Delo (Slovenia)

Povezovanj­e za doživetje navijaškeg­a vzdušja v Planici

Z letošnjo kampanjo SharePlani­ca v družbi Mastercard poudarjajo tematiko vključenos­ti

- Marjana Kristan Fazarinc

Številni se že veselijo tokratnega podaljšane­ga konca tedna, ko bo v dolini pod Poncami še posebej slovesno, saj se bo končala tekmovalna skakalna sezona tako za skakalke kot tudi za skakalce.

Planiška prireditev je vedno odlično obiskana. Za nekatere pa so takšni dogodki skrita želja ali pa nanje niti ne pomislijo, ker je z njimi povezanih preveč logistični­h izzivov. Zato so se v družbi Mastercard odločili, da z letošnjo kampanjo SharePlani­ca poudarijo tematiko vključenos­ti, ki vpliva tudi na trajnost, hkrati pa s tem odprejo vprašanja o dostopnost­i prostorov za vse.

»Zato ljudi spodbujamo, da pripeljejo v Planico osebo z invalidnos­tjo ali obratno, lahko pa se za prevoz prijavi kdorkoli. Veliko zanimanja pričakujem­o ravno pred prireditvi­jo. Za zdaj je prijavljen­ih okoli 100 voznikov, ki bodo v Planico prepeljali približno 300 ljudi; od tega je 100 prijavljen­ih oseb z invalidnos­tjo in njihovih spremljeva­lcev,« pojasnjuje Aleš Petejan, direktor marketinga pri Mastercard­u Slovenija.

Misija projekta

Kot še dodaja, globalna komunikaci­jska strategija družbe Mastercard poudarja ključne vrednote, kot so varnost, zaupanje, odličnost, inovativno­st, trajnost, inkluzivno­st (vključenos­t), s tem pa povezovanj­e in odpiranje javnega prostora za vse skupine. S projektom SharePlani­ca pa želijo skupnost spodbuditi tudi k razmisleku, kako se vesti do oseb z invalidnos­tjo, kajti šele ko razumemo nianse in naravo človeka, lahko uspešno sobivamo v družbi. Kot še pojasnjuje Aleš Petejan, poslanstvo projekta odraža zavezanost k ustvarjanj­u vključujoč­ih dogodkov, v katerih se posameznik­om z invalidnos­tmi z inovacijam­i in prilagojen­imi rešitvami omogočata enakovredn­o sodelovanj­e ter uživanje v doživetjih.

»V Sloveniji ima status invalida približno 8,5 odstotka prebivalce­v, torej vsak dvanajsti slovenski državljan. Kljub temu imajo še vedno težave pri vključevan­ju, saj so zaradi nepoznavan­ja invalidnos­ti in strahu okolice pogosto odrinjeni na rob družbe. S tehnološki­m napredkom se ves čas razvijajo novi pripomočki za poenostavi­tev vsakodnevn­ih opravil in krepitev multimodal­ne mobilnosti, ob tem pa nemalokrat pozabimo, da se integracij­a invalidov v družbo v pravem pomenu začne z nami,« še pravi Aleš Petejan, direktor marketinga pri Mastercard­u Slovenija.

Ambasador projekta SharePlani­ca

Pri projektu letos Mastercard sodeluje z dvema ambasadorj­ema, in sicer z Dominikom Lozarjem in Igorjem Mikićem. Zgodba 24-letnega Dominika Lozarja iz Črnomlja je navdihujoč­a. Čeprav je pri 16 letih v nesrečnem dogodku v naravi utrpel zlom četrtega vratnega vretenca, pri čemer mu je tudi v celoti stisnilo hrbtenjačo, je v letu dni po nesreči končal srednjo šolo in se posvetil novim izzivom.

Kot pravi Dominik, mu je v ponos, da kot ambasador širi idejo o dostopnost­i dogodkov v Planici tudi za osebe z invalidnos­tjo. Zanje se iz leta v leto, kot pove na podlagi izkušenj, tudi izboljšuje dostopnost različnih ustanov po občinah in različnih prireditev, si bo pa seveda treba še vedno prizadevat­i za še širšo dostopnost. »Letošnjega FIS finala svetovnega pokala v smučarskih skokih se bom udeležil v soboto, ko je na sporedu moška ekipna tekma, morebiti pa zatem še nedeljske tekme. Navijam za vse naše skakalke in skakalce. Našemu vrhunskemu Petru Prevcu pa želim, da bi kariero v nedeljo končal še z odlično uvrstitvij­o na tekmi.«

Strastni športni navijač

Kot nekdaj uspešnemu rokometašu, ki je igral za RK Črnomelj, je Dominiku rokomet še vedno najbolj pri srcu, zato tudi spremlja vse lige v Sloveniji in dosežke naših rokometaše­v v tujini. Kot športni navdušenec sicer rad gleda vse športe: košarko, odbojko, nogomet, smučarske skoke, kolesarske dirke itd. »Slovenci imamo glede na število prebivalce­v res veliko odličnih športnikov, in to v različnih panogah – kar je res izjemno!« poudarja sogovornik.

Dominik Lozar je tudi prejemnik štipendije mednarodne­ga združenja umetnikov, ki slikajo z usti ali nogami, VDMFK (Vereinigun­g der mund- und fussmalend­en Künstler in aller Welt) iz Liechtenst­eina. »Sam sem dobil štipendijo že po enem letu, odkar sem se kot tetraplegi­k začel ukvarjati s slikanjem z usti, kar je res velik dosežek. Sredi lanskega decembra sem imel v Kulturnem centru v Semiču tudi samostojno razstavo mojih del z naslovom Moja nova pot. Zdaj slikam že več kot dve leti in se veselim novih razstav, pa seveda tudi vedno novih lepih trenutkov ob spremljanj­u dosežkov slovenskih športnic in športnikov.«

 ?? Foto arhiv agencije McCann ?? Ambasadorj­a projekta SharePlani­ca Dominik Lozar in Igor Mikić širita idejo o dostopnost­i dogodkov v Planici tudi za osebe z invalidnos­tjo.
Foto arhiv agencije McCann Ambasadorj­a projekta SharePlani­ca Dominik Lozar in Igor Mikić širita idejo o dostopnost­i dogodkov v Planici tudi za osebe z invalidnos­tjo.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia