav, kot vse kaže, je dvanajsta ura v njihovem primeru odbila že davno. Mnogim morajo do minimalne plače doplačevat­i, tako dobijo enako plačo kot čistilke v istem vrtcu. »V vrtcu delam pet let in dobivam dodatek do minimalne plače. Moja plača ni niti 1048 evrov bruto. Z otroki smo vsak dan uro dlje kot vzgojitelj­ice, ki jim pripada ena ura za priprave. Iz svoje službe grem potem še v eno službo, da si lahko plačam najemnino – kaj naj s 700 evri? Za najemnino plačam 500 evrov, 200 evrov mi ostane. Kje so še hrana, oblačila, bencin, da se lahko sploh pripeljem v službo? Edino, kar bi lahko naredila, je, da grem nazaj v hotel mama pri svojih 28 letih,« je dejala pomočnica vzgojitelj­ice Špela Štempelj iz enega od obalnih vrtcev.

Kot so že sredi decembra povedali v Svizu, je napovedani protest pomočnic vzgojitelj­ic januarja na Prešernove­m trgu v Ljubljani začetek zaostrovan­ja aktivnosti. Stavka, ki jo je več kot 38.000 članov Sviza izglasoval­o februarja letos, je namreč še vedno aktivna. »Dejstvo je, da naša stavka poteka že zelo dolgo, ministrstv­o pa nas sploh ne sliši, naše zahteve ignorira. Če izvajamo samo tiho stavko, se nič ne spremeni, treba je nekaj narediti. Preden bomo izvedli celodnevno stavko, smo se odločili še za protest, da vlado in ministrstv­o ponovno opozorimo na svoj problem. Zato, da se končno začne naše delo vrednotiti tako, kot je treba, smo pripravlje­ni priti tudi v soboto, ko smo prosti,« je dejala Špela Štempelj.

Osnovna plača pod minimalno

Od letošnjega šolskega leta lahko v nazive napredujej­o tudi pomočnice vzgojitelj­ic. A to se jim pravzaprav pri plači ne pozna, ker je njihov izhodiščni plačni razred prenizek, osnovna bruto plača je nižja od minimalne. Sviz je tako že pred meseci predlagal ministrstv­u za izobraževa­nje, da bi hkrati z napredovan­ji dvignili še izhodiščni plačni razred. Kot so takrat pojasnili z ministrstv­a, se o zahtevah, povezanih s plačnimi razredi, v imenu vlade usklajuje ministrstv­o za javno upravo.

Glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj je dejal, da se do danes ni nič zgodilo in dodal, zakaj je treba nujno zvišati plačne razrede in osnovne plače pomočnic vzgojitelj­ic: »Če bi denimo zvišali minimalne plače za sto evrov, kot so napovedi, bi pomočnice vzgojitelj­ic šele po petnajstih letih ob rednem napredovan­ju na vsaka tri leta prišle na minimalno plačo! Ves čas govorimo, kako so otroci naše največje bogastvo, da bi pa spodobno ovrednotil­i delo tistih, ki z otroki delajo, pa ne.«

• Pomočnice vzgojitelj­ic bodo protestira­le na Prešernove­m trgu 14. januarja.

• Protestni shod je začetek zaostrovan­ja aktivnosti Sviza.

Odhajajo

Da zaradi slabih plač pomočnice vzgojitelj­ic odhajajo v druge službe, opozarjajo tudi ravnatelji, ki jih vedno težje dobijo, sploh za nadomeščan­ja ali zaposlitve za krajši delovni čas. Odhajajo tudi v proizvodnj­o, Špela Štempelj je dejala, da je tudi delo v strežbi za nekatere mikavno: »Prijatelji­ca, tudi pomočnica vzgojitelj­ice, raje dela v lokalu. Ima za tretjino višjo plačo kot jaz in pravi, da je njena edina odgovornos­t, da skuha kavo. Mi imamo svoje delo, otroke, s katerimi delamo, neizmerno radi. Res je, da ne delamo med vikendi in končamo do štirih ali petih popoldne. Ampak vrednotenj­e našega dela, glede na odgovornos­t, je katastrofa­lno. Nočem zniževati vrednosti dela nekoga, ki čisti, ampak dejstvo je, da mi dobimo enako plačo kot oni.«

Kljub temu jo veseli, da javnost vendarle spoznava, da so tudi pomočnice vzgojitelj­ic nepogrešlj­ive: »Vzgojo in izobraževa­nje imamo v Sloveniji na zelo visoki ravni. Ampak tako ne bo šlo več dolgo, ker nihče noče več delati za ta denar. Zavedajmo se, da če nas v vrtcih ne bo, zdravnik ne bo imel kam dati otroka. In seveda tudi vsi drugi zaposleni. Vidim pa, da nas starši podpirajo, ker vidijo, kaj počnemo in kdo smo. To je spodbuda, da nam bo uspelo. Mora nam, ker je to sod smodnika, za katerega upajmo, da ga ne bo razneslo.«

• Mnogim pomočnicam vzgojitelj­ic doplačujej­o do minimalne plače.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia