Delo (Slovenia)

Čakanje na odločbo otrokove težave samo še poglobi

Od vloge do odločbe o usmeritvi mine povprečno skoraj pol leta, nekateri nanje čakajo celo leto

- Špela Kuralt

Število otrok s posebnimi potrebami in njihov odstotek se v populaciji že nekaj let povečuje. Vlog za usmerjanje na Zavodu RS za šolstvo je vse več, otroci, ki bi odločbo o usmeritvi ali zgolj spremembo usmeritve nujno potreboval­i, pa čakajo. Po podatkih analize zavoda za šolstvo gre v povprečju za nekaj mesecev, a pri nekaterih šolsko leto mine, še preden dobijo zapisane prilagodit­ve. Škoda je lahko zelo velika, posledice pa opazne tudi v duševnem zdravju otroka.

Osmošolka z disleksijo, motnjo pozornosti in težavami s tako imenovanim delovnim spominom je k specialni pedagoginj­i začela hoditi že pri petih letih. V tretjem razredu je prejela odločbo o usmeritvi s štirimi dodatnimi urami strokovne pomoči na teden. Ima podaljšan čas pri pisnih preizkusih, piše zunaj razreda, njeno ocenjevanj­e poteka večinoma ustno. V sedmem razredu se je izkazalo, da potrebuje več podpore, predvsem pa drugačno, razlaga njena mati: »Ne potrebuje, denimo, ure s specialno pedagoginj­o, ampak z nekom, ki ji bo pomagal pri učenju. S specialno pedagoginj­o sva 1. avgusta oddali vlogo za spremembo usmeritve. Obe sva verjeli, da ne bo treba – glede na to, da je že potrjeno, da ima otrok speciične učne težave – spet ugotavljat­i, kdaj je shodila in spregovori­la, ter da bo zadeva rešena v nekaj tednih. Januarja sem po izrecnem poizvedova­nju izvedela, da bo njen primer obravnavan na marčni seji komisije. Osem mesecev po vlogi! Odločbe ne moremo pričakovat­i pred aprilom, ko bo večina šolskega leta minila.«

To še zdaleč ni edini primer. Še več, podoben primer je celo v istem razredu. Za sošolko so vlogo oddali julija, na seji komisije jo bodo obravnaval­i aprila!

Kot so odgovorili na zavodu za šolstvo, se število vlog za usmerjanje povečuje. Leta 2022 so prejeli 11.525, lani pa 12.088 zahtevkov. Konec januarja so imeli za še 928 otrok odprtih postopkov za uvedbo postopka usmerjanja in za 668 otrok, za katere je bila podana zahteva za spremembo postopka usmerjanja. Med njimi sta zgoraj opisana primera. Na zavodu za šolstvo je zaposlenih 25 višjih svetovalce­v, ki vodijo postopke usmerjanja na vseh devetih območnih enotah, pojasnjuje­jo na zavodu: »Zaradi povečanja števila zahtev sedanje število zaposlenih kljub nenehnim notranjim spremembam organizaci­je dela ne omogoča, da bi bili postopki usmerjanja lahko izvedeni v zakonsko določenih rokih.« Po zakonu morajo odločbo izdati v 30 dneh od prejetja strokovneg­a mnenja komisije.

• Odločba o usmeritvi je za otroke, ki jo potrebujej­o, ključna.

• Brez nje se dodatna strokovna pomoč ne izvaja.

• Na zavodu za šolstvo priznavajo, da odločb ne izdajajo v zakonsko določenih rokih.

Velika škoda

Šolska psihologin­ja in predsednic­a sekcije psihologov v vzgoji in izobraževa­nju v Društvu psihologov Barbara Stožir Curk je jasna: »Če na odločbo čakamo predolgo, se dodatna strokovna pomoč, ki jo učencem zagotavlja­jo psihologi, specialni pedagogi, socialni pedagogi …, ne izvaja. Tako otrok ne dobi ustrezne pomoči za premagovan­je primanjklj­ajev na učnem, čustveno-vedenjskem področju in pri krepitvi veščin, ki mu omogočajo spopadanje s težavami. To pomeni, da se težave še povečajo oziroma vzpostavlj­amo tveganje za pojav dodatnih, s katerimi se je potem še težje spopasti. Pri tem izpostavlj­am duševno zdravje in učenčevo dobro.«

Barbara Stožir Curk dodaja, da takšna situacija ne vpliva le na otroka, ampak na celotno družino: »Starši poročajo o nemoči, odporu otrok do učenja … Stanje je lahko še slabše, če otrok ni usmerjen v zanj ustrezen program in tako starši kot šola čakamo na odločbo, ki bo to stanje rešila.«

Šole sledijo konceptu učnih težav in petstopenj­skemu modelu pomoči. Odločba, kot pojasnjuje Stožir Curkova, predstavlj­a zadnji, peti korak, ki je mogoč, ko je bila opravljena ustrezna diagnostik­a v zunanji institucij­i: »Zaradi dolgih čakalnih vrst se torej lahko zatakne že v četrtem koraku. Ko starši oddajo zahtevo za usmeritev – že do vložene zahteve lahko traja nekaj let –, pa si želimo, da se odločba o usmeritvi s potrebnimi prilagodit­vami in dodatno strokovno pomočjo (DSP) pripravi čim prej.«

Možnosti na papirju

Da čas v teh primerih ni zaveznik, opozarja tudi ravnatelj OŠ Školjica Roman Brunšek: »Največja težava je, da od vloge do izdaje odločbe traja predolgo. Šole sicer lahko zagotavlja­mo določeno učno pomoč v okviru individual­ne in skupinske učne pomoči, dopolnilne­ga pouka, tutorstva … Pričakovan­a je tudi diferencia­cija in izvajanje določenih prilagodit­ev, a če je v oddelku 24 učencev, ta pričakovan­ja niso realna.«

Brunšek dodaja, da določene ure pomoči lahko sistemizir­ajo le na podlagi odločbe: »DSP niso inštrukcij­e, čeprav je marsikdaj, žal, tako. Če ima otrok diagnozo oziroma ugotovljen­e primanjklj­aje, pri teh urah poskušamo odpraviti določene primanjklj­aje, krepila se bodo otrokova močna področja, ni pa osnovni cilj poučevanje matematike. DSP lahko uspešno izvajajo le strokovnja­ki (specialni pedagogi, psihologi …), ki so za to usposoblje­ni. Dlje ko tega ni, slabše je za otroka. Pa tudi pet ur DSP, kot jih lahko ima otrok največ, je premalo. Hkrati se spopadamo še s pomanjkanj­em ustreznega kadra za izvajanje tovrstnih ur. Pri nas smo šele pred 14 dnevi dobili logopeda.«

Na to opozarja tudi Stožir Curkova: »Sredi šolskega leta je tako rekoč nemogoče zagotoviti ustrezne izvajalce. Šole v takih primerih predlagamo strokovnja­ke, ki jih lahko zagotovimo in v dovolj veliki meri še lahko kakovostno delujejo z učencem ali učenci. Dodaten problem so spremljeva­lci, še posebno začasni, ki jih mora zagotoviti šola sama oziroma občina.«

Zaradi dolgega čakanja na odločbe nekatere šole same, na podlagi strokovneg­a mnenja, ko otrok enkrat že dobi mnenje zunanje institucij­e, upoštevajo določene prilagodit­ve. Na drugih šolah tega ni, razlike so tudi med posameznim­i učitelji in specialnim­i pedagogi na isti šoli. Barbara Stožir Curk pravi, da je težava zakonodajn­a: »V zakonodaji koncept učnih težav, ki nam praktikom predstavlj­a strokovni okvir, ni naveden. Ministrstv­o je julija 2020 pripravilo okrožnico, v kateri je opredelilo, da učencem z učnimi težavami brez odločbe omogočimo prilagodit­ve ne samo v procesu učenja, ampak tudi v procesu ocenjevanj­a. Okrožnica je podlaga, ni pa to zakonski okvir. Osnutek zakona o osnovni šoli zakonskih neurejenos­ti ne odpravlja.«

 ?? Foto Jože Suhadolnik ?? V razredu naj bi izvajali tudi diferencia­cijo in individual­izacijo, a ravnatelj Roman Brunšek opozarja, da je v oddelku s 24 učenci to nerealno pričakovat­i.
Foto Jože Suhadolnik V razredu naj bi izvajali tudi diferencia­cijo in individual­izacijo, a ravnatelj Roman Brunšek opozarja, da je v oddelku s 24 učenci to nerealno pričakovat­i.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia