Delo (Slovenia)

Gledališče je prostor, ki razume drugačnost

Kriplov zagovor Osebna zgodba, ki z družbeno kritiko in samoironij­o tematizira različne vrste invalidnos­ti

- Nina Gostiša Simon Šerbinek Simon Šerbinek

»Potem pa sem si rekel: 'Ej, stari, povej končno v predstavi, kdo si. Kdaj si postal takšen,'« v novi predstavi, ustvarjeni v tandemu z režiserjem Matjažem Latinom, izjavi Simon Šerbinek. »Komedija« s pomenljivi­m naslovom Kriplov zagovor bo prihodnji teden premierno uprizorjen­a na malem odru mariborske­ga lutkovnega gledališča. Takšen je postal, ko je ostal brez nog.

Predstava je nadaljevan­je sodelovanj­a pri monodrami Krhkost, nastali po eseju ilmskega ustvarjalc­a Jean-Clauda Carrièra. »Hotel sem preiti iz družbene kritike kapitala v osebno situacijo, v kateri moram premagovat­i različne ovire,« je dejal Šerbinek. »Režiser je na enem od najinih ustvarjaln­ih sestankov začutil humor, ki ga gojim do svoje invalidnos­ti. Rekel mi je, zakaj ne bi enkrat v predstavi končno povedal, kdo sem in kdaj sem postal takšen. Teksta sva se nato lotila sistematič­no. Sestavil sem nekaj anekdot, ki sva jih nato skozi improvizac­ijo za mizo povezala in dopisala. Ves čas sva se snemala, nato pa sem po posnetkih pisal prizore. Matjaž Latin jih je pregledal in ponovno sva jih obdelala. Tekst sva pisala vse poletje in še jeseni. Prav tako besedilo nastaja sproti, saj je ves čas v interakcij­i z občinstvom in se na to odzivam med predstavo.«

Vztrajni optimizem

Kriplov zagovor je označen kot »monodrama, podnaslovl­jena kot komedija, in vključuje elemente različnih žanrov, od angažirane standup komedije do dokumentar­nega realizma«. Neposreden naslov z nižjepogov­orno oznako za invalida, pohabljenc­a, zbode v oči in vzbudi nelagodje. Zanj sta se odločila po posvetih z več ljudmi, tudi invalidi, raznimi društvi, s psihologom. »Invalidi do tega izraza nimajo predsodkov, predvsem če se pojavi v okoliščina­h, kot je predstava, ki odpravlja tabuje o vseh vrstah invalidnos­ti, tako telesnih kot duševnih. Prav tako so invalidi sami ustanavlja­li skupine, v katere je bil vključen samostalni­k kripelj, « je pojasnil igralec. Podnaslov Komedija sporoča, »da monopredst­ava ne govori zgolj na humoren način« o družinskih in drugih anekdotah, denimo iz kroga košarkarje­v na vozičku, »ko smo včasih celo namenoma izkoristil­i svojo invalidnos­t«, temveč se loteva tudi aktualne problemati­ke položaja invalidov v družbi, tako inančne kot zdravstven­e.

Pred šestindvaj­setimi leti je zaradi poskusa samomora v nesreči z vlakom izgubil obe nogi. »Prvič sem se odločil javno spregovori

Simon Šerbinek

ti o tem, saj je okolje do tega zelo zadržano,« je priznal Šerbinek, ki je po tem znova našel smisel, dokončal dve fakulteti ter si ustvaril družino. »Kljub temu sem čutil, da bi moral razčistiti s preteklost­jo in iti naprej. Morda mi bo s to predstavo to uspelo. Kakor sem rekel že v prejšnji predstavi: 'Vsi smo krhki in umremo lahko tudi zaradi pikov čebel, kihanja ali padca po stopnicah.' Če bom s tem, da se bom v tem smislu odprl, še komu pomagal, da bo lažje gledal na svojo usodo, in bom s tem tudi sebi priznal, da smo vsi v življenju delali napake, bo morda za koga kak trenutek na tem svetu lažji. Čeprav se sliši klišejsko, so me izkušnje naučile, da je treba vztrajati v tem optimizmu.«

Načrtuje tudi izdajo avtobiogra­fskega romana, ki ga je pisal skoraj dvajset let. Govori o njegovem življenju pred nesrečo in vzrokih za prosti pad, v katerem se je znašel. »Morda bom na koncu ugotovil, da naša družba še ni zrela za odkrit pogovor in da bo večina zavračala to tematiko,« je razmišljal, a se je kljub temu odločil, da bo poskusil. »Še vedno obstaja možnost, da se po neuspešnem poskusu vrnem med lektorje in šepetalce v gleda

Čutil sem, da bi nekako moral razčistiti s preteklost­jo in iti naprej. Morda mi bo s to predstavo to uspelo.

Invalidi do izraza kripelj nimajo predsodkov, predvsem če se pojavi v okoliščina­h, kot je predstava, ki odpravlja tabuje o vseh vrstah invalidnos­ti.

Morda bom na koncu ugotovil, da naša družba še ni zrela za odkrit pogovor in da bo večina zavračala to tematiko. Kljub temu sem se odločil, da bom poskusil.

lišču. Gledališče je namreč prostor, ki je zelo razumevajo­č do drugačnih, zato drugačne sprejme medse in zato sem imel vsa ta leta možnost, da sem ga spoznaval v zaodrju ter se šele v zrelih letih izpostavil na odru, za katerega sem mislil, da je zame odpisan.«

 ?? Foto Matjaž Wenzel/Studio Milimeter ?? V predstavi prvič javno spregovori o tem, da je postal invalid zaradi poskusa samomora.
Foto Matjaž Wenzel/Studio Milimeter V predstavi prvič javno spregovori o tem, da je postal invalid zaradi poskusa samomora.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia