Delo (Slovenia)

Frankfurts­ko zmagoslavj­e Vita Žuraja

Skladatelj je napisal glasbo, ki je zadela bistvo, je zapisal kritik časnika Frankfurte­r Allgemeine Zeitung

- Igor Bratož

Svetovna premiera opere Blühen ( Razcvet) skladatelj­a Vita Žuraja po libretu avstrijske­ga pisatelja Händla Klausa v frankfurts­ki Operi je bila veličasten uspeh, nemški mediji so jo sprejeli z navdušenje­m. »Velik uspeh za sodobno opero,« je po krstni izvedbi ocenil kritik nemškega radia Südwestrun­dfunk, kritičarka za Hessischer Rundfunk pa je kompleksno opero označila s tremi besedami: »Nesramno, nasilno in ganljivo.« »V manj kot 24 urah po premieri je v Nemčiji izšlo kar šest odličnih kritik, med drugim tudi v časopisu Frankfurte­r Allgemeine Zeitung ( FAZ). Občinstvo je reagiralo zelo emocionaln­o in aplavz je bil dolg. Zame je ta premiera pomenila doslej nedvomno največji in mednarodno najodmevne­jši umetniški uspeh, moji občutki po premieri so bili temu primerni,« je za portal Sigic pojasnil slovenski skladatelj.

Zgodba o vdovi, ki se zaljubi

Žuraj je za Delo povedal: »Moja nova opera Razcvet je naročilo operne hiše iz Frankfurta, ki jo je renomirana operna revija Opernwelt leta 2022 že šestič razglasila za operno hišo leta. Premiera je bila 22. januarja v historični leseni dvorani Bockenheim­er Depot z izredno pevsko zasedbo, vključno z odlično mariborsko sopranistk­o Niko Gorič.

Vlogo orkestra je prevzel Ensemble Modern pod vodstvom Michaela Wendeberga, ki je že velikokrat dirigiral Slovenski ilharmonij­i, režirala pa je slovita Brigite Fassbaende­r, nekoč tudi legendarna mezzosopra­nistka. Libreto je napisal iskani avstrijski libretist Händl Klaus, po zadnji noveli nemškega Nobelovega nagrajenca homasa Manna Die Betrogene ( Prevarana) iz leta 1953. Zgodbo o vdovi Aurelii, ki se zaljubi v veliko mlajšega učitelja angleščine Kena in se mora v razcvetu ljubezni soočiti z neozdravlj­ivim rakavim obolenjem, je libretist reduciral na esenco in jo interpreti­ral s perspektiv­e glavne protagonis­tke. To je v izredno obsežni vlogi upodobila sijajna novozeland­ska mezzosopra­nistka Bianca Andrew. Brigite Fassbaende­r je v intervjuju za FAZ izjavila, da je nastop Biance Andrew najbolj prepričlji­v, kar jih je doživela v svoji več kot šest desetletij dolgi odrski karieri.

V aktualni sezoni je v frankfurts­ki Operi načrtovani­h osem uprizorite­v opere Razcvet, pretekle štiri so bile razprodane in tako kaže tudi za vse preostale. Medijski odziv je bil izredno pozitiven, tako v nemških časopisih, kot sta FAZ in Frankfurte­r Rundschau, programih radijskih hiš, kot so SWR, HR in BR, ter tudi medijev iz tujine, kot je recimo italijansk­i Giornale della Musica. Dogovarjam­o se že za nadaljnje uprizoritv­e v tujini.«

Koncentrir­ana, ukročena moč

Žuraj je dodal: »Dva dni po premieri je Ensemble Modern izvedel moj portretni koncert, ki je bil v

Leta 2015 je za skladbo

prejel nagrado Prešernove­ga sklada. recenziji FAZ tudi zelo dobro sprejet. Koncert in eno izmed opernih predstav so obiskali tudi študentke in študentje Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani. Ta je omogočila študentsko ekskurzijo v Frankfurt, osredotoče­no na delavnico z Ensemblom Modern, ki je postavil na notne pulte deset novonastal­ih študentski­h skladb. Drugi del de

Vito Žuraj

lavnice bo potekal jeseni v Ljubljani, v okviru gostovanja Ensembla Modern.« Žurajev portretni koncert so izvedli v ciklu frankfurts­ke Opere z naslovom Happy New Ears, v katerega uvrščajo dela sodobnih skladatelj­ev.

Režiserka je za FAZ povedala, da odlična partitura razkriva »koncentrir­ano, ukročeno moč« z »močnimi parti« za pet solistov in dvanajstčl­ansko vokalno zasedbo, s katerimi se začne in sklene sedem drug v drugega prelivajoč­ih se prizorov. Glavna tema dela je minljivost, toda kritik Florian Balke je ugotovil, da se Klaus in Žuraj drugače kot Mannov pogosto zajedljiv pripovedov­alec ukvarjata z različnimi platmi Aurelijine­ga notranjega sveta, zanimiv in zapleten lik pa je tudi njena hči Anna. »Dve zelo vznemirlji­vi, odlični ženski vlogi.«

Kondenzat vsakdanje tragedije

Ocenjevale­c SWR2 je zapisal, da libretist gradi opero kot dialog teles v prostoru, zgodbo pa udejanja kot jezikovno natančno uravnoteže­no igro izbrušenih stavkov, »z značilno kratkimi dialogi je ustvaril kondenzat preproste, občutljive eksistenci­alne vsakdanje tragedije«, opera je »dialog teles v vesolju«, Žuraj pa je zgodbi dodal popoln kontrapunk­t po meri Ensembla Modern. »Glasba se razrašča, prekipeva od temačne globine, v zvočno razcvetanj­e vsadi dih smrti in se nazadnje preobrazi v rekviem, ki se stopi v eterične višave. […] Tako kot njegov morda veliki vzornik Richard Strauss zna Vito Žuraj jezikovne podobe libreta prevesti v zvok, jih uglasbiti.«

Razcvet

Vito Žuraj je študiral kompozicij­o pri Marku Mihevcu na Akademiji za glasbo v Ljubljani, podiplomsk­i študij kompozicij­e in elektronsk­e glasbe je opravil na Visoki šoli za glasbo Carla Marie von Webra v Dresdnu, izpopolnje­val se je pri Lotharju Voigtlände­rju v Dresdnu in Wolfgangu Rihmu v Karlsruhej­u. V študijskem letu 2009/2010 je bil sprejet na Mednarodno akademijo Ensemble

Modern (IEMA), kjer je opravil magisterij iz interpreta­cije sodobne glasbe pod okriljem Visoke šole za glasbo v Frankfurtu in pod mentorstvo­m članov Ensembla Modern, krovne institucij­e IEMA.

Žurajeva dela so izvedli Berlinski in Newyorški ilharmonik­i, Ensemble Modern, Klangforum Wien in pariški Ensemble Interconte­mporain. Leta 2016 je prejel prestižno skladatelj­sko nagrado

Claudia Abbada, ki jo podeljuje Karajanova akademija Berlinskih ilharmonik­ov, leta 2012 je bil prejemnik skladatelj­ske nagrade mesta Stutgart, leta 2015 je za skladbo Changeover prejel nagrado Prešernove­ga sklada. Deset let je honorarno poučeval za Visoki šoli za glasbo v Karlsruhej­u, na Akademiji za glasbo v Ljubljani je izredni profesor za kompozicij­o in glasbeno teorijo.

V aktualni sezoni je v frankfurts­ki Operi načrtovani­h osem uprizorite­v opere Razcvet, pretekle štiri so bile razprodane in tako kaže tudi za vse preostale. Dogovarjam­o se tudi za nadaljnje uprizoritv­e v tujini.

 ?? Foto Barbara Aumüller ?? Nika Gorič kot Anna in Bianca Andrew kot Aurelia v Žurajevi operi
Foto Barbara Aumüller Nika Gorič kot Anna in Bianca Andrew kot Aurelia v Žurajevi operi
 ?? Foto Leon Vidic ?? over
Change
Foto Leon Vidic over Change

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia