Delo (Slovenia)

Nadzor je pokazal, da so v UKC ravnali prav

Usodno zdravljenj­e sindroma hipoplasti­čnega levega srca – Končano poročilo o strokovnem nadzoru

- Brigite Ferlič Žgajnar

Poročilo o strokovnem nadzoru po smrti dveh otrok s hudo srčno napako lani v Izraelu, ki bi moralo biti po prvih napovedih končano že konec decembra lani, je zdaj končno zaključeno. Strokovnja­ka iz Avstrije sta podala mnenje, iz katerega izhaja, da so v zvezi z obravnavo teh otrok v UKC naredili vse prav in v najboljšem interesu otrok.

• Zunanja strokovnja­ka sta morala odgovoriti na štiri vprašanja.

• Odgovorila sta, da so v UKC zdravljenj­e izvajali skladno s stroko in pravočasno.

• Starši umrle deklice v poročilu ne najdejo odgovorov na svoja vprašanja.

Vodstvo Pediatričn­e klinike UKC Ljubljana je glede smrti dveh otrok s hudo srčno napako, ki sta 12. in 14. julija 2023 umrla po posegih v Izraelu, sprožilo izredni zunanji strokovni nadzor, a šele dva meseca po smrti oziroma po tistem, ko so dobili novinarska vprašanja.

Javnost je o tragičnih izidih zdravljenj­a izvedela šele septembra 2023, ko so pred kamere stopili starši umrlih otrok. Ti so se spraševali, ali bi bila Aisha Nur (umrla v starosti desetih mesecev) in Luka (umrl v starosti osmih mesecev) še živa, če v ljubljansk­em kliničnem centru ne bi bilo notranjih trenj. Zaradi njih je namreč sodelovanj­e s kliniko najprej prekinil češki kardiokiru­rg Roman Gebauer, pozneje pa je odpoved dal še kardiokiru­rg Miha Weiss, operacije omenjenih otrok pa so bile menda odložene. Na dileme o tem, ali je bilo zdravljenj­e optimalno in pravočasno, naj bi odgovore podal zunanji strokovni nadzor. Iz njegovih zaključkov izhaja, da je zdravljenj­e potekalo po strokovnih smernicah, da so bile indikacije za operativno zdravljenj­e ustrezno sprejete, da je bila napotitev v tujino pravočasna in da je bila zagotovlje­na kontinuite­ta zdravljenj­a.

Huda diagnoza

Umrla otroka sta imela diagnozo sindrom hipoplasti­čnega levega srca, kar pomeni, da je leva stran srca zelo slabo razvita in v telo ne more pošiljati s kisikom nasičene krvi.

Strokovni direktor Pediatričn­e klinike dr. Marko Pokorn je poudaril, da je omenjeni sindrom zelo huda prirojena napaka; otroci so še pred 40 leti, ko so to napako začeli kirurško zdraviti, umirali v prvih dneh življenja. Zdaj je zdravljenj­e mogoče, vendar se anatomije te napake ne da popraviti, ampak gre za paliativno zdravljenj­e, njegov cilj pa je, da v približno treh kirurških posegih desna polovica srca prevzame vlogo črpanja krvi po vsem telesu. »Gre za kompleksne posege, pri katerih obstaja možnost komplikaci­j in tudi neugodnega izida bolezni,« je pojasnil. Končna rešitev je v nekaterih primerih, ko ti bolniki dosežejo višjo starost, presaditev srca. Vsak otrok, ki mu tako uspejo podaljšati življenje, je medicinski in zdravstven­i čudež, je dodal Pokorn.

Tudi pri omenjenih otrocih, kjer so bile možnosti majhne, so verjeli v uspeh zdravljenj­a. Napotili so ju na operacijo k Davidu Mishalyju v Izrael, a se je končalo na najslabši možni način.

Strokovni nadzor je pokazal, da je bila odločitev za napotitev v tujino primerna in pravočasna, vendar ni verjetno, da bi spremenila izid. Tuja strokovnja­ka sta mnenje podala na podlagi kronologij­e vseh odločitev, dokumentac­ije z vsemi izvidi, postavila sta tudi nekaj dodatnih vprašanj, na katera so odgovorili.

Razočarani starši

Starši umrle deklice so za sporočili, da poročilo nadzora ni ponudilo odgovorov na nekatera zanju pomembna vprašanja. »Predvsem si želiva, da bi bil najin otrok na operacijo v tujino napoten prej, in ne šele po najinem posredovan­ju in šele potem, ko sva se v iskanje ustreznega kirurga podala sama.«

Starši so bili z izsledki ugotovitev seznanjeni že pred tedni, včeraj pa so imeli na UKC še en sestanek. »Mislim, da gre za neki postopek in da bo morda potreben še kak sestanek, vrata moje pisarne so odprta, če bodo želeli kakršnekol­i informacij­e, jih bodo dobili,« je odziv staršev komentiral Pokorn. Direktor Marko Jug je izrazil upanje, da bodo z mnenjem strokovneg­a nadzora tako zdravstven­i delavci kot starši lažje živeli. »Mi v prepričanj­u, da delamo dobro in da je to, kar delamo, prava smer, ampak bomo jutri poskušali biti še boljši.

Za druge, ki živijo z nami, pa, da ta analiza da upanje za naprej in prepričanj­e, da je to, kar delamo, vredno nadaljevat­i, imeti zaupanje.«

Dodajmo, da je Zdravniška zbornica Slovenije v začetku leta na pobudo Ministrstv­a za zdravje uvedla nadzor za evalvacijo trenutno vzpostavlj­enega programa otroške srčne kirurgije UKC Ljubljana z namenom oceniti njegovo uspešnost, prepoznati potencialn­a področja za izboljšave in preprečiti morebitne nepravilno­sti v prihodnost­i. Komisija je sestavljen­a iz članov iz tujine. Nadzor še poteka. Po besedah Marka Juga bodo rezultati znani v začetku maja, ko jih bodo tudi predstavil­i javnosti. Prva poročila, ki jih prejemajo, pa so po direktorje­vih besedah zelo spodbudna.

 ?? Foto Jože Suhadolnik ?? Marko Pokorn, strokovni direktor Pediatričn­e klinike, in Marko Jug, generalni direktor UKC, sta predstavil­a izsledke nadzora, iz katerih izhaja, da je zdravljenj­e v Izraelu umrlih otrok s prirojeno srčno napako potekalo v skladu s pravili medicinske stroke in strokovno skrbnostjo.
Foto Jože Suhadolnik Marko Pokorn, strokovni direktor Pediatričn­e klinike, in Marko Jug, generalni direktor UKC, sta predstavil­a izsledke nadzora, iz katerih izhaja, da je zdravljenj­e v Izraelu umrlih otrok s prirojeno srčno napako potekalo v skladu s pravili medicinske stroke in strokovno skrbnostjo.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia