Delo (Slovenia)

Prelomni izbor se prelamlja na pol

V igri za Delovo nagrado, vredno 7000 evrov, deset romanov, bliža se razglasite­v inalistov

- Nina Gostiša

Izbiranje najboljšeg­a romana preteklega leta se bliža vrhuncu. Kresnikova žirija se je še zadnjič pred 23. junijem, ko bo na Rožniku triintride­setič razglašen lavreat, srečala in posvetoval­a o izboru petih inalistov. Ti bodo, kot je v navadi, znani v torek, 23. maja. »Izbiranje petih najodlične­jših knjig izmed desetih odličnih je početje, ki ima prav za vsakega žiranta nadležen preostanek. Pa vendar: v risu individual­nih okusov in preferenc odrešuje prepričanj­e, da izbirati dobro izmed dobrega ne more biti početje, ki bi karkoli zanikovalo, gre zgolj za izbiranje odtenkov v razkošju raznolikos­ti, ki bi z drugimi temeljitim­i bralci pač prineslo drugačen rezultat,« je povedal predsednik kresnikove žirije Igor Bratož.

Presenečen­j ne bo

Skupno se je žirija, ki jo sestavljaj­o še Anja Mrak, Tanja Petrič, Igor Divjak, Igor Žunkovič in Robert

Kuret, letos prebila skozi »razkošno ponudbo skrajno raznolikeg­a branja«, ki je štela več kot 170 del. Ob dnevu knjige, ki ga zaznamujem­o 23. aprila, je bila objavljena deseterica: Dijana Matković z Zakaj ne pišem (Cankarjeva založba), Katja Gorečan s prvim romanom

Materinska knjižica (LUD Literatura), Anja Radaljac z romanom

Punčica (Litera), Andraž Rožman z romanom Titov sin (Goga), Primož Mlačnik s prvencem Otok psov (LUD Literatura), Katarina Marinčič z Žensko s srebrnim očesom (Beletrina), Tina Vrščaj z romanom Na

Klancu (Cankarjeva založba), Ana Schnabl s Plimo (Beletrina), Lado Kralj z romanom Ne bom se več drsal na bajerju (Beletrina) ter Gabriela Babnik z delom Tišina, polna vetra (Beletrina).

»Zgodbe desetih knjig presenečaj­o z nepričakov­animi perspektiv­ami, pogledujej­o v preteklost, motrijo prihodnost, ne glede na slogovni pristop drzno vzdržujejo komunikaci­jo z bralcem. Razkrivajo tudi različne plasti kakofoničn­e zdajšnjost­i, kakršne brez njihovih avtorjev morda niti ne bi videli, nekatere se forme romana lotevajo samosvoje in besedilo poganjajo k robu. Plemenu bralcev te knjige odpirajo vrata v neznane svetove, le kdo bi se branil tega?« je prvi ožji izbor takrat komentiral Igor Bratož.

Ta izstopa po prevladujo­čem številu avtoric (sedem), nabor pa ni svež le zato, ker »gre preprosto za dobre romane, za deset različnih pisateljsk­ih svetov«, kot jih je opisal Bratož, temveč tudi zato, ker vsebuje znatno število mlajših avtorjev in avtoric. Kar sedem od desetih je bilo namreč rojenih

• V deseterici je sedem pisateljic.

• Sedem avtorjev je bilo rojenih v osemdeseti­h ali devetdeset­ih letih.

• Ena nominacija je posthumna.

• Dva romana sta prvenca.

v osemdeseti­h ali devetdeset­ih letih. Posebnost je tudi nominacija Lada Kralja, ta je namreč posthumna. Pisatelj, kritik, teatrolog, dramaturg, urednik in prevajalec je preminil ob koncu lanskega leta, njegov roman Ne bom se več drsal na bajerju pa je bil poleg kresnika nominiran še za Cankarjevo nagrado (naposled jo je prejela Mojca Kumerdej za kratkoproz­no zbirko Gluha soba) in nagrado kritiško sito. To bodo podelili le nekaj dni pred kresnikom, na Slovenskih dnevih knjige.

Iz tokratne kresnikove deseterice je Delovo nagrado prejela le Katarina Marinčič. Največ kresnikov v zgodovini, vključno s kresnikom desetletja za To noč sem jo videl, podeljenim ob 30. izvedbi nagrade, je šlo v roke Draga Jančarja. Nazadnje je kresnika prejel Roman Rozina za roman Sto let slepote.

Kdo bo torej v peterici, ki se bo na Rožniku potegovala za Delovo nagrado, vredno 7000 evrov? Ugibanj bo kmalu konec, Igor Bratož pa je zatrdil: »Presenečen­j ne bo, izbrali smo dobre knjige.«

 ?? Foto Blaž Samec ?? Žirija bo naslednjič, in s tem zadnjič letos, zasedala na kresni večer, na klavzuri v Cankarjevi sobi na Rožniku.
Foto Blaž Samec Žirija bo naslednjič, in s tem zadnjič letos, zasedala na kresni večer, na klavzuri v Cankarjevi sobi na Rožniku.
 ?? Foto Jacopo Salvi ?? Predsednik Beneškega bienala Roberto Cicuto in letošnja kuratorka, gansko-škotska arhitektka Lesley Lokko
Foto Jacopo Salvi Predsednik Beneškega bienala Roberto Cicuto in letošnja kuratorka, gansko-škotska arhitektka Lesley Lokko

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia