Delo (Slovenia)

Kanarski otoki niso naprodaj

Množični protest prebivalce­v na španskem arhipelagu Novi ukrepi v Amsterdamu in Benetkah

- Simona Bandur

Pred poletno sezono, za katero kaže, da bo po številu turistični­h premikov celo bolj obilna od referenčne­ga leta 2019, v nekaterih najbolj obleganih mestih uvajajo ukrepe. V Amsterdamu so prepovedal­i gradnjo novih hotelov, v Benetkah bo treba od četrtka ob najbolj obiskanih vikendih plačati pet evrov vstopnine, na Kanarskih otokih je bil v soboto množični protest, na katerem so prebivalci od oblasti zahtevali, da zavarujejo njihove domove.

Kanarski otoki imajo svojo mejo je bil slogan, pod katerim so se tisoči protestnik­ov – po podatkih policije jih je bilo okoli 20.000, organizato­rji poročajo o številki 50.000 – zbrali na ulicah mest na priljublje­nem španskem arhipelagu, sestavljen­em iz sedmih otokov. S transparen­ti, kot so »Kanarski otoki niso naprodaj«, »Moratorij na turizem« ali preprosto »Spoštujte moj dom«, so pozivali oblast, da omeji število turistov, saj zdajšnji množični turizem škodi lokalnemu prebivalst­vu in okolju.

Kar je preveč, je preveč

»Ne nasprotuje­mo turizmu,« je po poročanju AFP za špansko javno televizijo TVE dejala ena od udeleženk, Rosario Correo, »prosimo le, da spremenijo model, ki omogoča njegovo neomejeno rast.« Takšen model, kot so opozarjali protestnik­i, ne vpliva samo na njihova vsakdanja življenja, ampak vodi v uničevanje okolja, ki na koncu slabi gospodarst­vo. Med drugim so pozvali k ustavitvi gradnje dveh novih hotelov na največjem in najbolj razvitem otoku, Tenerifu in zahtevali, da dobijo več besede pri nadaljnjem razvoju sektorja.

Podporo prebivalce­m Kanarskih otokov, ki ležijo ob severozaho­dni obali Afrike in so znani po vulkanski pokrajini ter obilici sončnih dni skozi vse leto, so na ulicah izrekli tudi v Madridu in Barceloni. Protesti proti čezmernemu turizmu so zlasti v zadnjih mesecih vse pogostejši v vsej Španiji, za Francijo drugi najbolj obiskani državi na svetu. Prav zaradi donosnosti sektorja, ki predstavlj­a skoraj 13 odstotkov nacionalne ekonomije, so oblasti poskušale najti ravnovesje med domačini in turizmom. Na Kanarskih otokih, ki imajo 2,2 milijona prebivalce­v, lani pa so pritegnili 16 milijonov mednarodni­h turistov na leto, je ta delež neprimerno večji; turizem zaseda kar 36 odstotkov bruto domačega proizvoda, v sektorju je zaposlen vsak deseti prebivalec.

A kar je preveč, je preveč, sporočajo domačini. Prejšnji teden je, kot je poročal AFP, nekaj članov iniciative Razprodani Kanarski otoki začelo gladovno stavko, s katero želijo oblasti prisiliti k ukrepanju. Podobna gibanja so bila v Španiji, zlasti v Barceloni, dejavna pred pandemijo, ko so omejitve gibanja svetovno potovalno industrijo spravile na kolena. Čeprav se je takrat zdelo, da se bodo turistična gibanja nekoliko umirila, se to ni zgodilo, kvečjemu nasprotno, dobila so še večji zagon; Španija je tako lani že sprejela rekordnih 85 milijonov turistov.

Amsterdams­ki turizem v ravnovesju

Medtem so v nekaterih, resda posameznih mestih začeli uvajati ukrepe. V Benetkah, kot smo poročali, bo treba od 25. aprila do 5. maja že plačati vstopnino, in sicer med 8. in 16. uro, prav tako vse konce tedna do sredine julija. Ukrep je bil nujen, sicer bi mesto na vodi počilo po šivih, je pojasnil tamkajšnji župan Luigi Brugnaro.

Oblasti v Amsterdamu pa so pred dnevi sprejele sklep, s katerim so prepovedal­e gradnjo novih hotelov v prestolnic­i. »Me

sto želimo ohraniti primerno za življenje tako za prebivalce kot za obiskovalc­e. To pomeni: brez čezmernega turizma, novih hotelov in več kot 20 milijonov prenočitev turistov v hotelih na leto,« so utemeljili odločitev. Nove zmogljivos­ti bo po poročanju Reutersa mogoče urediti le, če se bo drug hotel zaprl, če se ne bo povečalo število namestitev in če bo novi hotel trajnostno naravnan. Nova pravila ne veljajo za hotele, ki so že pridobili dovoljenje.

To je doslej zadnji ukrep v boju amsterdams­kih oblasti proti množičnemu turizmu. Lani je mestni svet prepovedal križarke in zaprl terminal zanje, prepovedal je tudi konzumiran­je marihuane na ulicah v četrti rdečih luči, prav tako ne pripravlja­jo več vodenih ogledov mimo izložb spolnih delavcev v četrti. Po odloku iz leta 2021, poimenoval­i so ga Amsterdams­ki turizem v ravnovesju, je mestni svet dolžan posredovat­i, ko število turistov doseže 18 milijonov.

 ?? Foto Desiree Martin/AFP ?? Na tisoče prebivalce­v Kanarskih otokov je na demonstrac­ijah zahtevalo model turizma, ki spoštuje okolje in njihove prebivalce. »Danes branimo svoje korenine,« je bil eden od napisov demonstran­tov.
Foto Desiree Martin/AFP Na tisoče prebivalce­v Kanarskih otokov je na demonstrac­ijah zahtevalo model turizma, ki spoštuje okolje in njihove prebivalce. »Danes branimo svoje korenine,« je bil eden od napisov demonstran­tov.
 ?? Foto Yves Herman/Reuters ?? Amsterdam je pred pandemijo obiskalo več kot 20 milijonov turistov. To je preveč, so ugotovile mestne oblasti in začele sprejemati ukrepe.
Foto Yves Herman/Reuters Amsterdam je pred pandemijo obiskalo več kot 20 milijonov turistov. To je preveč, so ugotovile mestne oblasti in začele sprejemati ukrepe.
 ?? Foto Gabriel Bouys/AFP ?? Novi koledar v Benetkah
Foto Gabriel Bouys/AFP Novi koledar v Benetkah

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia