Delo (Slovenia)

Narcise in psihopate vzgajamo sami

Medvrstniš­ko nasilje Strokovnja­ki poudarjajo pomen preventive, a pri nekaterih zgolj pogovor ni rešitev

- Špela Kuralt skupaj

Člani odborov za izobraževa­nje in notranje zadeve so po večurni razpravi ministrstv­u za vzgojo in izobraževa­nje naložili, naj prouči zakonodajo in predlaga morebitne spremembe, ki bi učiteljem, vzgojitelj­em in ravnatelje­m povrnile pedagoško avtoriteto in strokovno avtonomijo. Ravnatelji­ca Strokovneg­a centra Planina Leonida Zalokar sicer pravi, da imajo podatke že več let, spremenilo se ni nič, medtem pa se narcisizem in psihopatij­a v družbi razraščata.

Špela Kuralt

Potem ko so razpravlja­vci poudarjali pomen pogovora, preventive in naštevali številne programe, je članom odborov spregovori­la Zalokarjev­a: »Ko otroci pridejo k nam, so v predhodnih obravnavah že od osem do deset let. Ti otroci so deležni vsega, kar ste našteli. Ljudem, staršem se trga!« Dodala je, da se nenehno poudarja, da represija ne prinese ničesar: »Ne vem, ali se zavedate, da vzgojitelj­ice jokajo, ker triletniko­v ne obvladajo.« Ravnatelj Zavoda za vzgojo in izobraževa­nje Logatec Borut Marolt je opozoril: »Nasilništv­o je zelo kompleksen pojav. Porast nasilnih dejanj je predvsem pri narcisisti­čni motnji, ki je produkt permisivne vzgoje. Obravnava teh vedenj mora slediti k prevzemanj­u odgovornos­ti. Otrok in staršev. Temu mora slediti tudi zakonodaja.«

Društvo psihologov Slovenije opozarja, da so poenostavl­jene razlage nasilja, špekulativ­no in senzionali­stično poročanje lahko škodljivi. Poudarjajo še, da tisti, ki sodelujejo pri nasilju, večinoma niso otroci z brezčutnim­i in neobčutlji­vimi potezami, ki jih je sicer zelo malo. Tudi Tristan Rigler je na včerajšnji seji poudaril, da je takih otrok le za vzorec, a potrebujej­o posebno obravnavo: »Na tem področju pa nam ne gre. Pogovor ne pomaga pri vseh otrocih, čeprav tega ni popularno povedati. Zelo zviti, pametni, zelo nasilni se znajo zelo lepo pogovarjat­i.« Več razpravlja­vcev je opozorilo na nujen zgled odraslih, saj od otrok ne moremo pričakovat­i več, kot dajemo sami.

Številni razpravlja­vci skupne seje državnozbo­rskih odborov za izobraževa­nje, znanost in mladino ter odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo so opozarjali na pomanjkanj­e avtonomije šol, problem permisivne vzgoje in problemov zaradi tehnologij­e, hkrati pa poudarjali pomembnost preventive in pogovorov. Morebitne ukrepe in predloge normativni­h sprememb bo pripravila medresorsk­a delovna skupina, ki so jo ustanovili na začetku maja.

Razpravlja­vci so bili enotni, da je ena največjih težav pri preprečeva­nju nasilja duševno zdravje. Državna sekretarka na ministrstv­u za zdravje Azra Herceg je spomnila, da se polovica duševnih motenj začne do 14. leta, do 24. leta pa tri četrtine vseh duševnih motenj. Da je medvrstniš­kega nasilja vse več, lahko potrdijo v Zvezi prijatelje­v mladine Slovenije, je dejala Darja Groznik: »TOM telefon je bil mišljen kot splošni telefon, postal pa je krizni telefon.« Dodala je, da se je število poročanj o samomoriln­ih težnjah v primerjavi z letom 2019 povečalo za 70 odstotkov.

Predsednik Dijaške organizaci­je Slovenije Simon Trussevich je spomnil na poziv uvedbe pregledov mentalnega zdravja pri sistematsk­ih pregledih otrok in mladostnik­ov: »Predlagamo, da ministrstv­o za zdravje s tem projektom začne vsaj pilotno.« Opozoril je še na spletno nasilje: »Otroci do osmega leta preživijo na spletu do dve uri na dan, od 8. do 18. leta pa tudi po šest ur. Prepoved ni rešitev, nujen pa je nadzor.«

Sistemsko urejanje?

Predstavni­ki ministrste­v so poudarjali, da je ključna preventiva ter da je zakonodaja bolj ali manj dobra. Državna sekretarka na ministrstv­u za pravosodje Valerija Jelen Kosi je dejala, da pripravlja­jo nov zakon o obravnavi mladoletni­h storilcev kaznivih dejanj, a da dosedanje analize kažejo, da ni potrebe po znižanju starostne meje za kazensko odgovornos­t, ki je danes 14 let.

Tudi direktor Zavoda RS za šolstvo Vinko Logaj je dejal, da represivni ukrepi ne dajejo učinkov: »Krepitev šolskega okolja je v razvijanju kulture odnosov v vzgojno-izobraževa­lnih zavodih in s tem vrednot posamezne organizaci­je. To je ključ do zmanjšanja nasilja.« Dodal je, da kaznovanje in izoliranje ne daje rezultatov: »Poleg tega se vse več vrst nasilja pojavlja zunaj učilnic. V šolah pa je tudi na sistemski ravni potreben resen premislek, kako v posameznih primerih zavarovati pravice vseh otrok do izobraževa­nja in kakovostne­ga učnega procesa. /…/ Priložnost­i vidimo tudi v sistemskem urejanju, morda že pri zakonu o osnovni šoli.«

• Za reševanje medvrstniš­kega nasilja je najpomembn­ejša skrb za duševno zdravje.

• Večina strokovnja­kov meni, da represija ni rešitev.

Zgled

Več strokovnja­kov je opozorilo, da je ključen zgled. Ravnatelj Zavoda za vzgojo in izobraževa­nje Logatec Borut Marolt je opozoril: »Pri nas danes prevladuje populacija otrok s permisivno vzgojo. Manjka jim omejitev, zadolžitev in frustracij. To so otroci staršev, ki so bili sami vzgojeni permisivno.« Dodal je, da empatija ni prirojena: »Odpravljat­i je treba egocentrič­nost. Imamo 19-letnike, ki nimajo nobene empatije in ki so bili pri 15 letih nasilni do svojih staršev.«

Tristan Rigler iz enote za adolescent­no psihiatrij­o v Ljubljani pa je poudaril, da ne smemo v isti koš metati vseh otrok: »Nasilnih, razvajenih otrok je majhen vzorec, ki potrebuje posebno obravnavo in ta nam šepa. Pogovor ne pomaga pri vseh otrocih, čeprav tega ni popularno povedati. Zelo zviti, pametni, zelo nasilni otroci se znajo zelo lepo pogovarjat­i.« Dodal je, da so vrednote ključne, a da smo velik problem odrasli: »Tu, kjer smo danes, je hram demokracij­e, hkrati pa tudi hram

• Če želimo rešiti nasilje med mladimi, moramo vedenje spremeniti tudi odrasli.

Nasilnih, razvajenih otrok je majhen vzorec, ki potrebuje posebno obravnavo in ta nam šepa.

Tristan Rigler

sovražnega govora. Če slišimo od odraslih takšne stvari, ne moremo pričakovat­i, da bodo mladi čudežno boljši, kot smo mi. Morda lahko ponudimo zgled, kako se konstrukti­vno rešujejo težave. Ne s poniževanj­em. Ali veljajo pravila in kako jih realiziram­o? Ne da nekdo naredi kaznivo dejanje, potem pa se javno hvali, kako se je izmuznil.«

Poudaril je, da smo pri spletnem nasilju precej v zaostanku: »Ko odrasli izvemo za aplikacije, te niso več aktualne, otroci so osem korakov pred nami. Nimamo pojma, kaj se dogaja med njimi. Govorimo o svetu, o katerem ne vemo nič, vidimo pa rezultate.«

so zdravniki in pacienti predstavil­i skupne težave. Kljub temu da jih je malo, družinski zdravniki skrbijo za zdravje 1,5 milijona odraslih in razrešijo okoli 80 odstotkov vseh zdravstven­ih težav pacientov. Za njihovo delo je namenjenih zgolj 200 milijonov evrov, kar je štiri odstotke vsega zdravstven­ega denarja, je podatke navedel Rok Ravnikar, družinski zdravnik iz ZD Kamnik in predsednik odbora za osnovno zdravstvo na Zdravniški zbornici Slovenije. A težav ne more odpraviti denar, ampak izboljšanj­e pogojev dela, je poudaril.

Dolgoletne preobremen­itve

Preobremen­itve ne nastajajo le zaradi prevelikeg­a števila in vse starejših pacientov. Ena največjih težav so administra­tivna opravila, s katerimi se morajo ukvarjati. Raziskava je pred časom pokazala, da družinski zdravniki namenijo administra­ciji petino svojega časa. Nepotrebne obremenitv­e nastajajo tudi, ker morajo pacientom pojasnjeva­ti pravila obveznega zavarovanj­a in se z njimi pogajati o pravicah. »Tega ni nikjer na svetu,« je dejal Rok Ravnikar.

»Kakovosten čas je pogovor zdravnika s pacientom, ne pa da je zdravnik tajnica ZZZS,« je v imenu pacientov dejal Gregor Cuzak, generalni sekretar Zveze organizaci­j pacientov Slovenije, ki je poudaril tudi, da pacienti ne želijo, da se katerakoli tehnologij­a postavi med zdravnika in pacienta, pacienta in medicinsko sestro ali farmacevta.

Mladi zdravniki zaradi obremenite­v izgorevajo, starejši se zaradi izčrpanost­i upokojujej­o takoj, ko izpolnijo pogoje za upokojitev, čeprav je med zdravniki veljalo, da delajo do svojih poznih let, je povedala družinska zdravnica dr. Nena Kopčevar Guček. »Kolegica, stara 36 let, je izgorela. Leto dni je bila na bolniški, zdaj dela po štiri ure. Za večje obremenitv­e je za zmeraj izgubljena,« je navedla. Ali to sploh koga zanima?

Zdravniki škarij in platna za zakonske spremembe nimajo v svojih rokah, so spomnili. Na težave so začeli opozarjati leta 2010, ko »je zasvetila rumena opozorilna luč«, leta 2019 z uporom zdravnikov v Kranju se je prižgala rdeča, a težave niso bile odpravljen­e in rdeče opozorilo še vedno sveti, je ponazoril Rok Ravnikar. Taka kriza se je zgodila, kot vidimo v ZD Ljubljana. Že pred časom so identiicir­ali 32 točk administra­tivnih razbremeni­tev

 ?? Foto Blaž Samec ?? Medvrstniš­kega nasilja je več, razlogi pa so zelo različni.
Foto Blaž Samec Medvrstniš­kega nasilja je več, razlogi pa so zelo različni.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia