Delo (Slovenia)

Letušani: Pričakoval­i smo veliko, dobili pa anketo

Vodja vladne službe Boštjan Šeic z ekipo nadaljuje individual­ne pogovore v Braslovčah, kjer je največ objektov za odstranite­v

- Špela Kuralt

Čeprav prebivalci Letuša v občini Braslovče že nekaj mesecev poslušajo, da je njihovo območje predvideno za preselitev – na seznamu za morebitno odstranite­v je kar 137 objektov –, uradne odločitve še ni. Na včerajšnji­h individual­nih pogovorih, nadaljujej­o se še danes, so pričakoval­i prav odgovor, ali ostajajo v Letušu ali ne. A to odločitev bodo dala šele strokovna mnenja, ki naj bi bila zaključena konec marca.

Državni sekretar in vodja vladne službe Boštjan Šeic je že večkrat povedal, da bodo vsak objekt, ki je na seznamu za morebitno odstranite­v, obravnaval­i individual­no in za vsakega posebej pripravili strokovno mnenje. Prvi sklop strokovnih mnenj je že v potrjevanj­u na svetu za obnovo. Ko bodo ta potrjena, jih bodo javno razgrnili, nato pa bodo na vsa vprašanja, pripombe, dodatne argumente, ki bodo podani v javni razgrnitvi, odgovorili. Šeic pričakuje, da bodo vsa strokovna mnenja za vse objekte, ki so na seznamu, imeli do konca marca oziroma začetka aprila, sklepi na vladi naj bi bili končani konec aprila oziroma na začetku maja. Sledile bodo cenitve, pogodbe pa naj bi bile podpisane najpozneje do julija.

Če je neki objekt na seznamu, to še nič ne pomeni. Strokovno mnenje bo lahko povsem drugačno in morda objekt ne bo več predviden za odstranite­v. To velja tudi za te v Letušu. »Tudi zato pritiskamo na vse, da naj kakovostna strokovna mnenja pripravijo čim prej, ker ta dajejo prvi signal, v katero smer se bo vse odvijalo,« je dejal Šeic. A Letušani, ki so včeraj prišli na prvi dan individual­nih pogovorov, so pričakoval­i prav to. Jasne odgovore.

Razočaranj­e

»Nobene informacij­e nismo dobili. Nič od nič. Eno samo veliko razočaranj­e. Naj povedo, ali so se sploh odločili, ali se selimo ali ne. Naše hiše propadajo, celo naselje propada, oni pa še sedem mesecev po poplavi ne znajo povedati, ali gremo ali ne. Potem pa naj povedo, kako bomo rešili našo stanovanjs­ko problemati­ko. To je naš edini dom,« je dejal Matjaž Hudournik. Rad bi se selil, zato ga čakanje ubija: »Pričakovan­ja so bila danes velika, oni pa so delali javnomnenj­sko raziskavo. Anketo. Ne vem, zakaj smo sploh imeli te pogovore. S tem poskušajo pridobiti čas. Mislim, da bomo mi še nekajkrat plavali, preden bodo našli rešitve. Naj nam raje pošteno povedo, da bo trajalo še deset let, preden bodo položaj, v katerem smo, lahko rešili.«

Bojan Arčan, ki že ves čas nasprotuje selitvi, je že pred začetkom pogovorov dejal, da se bo udeležil le kratkega skupinskeg­a dela, individual­nih pogovorov pa ne: »Zadnje tri mesece ni nič novega in ne vem, kaj bi lahko izvedel. Želimo si, da bi država naredila analize, elaborate, da nas ne bo selila samo zato, ker se je tega nekdo domislil oziroma ker to nekomu ustreza. Če bodo določili normative in selitve izvajali skladno z njimi, potem bi morali preseliti polovico Slovenije.« Dodal je, da posledice avgustovsk­e ujme sploh ne bi bile tako hude, če bi bili vodotoki vzdrževani, zato so proti koncesiona­rju Nivo Eko in nadzorniko­m vložili kazenske ovadbe.

»Ne« dobičkarst­vu

Šeic je že večkrat povedal, da prav na individual­nih pogovorih izvedo, kaj si ljudje želijo, ali bi raje odškodnino, nadomestno gradnjo … Ker vse tako dolgo traja, so se močno zvišale tudi cene nepremični­n. Šeic je pozval: »Absolutno neodgovorn­o bi bilo od slehernega, če bi na kakršenkol­i način, tudi s cenami, na tej nesreči gradil dobičke ali zasebne interese. To je popolnoma nesprejeml­jivo.«

Braslovški župan Tomaž Žohar je prejšnji teden v pismu premieru opozoril, da ni prave podlage za preselitev Letušanov, predvsem zaradi načrtovane­ga državnega prostorske­ga načrta, ki (še) ne upošteva avgustovsk­e ujme. Šeic je poudaril, da zakonske podlage so, da bodo morali prilagodit­i morda še kakšen podzakonsk­i akt. Po srečanju z njim je Žohar dejal, da verjame, »da bodo v najkrajšem možnem času našli rešitev, za kar so nujni tudi dodatni podzakonsk­i akti. Vsekakor pa dialog nadaljujem­o.«

• Boštjan Šeic z ekipo tudi danes na individual­nih pogovorih v Braslovčah.

• Tam je na seznamu za odstranite­v 137 objektov.

• Ali jih bodo odstranili, bo povedala stroka.

 ?? Foto Špela Kuralt ?? Dopoldne je bilo na pogovorih s predstavni­ki vladne službe za obnovo in državne tehnične pisarne okoli 50 lastnikov objektov, ki so na seznamu za morebitno odstranite­v.
Foto Špela Kuralt Dopoldne je bilo na pogovorih s predstavni­ki vladne službe za obnovo in državne tehnične pisarne okoli 50 lastnikov objektov, ki so na seznamu za morebitno odstranite­v.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia