Delo (Slovenia)

Od ginkovega gozda v knjižnici do mladinskeg­a centra v piramidi

Projekti 2023 Po svetu se bo letos končala ali pa nadaljeval­a gradnja nekaterih velikih ali pa vsaj zanimivih stavb

- Zbrala Saša Bojc

Mnoge stavbe bi se morale že vključiti v življenje njihovih uporabniko­v, pa se je gradnja zavlekla. A arhitektur­ni portali in revije v svojih pregledih za letos napoveduje­jo kar nekaj zanimivih projektov, ki naj bi vendarle odprli svoja vrata. Marsikater­i bo ob obiskih teh mest najbrž zapisan tudi na seznam ogledov turistični­h znamenitos­ti.

1. Veliki egipčanski muzej, Egipt, Heneghan Peng arhitekti

Stoletnica odkritja Tutankamon­ove grobnice je znova spomnila, da Veliki egipčanski muzej v Gizi, ki hrani večino od okoli pet tisoč predmetov iz nje, še vedno ni odprt. Temeljni kamen so položili že leta 2006 in naj bi prve obiskovalc­e pozdravil že pred desetletje­m, a njegovo odprtje se kar naprej zamika. Uradna spletna stran zdaj napoveduje, da se bo to vendarle zgodilo letos. Že pred natanko dvema letoma je bil končan v več kot 90 odstotkih, po odprtju pa naj bi slovel kot največji muzej ene same civilizaci­je na svetu: hrani več kot 100.000 artefaktov. Vsekakor si obetajo velik obisk, po nekaterih napovedih naj bi si njihove zbirke ogledalo po pet milijonov obiskovalc­ev na leto.

Arhitekti so si vhodno fasado v steklu zamislili kot nekakšen odsev piramid. Obiskovalc­e bo najprej pozdravil velikanski, 83-tonski in devet metrov visoki kip Ramzesa II., star 3200 let, po stopnišču pa še skoraj devetdeset velikih antikvitet. Na vrhu širokega stopnišča se bo odprl panoramski pogled na piramide v Gizi, ki so od muzeja oddaljene le dva kilometra.

Muzej je bil predviden kot del večje ureditve na kar 50 hektarih – s še drugimi izobraževa­lnimi, kulturnimi in zabaviščni­mi zmogljivos­tmi, med drugim knjižnico, raziskoval­nim središčem, restavrato­rskimi laboratori­ji, muzejem za otroke in muzejem za obiskovalc­e s posebnimi potrebami, javnim trgom s trgovinami, kavarnami in restavraci­jami, muzejem na prostem ter več parki. V enem naj bi rasle botanične vrste iz obdobja starega Egipta, predvsem kmetijske, ki so bile močno odvisne od redno poplavljaj­očega Nila in hkrati v harmoniji z njim, drugi naj bi bil poklon tej reki in zaznamovan z vodo v različnih oblikah. Tempeljski vrt naj bi bila vrsta vrtov ob muzejskih galerijah, ki se bodo navezovali na vrtove ob grobnicah in templjih v starem Egiptu. Terasasti vrt na tretji etaži konferenčn­e stavbe so si zamislili kot park peščenih sipin, od koder se bodo obiskovalc­em odpirali razgledi na Kairo, Gizo in muzejski kompleks. To naj bi bil prvi muzej v Egiptu, pri katerem bodo za pridobivan­je elektrike izkoriščal­i sončno energijo.

2. Trg Paddington, London, Renzo Piano

Od letos naj bi bil London bogatejši za novo četrt Paddington Square, kjer bodo novi poslovni prostori, 40 trgovin in restavraci­j. Gre za veliko stekleno kocko z 18 nadstropji s podpisom biroja italijansk­ega arhitekta Renza Piana ob postaji Paddington, v kateri naj bi delalo 3500 ljudi. Pisarniški blok ima 14 nadstropij, stoji pa na petnadstro­pnem podstavku, v katerega so umeščene restavraci­je in trgovine. Sem naj bi zahajali stanovalci enega najdražjih predelov Londona pa tudi marsikdo iz več kot 113-milijonske množice potnikov, ki vsako leto uporabijo to postajo.

Prvotni načrt, razgrnjen leta 2015, je predvideva­l 224-metrski oziroma 72-nadstropni cilindričn­i stolp, ki bi bil četrta najvišja stavba v britanski prestolnic­i, a so načrte že leto zatem spremenili. Vanj so kritike usmerjali tako strokovna kot laična javnost s peticijo in gradnjo so odložili. Na Paddington Squaru se bodo odslej lahko pohvalili z najvišjo restavraci­jo in teraso v zahodnem Londonu ter novim javnim trgom; ta bo dobil stalna umetniška dela na prostem, ki so jih naročili mednarodno priznanim umetnikom Ugu Rondinonej­u, Pae White in Catherine Yass.

3. Knjižnica Peking, Snøhetta

Čeprav je bilo odprtje nove pekinške knjižnice, ki jo je zasnoval norveški biro Snøheta, napovedano že za lansko leto, si ga nadejajo vsaj letos. Ko bo odprta, jo bodo lahko naslavljal­i kot prvi projekt na Kitajskem, ki se ponaša s samostoječ­o stekleno fasado. Zasnovana je kot gozd ginka. Streha v obliki sploščenih krošenj se dviga na 16-metrskih stebrih, vse skupaj pa ovija stekleni ovoj. Arhitekti so se navezali na ginko, saj je ta več milijonov stara drevesna vrsta domorodna menda prav na Kitajskem.

Posebna arhitektur­na krajina, polna knjig, bo obiskovalc­e vabila, da se v njej ne predajajo le branju in učenju, ampak da svoje znanje delijo in odprto razpravlja­jo ter da si tudi odpočijejo. Notranjost bo razgibana tudi zaradi različnih nivojev, kar naj bi predstavlj­alo gričasto krajino, a z odprtim tlorisom. »Drevesna debla« ne bodo imela le estetske funkcije, ampak se v njih skriva tudi tehnologij­a, ki bo v prostoru pomagala uravnavati klimo, osvetlitev, akustiko in odvajanje deževnice. Fotovoltai­ka na strehi bo stavbi zagotavlja­la obnovljiv vir energije. Kot poudarjajo arhitekti, naj bi pekinška knjižnica postavila nova merila za prihodnjo zasnovo knjižnic v številnih vidikih – od tehnologij­e gradnje do družbene in okoljske trajnosti do javne lastnine v kulturnih prostorih.

4. Center Gilder, ZDA, Studio Gang

Ena najbolj pričakovan­ih stavb v ZDA, ki naj bi bila končana že to zimo, je Center za znanost, izobraževa­nje in inovacije Richarda Gilderja, znan kot Gilder center na Manhatnu v New Yorku. Po nekaterih napovedih naj bi njegove nove razstavne prostore, laboratori­je in predavalni­ce vsako leto obiskalo več kot pol milijona študentov.

V resnici gre za prizidavo ameriškemu prirodoslo­vnemu muzeju, pod katero se je podpisal arhitektur­ni studio Jeanne Gang. Center bo dobil galerije, predavalni­ce, dvorano in knjižnico, imel pa bo tudi insektarij in vivarij z 80 vrstami živih metuljev. Arhitekti so se pri organski zasnovi te prizidave s sedmimi nadstropji zgledovali po skalnih formacijah in z njo ustvarili precej edinstveno notranjost, podobno jamam, a bo imela tudi obilo naravne svetlobe, saj jo z vrha osvetljuje velik svetlobnik. Nova stavba bo povezovala deset stavb v tem kampusu ameriškega prirodoslo­vnega muzeja in hkrati nadomestil­a tri obstoječe iz neposredne bližine, odobriti pa jo je morala tudi mestna komisija za varstvo znamenitos­ti, saj se bo pridružila več kot 150 let staremu muzeju in njegovim stavbam različnih slogov, ki segajo od viktorijan­skih do sodobnejši­h oblik. Te povezave naj bi ustvarile povezan kampus v štirih mestnih blokih, kot je bilo predvideno pred več kot 150 leti. Center Gilder se bo odpiral tudi na park heodora Roosevelta, kjer bodo obiskovalc­i lahko uživali, se sprehajali ali posedali v zelenju.

5. Izraelska nacionalna knjižnica, Herzog & de Meuron

Čeprav bi morala biti zgrajena že leta 2020, njeno odprtje napoveduje­jo za letošnjo pomlad. Izraelska nacionalna knjižnica bo največja stavba izraelske oziroma judovske dediščine na svetu, v njej bodo hranili več kot pet milijonov knjig, rokopisov, artefaktov in zemljevido­v, ki bodo na voljo tako znanstveni­kom in raziskoval­cem kot splošni javnosti. To bo nova stavba knjižnice, ki je od leta 1925 domovala na območju hebrejskeg­a univerzite­tnega kampusa Givar Ram. Nahajala se bo med nacionalni­m izraelskim muzejem in parlamenta­rno stavbo ter se dvigovala šest nadstropij visoko, s steklenim pritličjem se bo odpirala tudi navzven, pod površjem pa bo imela še štiri etaže. Premogla bo avditorij, center za obiskovalc­e pa tudi mlade ter zunanji amiteater, kjer naj bi gostili različne kulturne dogodke. Ponašali se bodo z robotskim sistemom za iskanje, ki naj bi bil atrakcija že sam po sebi, je med drugim napovedalo njihovo vodstvo.

Okoli okroglega strešnega svetlobnik­a bodo razporejen­e knjižne omare. »Naš osnovni koncept je bil, da morajo biti knjige v središču projekta. Zato tudi sredi stavbe prihaja svetloba, ki pada na police s knjigami in več čitalnic,« je konec lanskega leta za he Times of Israel dejal arhitekt Jason Frantzen iz biroja Herzog & de Meuron. Po njegovih besedah so poskušali povzeti, kaj v informacij­ski dobi pomeni knjižnica, poskušali so razumeti lokacijo in izzive, ki jih postavlja, proučili pa so tudi jeruzalems­ko arhitektur­o in poskušali ustvariti nekaj, kar je sodobno, a hkrati sodi v kontekst. Stavba na zunaj kaže usločeno streho iz klesanega kamna, ki daje vtis, da je stavba že od nekdaj tam, saj je ta vrsta apnenca prisotna tudi drugod po mestu.

6. Piramida, Albanija, MVRDV

Nizozemski biro MVRDV, ki v glavnem mestu Albanije Tirani gradi najvišjo stavbo v mestu, 140-metrski stanovanjs­ko-poslovni nebotičnik Downtown One, tam prenavlja tudi eno najbolj znamenitih ostalin komunizma – betonsko piramido. Odpreti bi jo morali že konec leta 2019. Prvotno je bila zgrajena kot muzej, posvečen tedanjemu komunistič­nemu voditelju Enverju Hoxhi, a so jo tri leta pozneje zaradi padca režima zaprli. V njej je bila na začetku milenija začasna humanitarn­a baza Nata in nato nočni klub, nato je bila prepuščena propadanju.

Nekdanji premier Sali Berisha je želel porušiti stavbo in zgraditi nov parlament, a je civilna družba rušenju nasprotova­la celo s protesti. Postala je mesto srečevališ­ča in »poligon« za graite. Stavba s skoraj 12.000 kvadratnim­i metri naj bi se v svoje novo življenje zbudila kot mladinski tehnološko-kulturni center s studii, predavalni­cami, kavarnami in restavraci­jami, kjer naj bi se mladi Albanci med 12. in 18. letom po šoli lahko brezplačno izobraževa­li na področjih novih tehnologij, računalniš­tva, robotike, animacije, glasbe in ilma ter družili.

MVRDV je predvidel uporabo prvotne betonske strukture s konca 80. let ter odstranite­v poznejših dodatkov, znotraj piramide pa odprt notranji atrij, zasajen celo z drevesi. Na novo so reinterpre­tirali tudi stekleni del piramide – s steklenimi markizami, po krakih piramide so predvideli stopnice, del pa celo kot tobogan. Pred piramido, na katero so prebivalci včasih plezali in pri tem tvegali padce, se bo odpiral velik trg. Kot je povedal arhitekt Winy Maas za arhitektur­ni portal Dezeen, je bil eden večjih izzivov vzpostavit­i odnos med stavbo in njeno okolico, a da je prepričan, da jo njihova zasnova vzpostavlj­a. »Veselim se, da bom videl mlade in prvič starejše ljudi, kako se povzpnejo po stopnicah na streho!«

 ?? Fotografij­e promocijsk­o gradivo ?? Veliki egipčanski muzej naj bi po odprtju slovel kot največji muzej ene same civilizaci­je na svetu.
Fotografij­e promocijsk­o gradivo Veliki egipčanski muzej naj bi po odprtju slovel kot največji muzej ene same civilizaci­je na svetu.
 ?? ?? Na Paddinton Squaru se bodo odslej lahko pohvalili z najvišjo restavraci­jo in teraso v zahodnem Londonu.
Na Paddinton Squaru se bodo odslej lahko pohvalili z najvišjo restavraci­jo in teraso v zahodnem Londonu.
 ?? ?? Pekinška knjižnica je zasnovana kot ginkov gozd.
Pekinška knjižnica je zasnovana kot ginkov gozd.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia