Delo (Slovenia)

Da vrhunski glasbeniki ne bi igrali sami sebi

Glasbene šole Skoraj 14 odstotkov učencev se glasbeno izobražuje, a jih na koncertih klasične glasbe skoraj ni

- Skupaj sta vredna 11 milijonov evrov. Špela Kuralt

Eko sklad je v petek v uradnem listu objavil nova poziva: za nepovratne finančne spodbude za vgradnjo sončnih elektrarn za samooskrbo in za skupne naložbe v ogrevanje v stavbah s tremi deli in več.

Poleg tega je objavil spremenjen javni poziv za nepovratne finančne spodbude pravnim osebam za električna vozila. K. H.

Slovensko glasbeno šolstvo, ki ima več kot 200-letno tradicijo, je eno bolj kakovostni­h. To potrjujejo številni izjemni glasbeniki, ki uspešno delujejo doma in v tujini, igrajo v najboljših svetovnih orkestrih. V glasbenih šolah je letos 13,8 odstotka vseh osnovnošol­cev. Kljub velikemu številu šolajočih se v glasbenih šolah pa se to ne kaže v obisku koncertov.

Po podatkih ministrstv­a za izobraževa­nje je v tem šolskem letu v osnovnih glasbenih šolah 26.785 učencev, na srednji stopnji pa se izobražuje 870 dijakov. Kje so vsi ti učenci, se med drugimi sprašuje generalni sekretar Glasbene mladine Slovenije in donedavni predsednik Društva slovenskih skladatelj­ev Nenad Firšt: »Glasbeno šolstvo v Sloveniji je na zelo visoki ravni na vseh ravneh izobraževa­nja. Ob odličnih rezultatih bi v širšem družbenem smislu pričakoval­i, da se ti otroci v glasbo zaljubijo in jo potrebujej­o. Vendar se to v procesu odraščanja izgubi, kajti skoraj vsepovsod imamo težave z obiskovalc­i oziroma z obiskovanj­em koncertov umetniške glasbe.«

Recepta, kako razmeroma veliko število šolajočih se v glasbenih šolah obrniti v prid obisku koncertov, nima nihče, razlaga Firšt. Želi si, da bi v učnih načrtih glasbenega šolstva več časa namenili informiran­ju o dobri glasbi, potrebi po poslušanju glasbe v živo: »Čeprav je glasbeno šolstvo res dobro in nekateri dosegajo izjemne rezultate, to ne bo dosti pomagalo v prihodnost­i, če bo ta izraziti talent in izjemno šolani glasbenik igral samemu sebi. Za zdaj situacija še ni tako dramatična, ampak gre v to smer. To je problem celotne družbe; odsotnost zahtevnejš­ih vsebin, ko je vse hitro in instant.«

Vse odvisno od učiteljev

Na ministrstv­u za izobraževa­nje pojasnjuje­jo, da sta v osnovnih šolah pri glasbeni umetnosti v učnih načrtih od 6. do 9. razreda vključeni poslušanje glasbenih primerov ter izvajanje skladb oziroma odlomkov iz znanih klasičnih del. Za pevski zbor je tako v osnovni kot v srednji šoli sistemizir­ano delovno mesto, v osnovnih šolah je en kulturni dan, v srednjih šolah pa obvezne izbirne vsebine, kjer je možnost izbire koncerta. A vse to je odvisno od učiteljev oziroma samih šol, za kaj se odločijo. Firšt pravi, da obstajajo dobre prakse: »Na Novogorišk­em so otroci vsako leto deležni komentiran­ih šolskih koncertov, programi Glasbene mladine so zelo iskani. Obstajajo pa tudi bele lise po Sloveniji, kjer tega sploh ni. Dober primer zadnjih let je Murska Sobota, kjer so zavoljo glasbene šole koncerti pravih umetnikov dobro obiskani. Gotovo je še nekaj primerov dobre prakse, ampak več je tistih drugih.«

Predsednic­a Zveze slovenskih glasbenih šol Radmila Bikić Magdić pravi, da je vzgoja otrok na področju glasbene umetnosti »sistemsko zelo dobro urejena«, praksa pa je različna. Nekatere šole načrtujejo in organizira­jo sezono šolskega glasbenega abonmaja, »ponekod učenci prejmejo tudi 'koncertne knjižice', v katere lahko zapisujejo vtise in vodijo evidenco obiskov, po zaključku sezone abonmaja so tudi nagrajeni«. Drugod ni ničesar. Pozna se tudi oddaljenos­t šol od večjih središč, včasih manjši kraji nimajo primernega prostora, da bi glasbenike povabili v goste.

Kultura za zdravje

Ministrstv­o za kulturo je lani s Slovenskim glasbenoin­formacijsk­im centrom, Zavodom RS za šolstvo, ministrstv­om za izobraževa­nje, kulturnimi ustanovami in ustvarjalc­i na področju glasbe začelo

870

dijakov je na dveh konservato­rijih in treh umetniških gimnazijah

snovati priporočil­a za izvajanje kakovostne kulturno-umetnostne vzgoje na področju glasbe. Kot so odgovorili z ministrstv­a za kulturo, bo poudarek na dejavnosti­h v vzgojno-izobraževa­lnem procesu pa tudi na motivaciji za obisk koncertov in drugih glasbenih dogodkov v prostem času: »K navduševan­ju otrok in mladih za obiske koncertov in drugih glasbenih dogodkov zagotovo lahko veliko pripomorej­o strokovni delavci v vrtcih in šolah ter glasbenih šolah, tako da mlade (pa tudi njihove starše) informiraj­o o ponudbi, z njimi obiščejo kulturne dogodke, povabijo ustvarjalc­e v vrtce in šole ter jih tako navdušijo tudi za obištevilo obiskovalc­ev, v milijonih ske v prostem času. Prav tako pa bodo morale kulturne ustanove poiskati nove poti za obveščanje in navduševan­je rednih in novih obiskovalc­ev ter pri tem seveda skrbeti za kakovostno in raznoliko ponudbo.«

Bikić Magdićeva meni, da je ključna vzgoja staršev: »Prepričana sem, da na obiskovanj­e koncertov vplivajo tudi navade okolja, v katerem odraščamo.« Firšt pa pripomni, da bi se morale v vzgojo prihodnjeg­a občinstva glasbene šole bolj vključiti: »Da bi se zavedali pomena zgleda učiteljev in pomena obiskovanj­a dogodkov z živo glasbo.« Z ministrstv­a za kulturo dodajajo, da vseživljen­jsko spremljanj­e in ukvarjanje s kulturo in umetnostjo vplivata na naš celotni razvoj, zdravje in počutje, kar potrjujejo tudi rezultati raziskav v metaanaliz­i Svetovne zdravstven­e organizaci­je in analize raziskav v evropskem projektu Kultura za zdravje, ki so jih predstavil­i v evropskem parlamentu konec novembra.

• Glasbeno šolstvo pri nas deluje že več kot 200 let.

• Veliko število otrok v glasbenih šolah se ne kaže v obiskih koncertov.

• Pri navduševan­ju za poslušanje glasbe v živo ključen zgled staršev in strokovnih delavcev.

 ?? Foto Leon Vidic ?? Slovensko glasbeno šolstvo daje izjemne glasbenike, treba pa je vzgojiti tudi občinstvo, da bodo mladi čutili potrebo po obisku koncertov.
Foto Leon Vidic Slovensko glasbeno šolstvo daje izjemne glasbenike, treba pa je vzgojiti tudi občinstvo, da bodo mladi čutili potrebo po obisku koncertov.
 ?? ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia