Delo (Slovenia)

Čigav je teritorij mesta?

V Gledališču Glej danes in jutri avtorska predstava o vlogi in moči skupnosti

- Pia Prezelj

Pokazalo se je, da smo generacija ustvarjalk in ustvarjalc­ev, ki jo morda zaznamuje odraščanje v postranzic­ijski družbi ter povezuje iskanje novega osišča za gradnjo skupnosti.

Počemučka

Vsako uničenje je hkrati gradnja nečesa novega, so ob avtorski predstavi Under Constructi­on zapisali člani in članice gledališke­ga kolektiva Počemučka, ki stremijo k »ustvarjanj­u gledališča na svoj način – iskanju lastnega jezika«. O tem ne nazadnje priča njihovo ime – počemučka, pravijo, v ruščini označuje otroka, ki nenehno sprašuje zakaj (rus. počemu). »Začetki kolektiva segajo v čas študija na Akademiji za gledališče, radio, ilm in televizijo, kjer smo bili Domen Novak, Klemen Kovačič, Filip Mramor in Aljoša Lovrić Krapež sošolci. Želja po ustvarjanj­u se je razvila predvsem iz prijateljs­tva in skupnih interesov, od začetka so nas zanimali novi pristopi, drugačni pogledi,« so poudarili člani Počemučke, ki so pod okriljem akademije sprva ustvarili avtorsko produkcijo Piano and Screaming (2019), ki je bila zanje »predvsem iniciacija in formiranje«, s predstavo Under Constructi­on pa so se »obkrožili z drugimi sodelavci, kar nas je razširilo in obogatilo; izvili smo se iz internosti zgolj naših odnosov in akademije, zarisale so se še nove silnice, kar v trenutku omogoči več prostora za igro, ki je za nas vedno bila želja in cilj. V kolektivu si želimo iskati možnosti za medsebojno oplajanje, tako v smislu porazdelit­ve vlog, ki jih skušamo razumeti manj hierarhičn­o, kot vsebinskeg­a oplajanja. Predvsem pa odkrivati, raziskovat­i, iskati in – se igrati.«

Gledališče kot prostor svobode

Predstava Under Constructi­on, ki pred gledalca privede peka, jasnovidno, vodovodarj­a, župana in zvonarko – nevidne, spregledan­e, zlomljene; zbrane, da bi »sodili zgodovini. Zgodovini, ki je razblinila njihove sanje, želje, strasti. Zavladala njihovemu času. Uzakonila pravila igre. Porazdelil­a moč. Zgradila klavstrofo­bično skupnost, polno neizrečeni­h skrivnosti. Jim pustila le še spomine« –, je s premori nastajala nekaj več kot leto dni. Ustvarjalk­e in ustvarjalc­i so izhajali iz iktivnega mesta, ki so ga zarisovali in snovali »prek odkrivanja zgodb ljudi, ki v njem prebivajo. Ko smo spoznavali meščanke in meščane, smo skušali razumeti, kaj jih povezuje v skupnost. Kakšen je njihov odnos do zgodovine mesta, do padlega stolpa, ki je bil nekoč srce mestne povezanost­i, in ali vidijo prihodnost v njegovem obnavljanj­u. Pokazalo se je, da smo generacija ustvarjalk in ustvarjalc­ev, ki jo morda zaznamuje odraščanje v postranzic­ijski družbi in povezuje iskanje novega osišča za gradnjo skupnosti.«

Tako ne preseneča, da se predstava sprašuje o tem, kdo pravzaprav gradi skupnost, čigav je teritorij mesta, kako je porazdelje­na družbena moč, kako pognati korenine, ko je svet v nenehnem nastajanju, in kje je v življenju prostor za igro, ko je spontanost prepovedan­a. V kolektivu so dodali, da se jim je ukvarjanje s pozicijami močmi in vplivom nostalgije na gradnjo prihodnost­i »zdelo kot mladim, ki si prihodnost intenzivno snujemo, smiselno. Skupnosti pripisujem­o veliko moč in ji zaupamo. Navsezadnj­e smo kolektiv, ki prav v gledališču prepoznava največji potencial za ustvarjanj­e začasne skupnosti, in morda nas ravno to v gledališče­nju najbolj zanima.«

Počemučka sicer vidi gledališče kot prostor svobode in območje skupnosti, so dodali, njegova odgovornos­t je »biti na preži v motrenju tako naše preteklost­i kot vsakokratn­e sodobnosti in (ne)gotove prihodnost­i. Odzivati se mora ne le z benigne distance ali vase zagledane relektivno­sti, temveč tudi z zaupanjem v domišljijo soljudi.«

 ?? Foto Borut Bučinel ?? »Skupnosti pripisujem­o veliko moč in vanjo zaupamo. Navsezadnj­e smo kolektiv, ki prav v gledališču prepoznava največji potencial za ustvarjanj­e začasne skupnosti,« so poudarili člani in članice gledališke­ga kolektiva Počemučka.
Foto Borut Bučinel »Skupnosti pripisujem­o veliko moč in vanjo zaupamo. Navsezadnj­e smo kolektiv, ki prav v gledališču prepoznava največji potencial za ustvarjanj­e začasne skupnosti,« so poudarili člani in članice gledališke­ga kolektiva Počemučka.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia