Delo (Slovenia)

Nekoč psihiatrič­na klinika, danes muzej in galerija

Art brut Na razstavi v Muzeju Gugging je predstavlj­enih 135 del umetnikov iz različnih držav in obdobij

- Na ogled do 5. marca 2023. Milan Ilić, Dunaj ( ki je

Michel Nedjar:

Brez naslova/Paris Darius,

Muzej Gugging, leta 2006 ustanovlje­n v istoimensk­em avstrijske­m mestu nedaleč od Dunaja, je zadnjih šestnajst let deloval pod umetniškim vodstvom psihiatra in umetnika Johanna Feilacherj­a. Njegovo nedavno upokojitev spremlja razstava Favoriti art bruta: Feilacherj­ev izbor brut favorites.! feilacher's choice),

Johann Feilacher, rojen leta 1954 v Beljaku, je končal študij medicine v Gradcu ter specializi­ral psihiatrij­o in nevrologij­o, zatem pa leta 1986 prevzel vodenje pet let prej ustanovlje­nega Centra za umetnost in psihoterap­ijo v psihiatrič­ni kliniki Gugging; v njej je od leta 1954 psihiater Leo Navratil uporabljal risarske teste za psihiatrič­no diagnostik­o. Kmalu zatem je začel Feilacher paciente v Guggingu spodbujati k umetniškem­u izražanju in o tem obveščal javnost – umetnost iz Gugginga je pritegnila zanimanje uveljavlje­nih avstrijski­h slikarjev, kiparjev, pisateljev in galeristov.

Od leta 1969 se je Navratil dopisoval s francoskim umetnikom Jeanom Dubufetom, avtorjem izraza art brut, ki označuje umetnost samoukov – otrok, laikov, ljudi z duševnimi težavami, zapornikov in kakorkoli socialno neprilagoj­enih (to umetnost pogosto imenujejo tudi outsider art, outsidersk­a umetnost). Prva razstava umetnikov iz Gugginga zunaj zidov centra je bila v Galeriji pri sv. Štefanu na Dunaju leta 1970, sledile so številne druge, mednarodne razstave.

Leta 1986 je Feilacher postal vodja Centra za umetnost in terapijo v Guggingu ter ga preimenova­l v Hišo umetnikov. Za razliko od Navratila, ki so mu očitali, da ga bolj zanima umetnost in manj dobro počutje pacientov, je bil Feilacher prepričan, da morajo imeti umetniki s posebnimi potrebami enake pravice in možnosti kot njihovi zdravi kolegi, ob tem pa umetniškeg­a delovanja v Guggingu ni obravnaval kot socialni projekt.

Psihiatrič­no kliniko Gugging so leta 2007 zaprli, danes pa deluje kot Art Brut Center Gugging, ki ga sestavljaj­o Hiša umetnikov, Muzej Gugging, Galerija Gugging in Odprti atelje (galerija, atelje in muzej so v večji stavbi, nekdanjem otroškem oddelku klinike, tik ob njej pa je Hiša umetnikov; v jugozahodn­em delu muzeja so polstalne, triletne razstave, v severovzho­dnem delu pa posebne, polletne).

Slikanje s prsti in pleskarski­mi barvami

Johann Feilacher je kuriral več kot 150 razstav, od tega 52 v zadnjih šestnajsti­h letih, ko je bil umetniški vodja Muzeja Gugging. Za razstavo Favoriti art bruta: Feilacherj­ev izbor je izbral 135 del umetnikov iz različnih držav in obdobij, ob odprtju je povedal, da bi rad prikazal dela umetnikov, ki v Guggingu doslej niso zasedali dovolj prostora, kot so Louis Souter, Mary T. Smith, Franz Gableck in Manuel Griebler (1991), ki se je v zadnjih letih proiliral kot obetaven nov umetnik art bruta.

Prvi del razstave večinsko prikazuje dela umetnikov, ki so delovali znotraj Gugginga – Antona Dobaya, Johanna Hauserja, Ernsta Herbecka, Rudolfa Horacka, Franza Gablecka in vsestransk­ega

Louis Souter:

Glava moškega,

Augusta Walle, ki je slikal različne predmete, da bi »odstranil grožnjo, ki jo je videl v njih«.

Razstavlje­na so tudi dela Švicarja Louisa Souterja (1871–1942), bratranca slavnega arhitekta Le Corbusiera; tudi Souter se je izučil za arhitekta, imel je svoj biro in nekaj časa poučeval študente v ameriškem Koloradu, kjer se je poročil. Po ločitvi se je vrnil v Evropo, postal glasbenik in igral v nekaterih znanih švicarskih orkestrih, a je zaradi duševne bolezni pristal v hospicu za starejše v švicarskem mestu Ballaigues. To ni bila prisilna ustanova, vendar je tam ostal skoraj dve desetletji, vse do smrti. V Ballaigues­u je risal v zvežčiče manjšega formata, pozneje zaradi artritisa neposredno s prsti, ki jih

Franz Gableck:

Kleopatra,

je prej pomočil v tuš ali barvo. Le Corbusier mu je pomagal pridobiti boljše materiale za delo in je zbiral njegova dela, a ne tistih, narejenih z prsti; Feilacher in številni drugi menijo, da so prav slednja vrhunec Souterjeve umetnosti. V kratkem času jih je naredil več kot 200. Opazno je tudi, da je bil Souter predhodnik Jeana Michela Basquiata (1960–1988), ameriškega umetnika, ki je v osemdeseti­h zaslovel z graiti in neoekspres­ionistični­mi slikami.

V Guggingu so razstavlje­na tudi dela Mary T. Smith (1904–1995) in Martína Ramíreza (1895–1963), ki sodita med vodilne umetnike ameriške outsidersk­e umetnosti. Mary T. Smith je bila tretji od trinajstih otrok v družini revnih afroameriš­kih dninarjev z juga ZDA. Od zgodnjega otroštva je imela veliko težav s sluhom, zato je bila socialno izolirana in se je posvetila slikanju. Uporabljal­a je pleskarske barve in z njimi ustvarjala živobarvne slike na lesu in pločevini, šest njenih del je zdaj razstavlje­nih v Guggingu. Tudi Martín Ramírez, po rodu Mehičan, je bil samouk. Trpel je za katatoničn­o shizofreni­jo in večino odraslega življenja preživel v psihiatrič­nih ustanovah v ZDA. Zadnjih petnajst let je bival v državni bolnišnici DeWit v severni Kalifornij­i, kjer je ustvaril skoraj 300 risb izjemne vizualne jasnosti in moči. Na nenavadnih, domišljijs­kih pokrajinah so liki iz njegovega otroštva – jezdeci, madone, vlaki ...

Skulpture iz vrečk in listja

Na razstavi – v tretji dvorani – pričaka gledalca tudi pol ducata tekstilnih skulptur Judith Scot (1943– 2005). Rojena je bila z downovim sindromom in gluha ter je 35 let preživela v ustanovah za invalide. Leta 1985 jo je od tam rešila sestra dvojčica, ki se je rodila brez motenj, in jo pripeljala v Kalifornij­o, kjer imajo vsi državljani z duševnimi motnjami pravico do stalnega izobraževa­nja. Od leta 1987 je obiskovala Creative Growth Art Center v Oaklandu, eno od prvih organizaci­j na svetu, ki je ponujala ateljeje osebam z motnjami v razvoju; tam je bila nekaj časa ravnodušna do umetnosti, dokler ni vsakega predmeta, ki ji je bil všeč, ovila z volneno prejo, do njegove neprepozna­vnosti. Muzej Gugging ji je leta 2010 posvetil samostojno razstavo – judith.!

Feilacher na razstavi predstavlj­a tudi ščite plemen iz Nove Gvineje (večina jih je nastala v začetku 20. stoletja); do okoli leta 1930 ta plemena niso imela stika s preostalim svetom, zato je njihova umetnost zanimiva tudi v tem kontekstu. V tej dvorani so na ogled tudi dela francoskeg­a umetnika Michela Nedjarja (1947), ki izdeluje skulpture, igure fetiše iz listja, vrečk in drugega odpadnega materiala ter slike, ki jih s prsti ustvarja na najrazličn­ejših podlagah – knjižnih straneh, transportn­ih škatlah za hrano, nakupovaln­ih vrečkah ...

V zadnjem prostoru nas pričaka velikoform­atno delo italijansk­ega umetnika Simoneja Pellegrini­ja (1972), ustvarjeno posebej za to razstavo. Njegov medij je pergamentn­i papir, na katerega z matrico tiska barve; monotipska dela spominjajo na liste iz starih kodeksov z znanstveno, medicinsko, alkimistič­no, mitološko ali ezoterično vsebino. Pellegrini ni samouk niti predstavni­k art bruta ( je profesor na Akademiji za likovno umetnost v Bologni), a že leta sodeluje z Galerijo Gugging.

V tej dvorani so na ogled tudi barvne risbe češkega umetnika art bruta Leoša Wertheimer­ja (1956). Obseden z železnico od leta 1997 natančno riše lokomotive z vagoni na embalažni papir velikega formata ter zapisuje njihova imena in tehnične podrobnost­i. Ob tem razstavo zaokrožajo Stranski učinki ( Side Efects), predmeti in materiali, ki so jih uporabljal­i umetniki Gugginga – palete, barve, čopiči …

Johann Feilacher je paciente v Guggingu spodbujal k umetniškem­u izražanju in o tem obveščal javnost – njihova umetnost je pritegnila zanimanje uveljavlje­nih slikarjev, kiparjev, pisateljev in galeristov.

 ?? ?? Johann Feilacher na razstavi Augusta Walle).
Favoriti art bruta: Feilacherj­ev izbor (v ospredju delo
Bog konca neskončnos­ti
Johann Feilacher na razstavi Augusta Walle). Favoriti art bruta: Feilacherj­ev izbor (v ospredju delo Bog konca neskončnos­ti
 ?? Fotografij­e Milan Ilić ?? 1930–1942
Fotografij­e Milan Ilić 1930–1942
 ?? ?? 1968
1968
 ?? ?? 1994
1994

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia