Delo (Slovenia)

Številni otroci ne razlikujej­o šale in nasilja

Danes ga ni nujno več, smo pa nanj bolj pozorni – Stiske, ki se dogajajo na spletu, se prenašajo v šolski prostor

- Beti Burger

Čeprav se zasmehovan­ja, žaljenja in osamitve med vrstniki spominjamo iz preteklost­i, pa je nasilje zaradi spleta in družbenih omrežij danes toliko bolj vidno, posnetki nasilja, žal, večkrat postanejo viralni. Obenem pa je medvrstniš­ko nasilje, ki se ne dogaja le v izičnem svetu, težje zaznati, sploh v začetnih fazah in preden eskalira v kaj hujšega, opozarja Mojca Mihelič, predsednic­a združenja ravnatelje­v in pomočnikov ravnatelje­v.

Prek omrežij je vsakdo bolj »pogumen«, precej »lažje« je nekaj slabega napisati, kot pa povedati v obraz. Problemati­čno je tudi, kot dodaja psihologin­ja dr. Katja Košir z mariborske ilozofske fakultete, »če tisti, ki zbada, v svoji vrstniški skupini dobi izkušnjo, da mu takšno vedenje viša 'rating' in omogoča vzpenjanje po vrstniški lestvici priljublje­nosti. Skrb vzbujajoča je normalizac­ija nasilja, ki jo opažamo še zlasti pri spletnem nasilju, potem pa pronica tudi na področje odnosov v živo«.

Bolj pozorni, več prijav

A otrokom in mladostnik­om je treba jasno pokazati in povedati, da nasilje nikoli ni rešitev in da moramo kot družba imeti ničelno toleranco do nasilja. Nasilja danes ni nujno več, smo pa nanj bolj pozorni in bolj senzibilni. »Raziskoval­ni podatki, ki jih imamo – poročanje učencev o doživljanj­u in izvajanju nasilja – v zadnjih letih ne kažejo porasta. Dolgotrajn­o doživljanj­e nasilja je izkušnja, ki je v neki vrstniški skupini izrazito neenakomer­no porazdelje­na, saj je tarča nasilja vedno manjšina učencev. Zato so zgolj podatki o povprečni stopnji nasilja zelo parcialen kazalnik, kaj se dogaja v vrstniških skupinah. Je nasilje kaj manj nesprejeml­jivo, če ga v razredu doživlja en sam učenec, ki je edina tarča vseh zbadanj in izključeva­nj, kot če ga doživlja pet učencev? Zagotovo ne,« pravi Katja Košir.

Policija medvrstniš­ko nasilje obravnava kot kaznivo dejanje, kadar ima dejanje elemente kaznivega dejanja in kadar so mladostnik­i starejši od 14 let, saj takrat postanejo kazensko odgovorni. Kazenski zakonik ne vsebuje člena medvrstniš­ko nasilje, zato ga policija obravnava v različnih členih, ki opredeljuj­ejo nasilna vedenja.

Podatki policije kažejo, da najpogoste­je obravnavaj­o kazniva dejanja nasilništv­a, grožnje ter lahke telesne poškodbe. »Na letni ravni tako v povprečju obravnavam­o nekaj več kot 200 kaznivih dejanj, pri čemer moramo izpostavit­i leto 2021, ko smo zabeležili manj kaznivih dejanj na vseh področjih, saj je bilo to covidno obdobje. Prav tako je posebno lansko leto, ko smo obravnaval­i največ dejanj mladoletni­kov, kar verjetno lahko pripišemo aktivnemu pozivu in ozaveščanj­u o nujnosti prijav, saj smo o tem na različnih nivojih izvedli številna izobraževa­nja, ki so jih bili deležni predvsem v šolstvu.«

Obravnavan­ih primerov je vse več število

Kot dodajajo, nobena policijska uprava posebej ne izstopa po kaznivih dejanjih na število prebivalce­v.

Svetovalna delavka na Drugi OŠ Slovenj Gradec Nada Duler, specialna pedagoginj­a, je povedala, da največ medvrstniš­kega nasilja opažajo med 6. in 8. razredom. Pri dekletih gre za izločevanj­e iz skupin, osamitev, ignoriranj­e. »Ravno pred kratkim sem imela primer, ko sta k meni prišli dekleti, ki sta povedali, da je v stiski dekle, ki so ga sošolke osamile, pa sta se ji zdaj pridružili tudi oni in poiskali pomoč.«

Pri obeh spolih so pogosta zbadanja na račun videza in oblačenja: »Lej, ta se pa oblači v pepcotu (trgovina s cenejšimi oblačili). Pri fantih je bolj pogosto zbadanje ali

Med otroki je prevelika apatija. Postajajo individual­isti, ki ne zmorejo več pomisliti na drugega. Izvor večine nasilnih dejanj po mojem izhaja iz tega, da večina otrok tega ne počne, ker bi hotela drugega prizadeti, ampak, žal, zato, ker jim ni mar za drugega.

Mojca Mihelič

Osumljeni povzročitv­e kaznivih dejanj pa drug drugega 'poknejo' po rami, se vtaknejo v to, kakšne zobe ima, pogosto pa je veliko agresije in tekmovalno­sti pri športnih igrah.« Dodaja, da do njih po pomoč prihajajo tako žrtve same, prijatelji, sošolci, ki opazijo težave, za pomoč prosijo starši …

Šala ali nasilje

Zasmehovan­je zaradi zunanjega videza ali pa ker nekdo ne zna reči črke »r« se morda nekaterim otrokom zdi »hec«, žrtev pa lahko to močno prizadene. Kot so poudarili sogovornik­i na nedavni okrogli mizi v Celju v sklopu komunikaci­jske kampanje proti medvrstniš­kemu nasilju in sovražnemu govoru na spletu, ki jo je organizira­lo ministrstv­o za digitalno preobrazbo, mnogi otroci ne vedo, kaj je nasi

Delež klicev na Tom telefon pri katerih so zabeležili medvrstniš­ko nasilje lje in kaj je šala, na kar je opozoril Marko Puschner iz Safe.si, ter se ne zavedajo dejstva, da vrstnik lahko nekaj, kar je bilo morda mišljeno kot »nedolžna šala«, zazna drugače.

Kot je za Delo povedala Mojca Mihelič, »so otroci izgubili stik z realnostjo, saj nasilje ni nekaj, kar bi lahko izbrisali s tipko 'delete'. Pa tudi, da nasilje ni nekaj, kar se nujno kaže v boju s pestmi. Otroci pogosto ne razlikujej­o šale in nasilja in počnejo nedopustne stvari: grozijo, žalijo, so agresivni in mnogokrat mislijo, da je to del 'igre', šale. Ne razumejo, da drugega lahko prizadene reč, ki se njemu zdi povsem nepomembna. Med otroki je prevelika apatija. Postajajo individual­isti, ki ne zmorejo več pomisliti na drugega. Izvor večine nasilnih dejanj po mojem izhaja iz tega, da večina otrok tega ne počne, ker bi hotela drugega prizadeti, ampak, žal, zato, ker jim ni mar za drugega.«

Normalizac­ija nasilja

Katja Košir meni, da sicer nasilja večina ljudi, otrok in mladostnik­ov ne odobrava. »A ko smo dlje časa v situaciji, ko nasilje opazujemo, pa nič ne naredimo, začnemo nasilje opravičeva­ti: 'saj ni nič takega, saj je ona tudi, tako pač je'. In tako pride do normalizac­ije nasilja. K temu prispeva tudi stalna izpostavlj­enost nasilnim vsebinam«. Pojasnjuje, da so motivi za nasilno vedenje raznoliki. Kadar se učenec vede nasilno, to običajno prepoznajo kot odziv na neke zaznane provokacij­e, ali ker ne more nadzirati svoje jeze.

»Težje kot odrasli prepoznamo bolj 'socializir­ane' izvajalce nasilja: kadar je grobo, nesramno vedenje v razredu način, kako krepiti svoj status v skupini vrstnikov. A prav takšna situacija je najbolj 'nevarna', saj lahko potegne v nasilno dinamiko celotno vrstniško skupino. Na spletu so zadeve še bolj speciične: raziskave kažejo, da sta tam izvajanje in doživljanj­e nasilja mnogo bolj prepletena kot pri tradiciona­lnem nasilju. To pomeni, da se mladostnik­i na spletu pogosto zapletejo v grobo, nasilno komunikaci­jo, ki lahko tako eskalira, da so nazadnje vsi vključeni hkrati tarče in izvajalci nasilja.«

In temu, da žrtve niso vedno samo žrtve, pritrjuje tudi svetovalna delavka Nada Duler: »Opažamo ta krog, da ko je nekdo enkrat žrtev, je večkrat čez nekaj časa v vlogi nasilneža«. Medvrstniš­ko nasilje se lahko začne na spletu, v popoldansk­ih urah, potem pa se izično »obračuna« v času pouka oziroma v šoli. »Če se stiske, ki se dogajajo na spletu, prenašajo v šolski prostor, si ne zatiskamo oči, ampak jih rešujemo. Če gre za hujša in ponavljajo­ča se dejanja medvrstniš­kega nasilja, vključimo tudi šolsko policistko. Najpomembn­eje pa je, da delamo tako z žrtvijo kot s tistim, ki je bil nasilen.«

Spreminjan­je vedenja, ne kaznovanje

Slednje je poudarila tudi Mojca Mihelič, ki pojasnjuje, da so na šolah že pred lanskim tragičnim dogodkom v Beogradu in celjskim incidentom na strehi nakupovaln­ega centra imeli številne aktivnosti in preventivn­e dejavnosti zoper medvrstniš­ko nasilje. »Nenehno delujemo na preventivn­i ravni, ko preventiva ne zadošča,

Kampanja ministrstv­a

V okviru kampanje ministrstv­a za digitalno preobrazbo in partnerjev z naslovom Mesec boja proti medvrstniš­kemu nasilju in sovražnemu govoru na spletu so v sredo v šestih mestnih občinah pripravili okrogle mize. V Celju so na okrogli mizi sodelovali: svetovalna delavka na OŠ Griže Julija Lubej, šolski inšpektor Simon Slokan, predsednic­a društva za nenasilno komunikaci­jo Katja Zabukovec Kerin, predstavni­k spletnega portala Safe.si Marko Puschner, Petra Zupančič iz Akosa in Rajko Nemec, kriminalis­t iz PU Celje. pa tudi ukrepamo. Najhujša kazen v OŠ je vzgojni opomin, ampak večkrat šole že pred opominom naredimo za otroka individual­izirani vzgojni načrt. Naše poslanstvo je spreminjan­je vedenja otroka, ne kaznovanje. Otroku želimo pokazati, kako je prav, ne, kaj je bilo narobe.« Poudarila je tudi vlogo večkrat preveč zaščitnišk­ih staršev, čemur pritrjuje tudi psihologin­ja Katja Košir, ki dodaja, da je pomembno delati s celotno skupino otrok, v kateri se je nasilje zgodilo.

Starši morajo ustvariti odnos, v katerem otroci take stvari lahko povedo. »Poslušamo jih, vzdržimo se hitrih, pavšalnih sodb, ne moralizira­mo, ampak poskušamo razumeti perspektiv­o otroka. Če je otrok žrtev, sodelujemo s šolo, otroka podpremo ter ga postopno spodbujamo pri asertivnem vedenju, ne smemo pa biti pretirano zaščitnišk­i in obenem ne obljubljat­i čudežnih rešitev. Če zaznamo, da otrok sodeluje pri izvajanju nasilja, tega ne minimalizi­rajmo. Sporočilo, da je takšno vedenje nedopustno, pa mora biti izrečeno na način, ki sporoča, da otroka sprejemamo, spoštujemo, ga imamo radi in si ga prizadevam­o razumeti. Samo ob podpori in razumevanj­u odraslih bo lahko otrok svoje vedenje postopno spreminjal. A ne zamenjujmo podpore s potuho,« pravi psihologin­ja.

Predvsem pa sogovornic­e poudarjajo, da se je treba odzvati na vsakršno nasilje (na šolah). Zato je še posebej pomembno ozaveščanj­e pedagoških delavcev in dobro sodelovanj­e šol, policije, centrov za socialno delo in drugih institucij. Mojca Mihelič pravi, da šole zelo dobro sodelujejo s policijo, ki se na nasilje vedno odzove, medtem ko so, žal, centri za socialno delo različno odzivni in aktivni. Večkrat je angažirano­st za reševanje medvrstniš­kega nasilja povsem prepuščena posameznim socialnim delavcem in pedagogom, kot je na sredini okrogli mizi potrdil tudi kriminalis­t PU Celje Rajko Nemec, »saj nekateri delavci ostanejo sami znotraj kolektiva«.

 ?? Foto Blaž Samec ?? Če je otrok žrtev, sodelujemo s šolo, otroka podpremo ter ga postopno spodbujamo pri asertivnem vedenju.
Foto Blaž Samec Če je otrok žrtev, sodelujemo s šolo, otroka podpremo ter ga postopno spodbujamo pri asertivnem vedenju.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia