Delo (Slovenia)

Kakofonija mnenj, vojna karavana pa gre naprej

Tudi v mainstream­ovskih medijih se od časa do časa oglasi kdo, ki si želi, da bi sprti strani čim prej sedli za pogajalsko mizo

- Mimi Podkrižnik

Čeprav radi govorimo o miru in že desetletja ponavljamo, kako se na stari celini nikdar več ne smemo spozabiti v vojni, bo kmalu minilo leto dni, odkar je Rusija napadla Ukrajino in v moriji umirajo nedolžni ljudje. Čeprav kompromis tudi za zahodno politično-medijsko mašinerijo ni opcija – vsaj javni diskurz je tak, da mora, kot je pred dnevi znova izjavila predsednic­a evropske komisije Ursula von der Leyen, »v tej vojni zmagati Ukrajina« –, se v Franciji tudi v mainstream­ovskih medijih od časa do časa oglasi kdo, ki si »pobožno želi«, da bi sprti strani čim prej sedli za pogajalsko mizo.

Paciizem je v teh časih počez razumljen kot ideologija za naivne, tudi za oportunist­e, če ne kar kolaborant­e, v tej strašni vojni je uradno kristalno jasno, da zlo prihaja z ruskega brega. Predsednic­a evropske komisije je na sobotnem srečanju nemške stranke CDU v Düsseldorf­u znova poudarila, da »bomo Ukrajini stali ob strani brez vsakršnega 'če' in 'ampak' ... Ukrajina se bije za naše skupne vrednote, za spoštovanj­e mednarodne­ga prava in za načela demokracij­e, zato mora v tej vojni zmagati.«

Sodobna komunikaci­ja

Francoski sociolog in ilozof Edgar Morin, ki je star že 101 leto in dobro ve, kako usodno vojna zaznamuje ljudi, je pred kratkim izdal knjigo De guerre en guerre: De 1940 à l'Ukraine ( Iz vojne v vojno: od leta 1940 do Ukrajine, založba Éditions de l'Aube). Kakor nasploh redno in veliko tvita, (tudi) v tem svojem pisanju opozarja, koliko »psihične in intelektua­lne bolečine« povzročijo vojne, in se spominja prav tako sporočil generacije, ki je doživela morijo 1914– 1918. Zato v svojih govorih spletno javnost opominja, da je treba ohraniti zmernost in kompleksen pogled na geopolitič­no dogajanje.

Z drugačnim pogledom te dni vznemirja javnost tudi francoski odvetnik (iz politične bližine nekdanjega predsednik­a Nicolasa Sarkozyja) Arno Klarsfeld, prepričan, da je treba vojno v Ukrajini čim prej končati po pogajalski poti: Francija in Nemčija da si morata bolj kot za pošiljanje oklepnikov in bojnih letal prizadevat­i za diplomatsk­o rešitev. Z apelom, da je treba »preprečiti tretjo svetovno vojno«, je zagnal spletno peticijo, ki jo je doslej podpisalo okoli 24.000 ljudi. V njej je, med drugim, brati, kako so evropski narodi podprli Evropsko unijo, ker so verjeli, da zagotavlja mir. »Zdaj se zdi, da nas povezava vleče v širši konlikt, ki bo spet opustošil evropsko celino, ne da bi v vojni med Rusijo in Ukrajino, ki ni članica Nata, sploh poskusili doseči kompromis, ne da bi se posvetoval­i, kaj si mislijo Evropejci.«

Klarsfeld, ki ga različni francoski mediji zdaj sprašujejo za mnenje, je v izjavi za BFM TV, denimo, poudaril, kako »nima Ukrajina nobene možnosti za zmago«, ko pa »je Rusov trikrat več in so prav tako fanatični kot Ukrajinci, v Donbasu pa imajo občutek, da se bijejo doma. Ukrajina lahko zmaga samo, če bo v vojno vstopil Nato, s tem pa bo izbruhnila tretja svetovna vojna. Evropa je že dvakrat delala samomor, med prvo svetovno vojno in med drugo, zato je treba narediti vse, da se ne bi vanjo pogreznili še v tretje. Ta vojna se ne bi bíla na ameriških tleh, ampak na evropskih.«

Odzivi na njegove pomisleke so pričakovan­o črno-beli, tudi v slogu, kaj pa Arno Klarsfeld ve o Rusiji in Ukrajini, zato naj bo raje tiho. Toda v času, ko je marsikje tudi visoka politika »pobrana s ceste«, se ni čuditi, da javnost ne loči več med poenostavl­jenimi resnicami in političnim­i zablodami ... Da s plemenitim­i apeli k človekolju­bju in miru ni mogoče premikati gora, kaže, recimo, spletna peticija s konca lanskega januarja, ki so jo zagnali pri Tavola della pace in jo povedno naslovili »Ukrajina. Vojna je norost!«. Podpisalo jo je več kot 680.000 ljudi, norosti pa niso preprečili.

• Svarila laične javnosti pred tretjo svetovno vojno.

• Strahovi, da na stari celini tudi širše izgubljamo mir.

Padanje tabujev

Medtem tudi v francoski obrambni politiki »padajo tabuji« ali kakor je pred dnevi izjavil poslanec homas Gassilloud, predsednik parlamenta­rne komisije za nacionalno obrambo in oborožene sile: »Kar zadeva pošiljanje francoskih bojnih letal Ukrajini, so odprta vsa vrata.« O tankih leclerc pa macronisti­čna politika še ni rekla zadnje besede. Beseda mir še ni v ospredju.

• V obtoku je protivojna peticija.

Novi apel, da je treba »preprečiti tretjo svetovno vojno«, je doslej podpisalo okoli 24.000 ljudi.

 ?? ?? Stoletnik Edgar Morin ponavlja, kako pomembno je ohranjati zmernost in kompleksen pogled.
Stoletnik Edgar Morin ponavlja, kako pomembno je ohranjati zmernost in kompleksen pogled.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia